Reseptivapaa Parkinsonin tautilääke

Anonyymi-ap

Neljän lääkärikäynnin jälkeen alan myös itse uskoa, että minulla on orastava Parkinsonin tauti, ja ainakin oireiden mukaan. Oireet ovat kuitenkin vielä niin lievät, ettei lääkitys ole vielä tarpeen. Kävin kuitenkin netissä läpi eri parkinsonlääkkeet ja niiden sivuvaikutukset. Masentavaa luettavaa, lääkkeiden sivuvaikutukset tuntuivat välillä olevan pahempia kuin itse sairaus, mutta silti välttämättömiä jossain vaiheessa!

Kysymys: Onko olemassa reseptivapaita lieviä parkinsonin tautilääkkeitä, joita voisi kokeilla taudin alkuvaiheessa ennen siirtymistä koviin aineisiin?

16

3346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei yhtään vastausta, eli on sitten tyydyttävä vahvoihin lääkkeisiin tai oltava ilman (mahdollisimman pitkään). Harmi!

    • Anonyymi

      Ei ole olemassa reseptivapaita lääkkeitä Parkinsonin sairauteen.
      Sitten että lueskelet netistä kaikenmaailman sivuvaikutuksia niin lopeta se hakeminen. Minun läheisellä oli Parkinsonin tauti ja ei saanut mitään sivuvaikutuksia lääkkeistä joita hänelle neurolla kirjoitettiin, joten voi hyvin lääkkeiden kanssa.
      Niin että tuo netti haeskelu on sekoittanut monen pään kun ei osata tulkata lääketieteellistä asioita koska niihin ei ole koulutusta.
      Siis se on dopamiini puute aivoissa aika aiheuttaa oireet ja lääkkeet korvaavat sen .
      Jos netistä etsiskelee tietoa niin et koskaan tiedä kuka niitä sinne kirjoittelee jollain tekaistuilla professorin tittelillä . Joten keskustele lääkärisi kanssa omasta tilanteessasi ja hän kirjoittaa sitten lääkkeet tarpeeseen.
      Kauhistuttaa ihmisten epätietoisuus asioista, kun luullaan että jokin reseptivapaa lääke olisi hoitoa aivojen sairauteen.
      Joten luota lääkäriisi ja älä anna vaikuttaa itsesi kaikenmaailman huuhaa kirjoituksiin joissa maalataan asiat usein niin väärin
      Parkinsonin sairauksen aiheuttaa dopamiini puute aivoissa , ja lääkäri kirjoittaa korvauslääkkeet jotka pitävät vapinaa kurissa.
      Netti ei ole oikea paikka haeskella ns tietoa, sillä on niin paljon ihmisiä jotka eivät ymmärrä lääketieteestä mitään ja tulkitsevat asioita kukin omilla kirjoituksillaan joilla ei ole tieteen kanssa mitään tekemistä .
      Luota lääkäriisi ja ota vastaan lääkkeet joita hän sinulle kirjoittaa, se on ainut tapa pitää vapina kurissa.
      Ja että puhut tekstissäsi vahvoista lääkkeistä, niin mistä sellaisenkin mietteen olet saanut päähäsi .
      Lääkäri potilas suhde näissä asioissa on hyvin tärkeä , siis ei netti kirjoittelut

      • Anonyymi

        Totta tuo mitä kirjoitit mahdollisista lääkkeiden sivuvaikutuksista on totta, jopa vaikka Burana saattaa oman ohjeensa mukaan aiheuttaa joillekin niin hurjia sivuvaikutuksia, ettei pahemmista väliä. Mitä taas tulee Parkinsonin oireisiin, niitä ei minulla ole, ei ainakaan vapinaa, mutta silti lääkäri arvelee minulla olevan Parkinsonin taudin (raajan jäykkyys).


      • Anonyymi

        Ihan niin minun läheiseni neurologi sanoi kun olimme vastaan otolla että hän suosittelee ettei mennä nettiin lueskelemaan sairaudesta sillä siellä kirjoittelee niin moni joka muka tietää . Emmekä myöskään katselleet mitään netistä . Lääkäri antoi paperin mistä sai lukea sen mitä tarvitsi tietää.
        Itse tiesin jo näistä sairauksista ammattini pohjalta että pystyin auttamaan häntä. onhan niitä ns luonnonlääkäreitäkin jotka yrittävät myydä vaikeisiin sairauksiin lääkkeitä, niitä on varottava sillä niiden lääkkeet tekevät asian vaan pahemmaksi
        Oma lääkäri lähettää lähetteen neurologille joka tekee arvion tilanteesta.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Näinhän se on joten ennalta-arvattava ehkäistään hoitamalla ruuansulatusta .
        Jopa tupakoiminenkin on ennalta ehkäisevää ihme kyllä.
        Mutta kun ihminen on saanut Parkinsonin diagnoosin niin siinä vaiheessa on jo menettänyt 80% aivosoluistaan , ja kuten tiedetään niin uusia soluja ei synny.
        Nythän on jo kokeiltu kantasoluhoitoa tautiin että saas nähdä mitä tuloksia se antaa.
        Joten tutkimuksia tehdään koko ajan. Mutta sekään ei ole parannus ainoastaan pitkittää taudin etenemistä ja ihminen saa elää parempaa elämää .
        Kaikki joilla on tämä sairaus toivovat Sydämmestään että tutkijat löytäisivät Parkinsonin arvoituksen ja se saataisiin eliminoitua kokonaan maapallolta .
        Mutta kuten aina tutkijat tarvitsevat rahaa että voivat tehdä työtään joten jos ei ole varaa niin tutkimukset hidastuu .


