Aortan läppävuoto

Anonyymi-ap

Moinen ilmiö todettiin ultrauksessa kolmisen vuotta sitten. Olin 77v.
Nyt haitta on pahentunut. Väsy iskee inhottavan helposti ja varsinkin kävely on vaikeutunut. Muutaman sadan metrin normaali kävely tuntuu reisien "kohmeena".
Kävin tk:n tuontilääkärin Sergein (tai sinne päin) jutusilla. Ukko kuunteli rinta- ja selkäpuolen sekä passitti röngeniin. Keuhkoissa ei näkynyt mitään poikkeavaa ja koko homma oli siinä.
Onkohan mentävä yksityistä reittiä läpän ultraukseen varmistamaan läpän nykyinen tilanne?
Saman tyyppinen tapaus jonkun Anatolin kanssa muutama vuosi sitten. Syynä toisen lonkan liikerajoitus. Anatoli passitti 25 osaiseen verikokeeseen mutta röntgen täytyi kerjätä hoitsujen kautta. 2:n sateen nivelrikko.
Miksi hiivatissa tänne raahataan lekurien vakansseille noita jakkaran täytteitä.
Perushoitsut olisivat pätevämpiä!!!!!!!!

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama juttu itsellä kävellessä ja on todettuna sepelvaltimotauti. Jaloissa myös luultavasti veren hapenpuutteen aiheuttamia kipuja jatkuvasti ja pahenevat välillä. Sydämen ultra on tehty useampaaankin kertaan, mutta mahdollisesta läppävuodosta lääkäri ei sanonut mitään. Tutkivatkohan sydänlääkärit aina senkin mahdollisuuden pyytämättä?

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🔞 ­­­N­­­y­m­f­o­­­m­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17800548m

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Mites avaajan asia edistyi? Oliko kävelysi vaikeutumisen syy aortan läpässä ja korjattiinko vika?

      Minulla on ehkä vastaavanlainen tilanne , tai ainakin aortta on todettu laajentuneeksi parisien vuotta sitten ja kävely vaikeutunut asteittain sen jälkeen huomattavasti. Reidet väsyvät jo lyhyelläkin matkalla ja lisäksi on vaihtelevasti kipua yläreisien nivelissä ja kipua tuntuu usein ikävästi seistessäkin. Tutkimuksia tehty ja jäljellä ei oikeastaan ole kuin sydänpeäräisen vian mahdollisuus.

      Jos joku teistä tietää mitä tahansa tähän aiheeseen liittyen, niin olisin tiedosta kiitollinen ja varmaan moni muukin, koska tuon tyyppisiä ongelmia ei mainita - ainakaan yleisesti - sydänongelmiin liittyvinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3471
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      21
      2372
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1858
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1427
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe