Tuliterä Nokian Hakkapeliitta 10 peilijäisellä tiellä.

Anonyymi-ap

Pääsin kokeilemaan kuinka Tekniikan Maailman erinomaiseksi kehuma nastarengas pitää peilijäisellä tiellä tuliteränä (ajettu vain muutama kymmenen kilometriä).

Ainoa sana mikä tuli mieleen, oli pettymys. Olin nastarengasfanien ja Tekniikan Maailman tekstistä ymmärtänyt, että nykyajan parhaan nastarenkaan jääpito on mahtava, mutta kaikkea muuta. Auton ajovakautus reagoi heti, kun käänsi ratista vähääkään nopeammin ja jarrutuksissa ABS-tykytti. Mitenkään huoletta ei tosiaankaan voinut ajaa vaan tarkkana piti olla. Sellainen fiilis jäi, että auto olisi pyörähtänyt ilman vakautusjärjestelmiä ja puskenut mutkajarrutuksissa ojaan ilman ABS:ää (tai taitavaa jarrutusta).

Mitään rallirenkaan pitoa on ihan turha odotella siviilipyörältä.

Toinen asia on sitten sellainen, että toisin kuin testeistä voi ymmärtää Hakkapeliitta 10 pitää melua asvaltilla ja jäälläkin. Mikään hiljainen se ei ole.

Itse mietin että kannattaako kuunnella joka kilometrillä suurempaa melua sen takia, että joskus harvoin saa jotain etua kitkarenkaaseen.... sitä paitsi ainakin mulla nastarenkaiden jääpito on hävinnyt tosi nopeasti nastojen pyöristyessä. Kitkarenkaan jääpito säilyy selvästi pidempään ja on tuntumaltaan paljon parempaa.

Eli ajelkaa varovaisesti uusillakin nastarenkailla. Nastarenkailla kun tilastojen valossa paukku suhteessakin enemmän kuin kitkarenkailla.

13

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hauska kirjoitus, vaikka oli täysin mielikuvituksen tuotetta, tai ehkä juuri siksi?

    • Anonyymi

      Nokian renkaita en enää yhteenkään autooni ota, eivät kelvanneet uuteen Teslaankaan, mitkä voi vaan uutta ostaessa tilata, vaan Continentalit hankittu muualta

      Omat kokemukset nokialaisista
      - R kitkat sikaliukkaat noin 30tkm ajettuna 5-6mm pinnalla
      - RSi kitkoista hajosi yhdestä renkaasta runko melko pian, pintaa oli 8mm. Ei vastaantuloa
      - ZG2 made in Japan kesärenkaat (Bridgestonet Nokian lätkillä) etupyörät täysin kaljut yhden kesän 20tkm ajoilla AWD Volvon alla (paineet ja kulmat kunnossa) eli pintaa 0-2mm

      Saatte voittaa puolestani niin paljon testejä kuin haluatte, ajan muilla merkeillä

      • Anonyymi

        Ketä kiinnostaa sinun kokemuksesi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketä kiinnostaa sinun kokemuksesi?

        Ketä kiinnostaa sinun kommenttisi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketä kiinnostaa sinun kommenttisi

        Annoin vihjeen sinulle ettei kannata typeryyksiä kirjoitella.


      • Anonyymi

        "Nokian renkaita en enää yhteenkään autooni ota, eivät kelvanneet uuteen Teslaankaan, mitkä voi vaan uutta ostaessa tilata, vaan Continentalit hankittu muualta".
        Mitä yrität tuossa kertoa, eihän tuota ymmärrä kukaan suomalainen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Annoin vihjeen sinulle ettei kannata typeryyksiä kirjoitella.

        Täällähän lukee vaan faktaa


    • Anonyymi

      Pahoittelut, että en Mensan jäsenenä ymmärtänyt lukihäiriötäsi:
      - en ota enää yhteenkään autoon Nokian kumeja
      - ne olivat ainoa vaihtoehto tilattaessa uutta Teslaa, joten kumit hankittava eri kautta kuinTeslalta

      • Anonyymi

        Osaathan sinä kun oikein yrität, hienoa. Kunnollinen ja selkeä kirjoitus on tärkeää.
        Vai Mensan jäsen, hauska poika.


    • Anonyymi

      TM on roskalehti ja Nokian renkaat ylihintaisia ja yliarvostettuja.
      Olen jo vuosia käyttänyt Hankookin Winter i*cept iZ2 W616 kitkoja eikä valittamista ja etsivä löytää näitä renkaita edullisesti nettikaupoista kun ajoittaa ostoajankohda oikein.
      www.hankooktire.com/us/en/tire/wintericept/iz2-w616.html

      • Anonyymi

        Onneksi on parempia ja kestävämpiä kuin nuo Hankookit.


    • Anonyymi

      Edellisen ja nykyisen auton mukana tuli kokemusta alla olleista renkaista.
      Edellisessä oli Hakka 7 ja nykyisessä se Hakka 8 . En ylistäisi kumpaakaan
      Näissä "made in russia" renkaissa on sivuttaispito melkoisen huono eli
      mm. liikenneympyröissä tuntuu peräpää ohjaavan enemmän kuin etupää.
      Koko on 205/55-16 ja jymiset myös melkoisesti, joten seuraavat renkaat
      on erimerkkiset ja 60-profiililla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      220
      3279
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      2776
    3. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      17
      2419
    4. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      19
      2396
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      63
      1869
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1830
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1802
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      16
      1779
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      84
      1622
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      945
    Aihe