    • Anonyymi

      Tässä on yksi video ja se on pätkä pidempää dokumenttia:
      https://t.me/DUMBSandCloning/490492
      Näyttää liian hyvältä kuluttajan kannalta ja siksi kait lääketehtaat taistelevat kaikkea tälläistä hoitoa vatsaan.

    • Anonyymi

      Annoin periksi ja aloitin lääkityksen, pääaineena Levodopa aamuin illoin. Nyt olisi mielenkiintoista tietää koska lääkitys alkaa tehota, viikkojen vai vasta kuukausien päästä? Jatkuva väsymys, huono olo ja ummetus on alkanut risoa kunnolla ja lisänä käden kankeus.

      • Anonyymi

        Lisäys edelliseen, oireet vahvistuivat nopeasti kesän mittaan kunnes tuli mitta täyteen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisäys edelliseen, oireet vahvistuivat nopeasti kesän mittaan kunnes tuli mitta täyteen!

        Se siitä sitten, pari kuukautta olen levodopaa syönyt ilman mitään apua. Oireet samat kuin ennen, jos eivät pahemmat! Jatkuva lievä pahoinvointi ja huimaus ja etenkin jos pillerin ottaa tyhjään vatsaan. Eli mitä seuraavaksi, löytyykö parempi lääke?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se siitä sitten, pari kuukautta olen levodopaa syönyt ilman mitään apua. Oireet samat kuin ennen, jos eivät pahemmat! Jatkuva lievä pahoinvointi ja huimaus ja etenkin jos pillerin ottaa tyhjään vatsaan. Eli mitä seuraavaksi, löytyykö parempi lääke?

        Niitäkin lääkkeitä voi vaihtaa toiseen lääkkeeseen , monelle ei aina sovi se ensimmäinen. Lääke . Ja tiedäthän miten silloin pitää syödä kun on levodopa lääkitys ettet syö väärällä ajalla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se siitä sitten, pari kuukautta olen levodopaa syönyt ilman mitään apua. Oireet samat kuin ennen, jos eivät pahemmat! Jatkuva lievä pahoinvointi ja huimaus ja etenkin jos pillerin ottaa tyhjään vatsaan. Eli mitä seuraavaksi, löytyykö parempi lääke?

        Ota yhteyttä neurolle ja kerto miten koet lääkityksen niin he voivat vaihtaa sen toiseen lääkkeeseen . Liikunta on myös hyvä asia , monissa paikoissa on Parkinsonin tanssit ja ne ovat suosittuja juttuja . Et kertonut onko sinulla valitaan vai jäykkyyttä kehossa . Sitten voi olla niinkin että tarvitset enemmän levodopaa ja useammin päivässä, moni ottaa neljäkin kertaa päivässä levodopaa . Joten kaikki tällaiset asiat on käytävä läpi lääkärin kanssa
        Minkä ikäinen olet et myöskään sanonut


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ota yhteyttä neurolle ja kerto miten koet lääkityksen niin he voivat vaihtaa sen toiseen lääkkeeseen . Liikunta on myös hyvä asia , monissa paikoissa on Parkinsonin tanssit ja ne ovat suosittuja juttuja . Et kertonut onko sinulla valitaan vai jäykkyyttä kehossa . Sitten voi olla niinkin että tarvitset enemmän levodopaa ja useammin päivässä, moni ottaa neljäkin kertaa päivässä levodopaa . Joten kaikki tällaiset asiat on käytävä läpi lääkärin kanssa
        Minkä ikäinen olet et myöskään sanonut

        Olen lähes ”yli-ikäinen” parkinsonilainen ja jäykkä, mutta levodopasta ei ole hyötyä, jäykkyys jatkuu! Entä jos jättäisi sen vähitellen pois, ei kai olo olisi sen huonompi kuin ennen lääkitystä? Sitten voi kokeilla jotain muuta. Taitavat nuo neurologitkin toimia yrityksen ja erehdyksen kautta, meinaan jos kerran parantavaa lääkitystä ei ole, joutuu kokeilemaan mikä toimii.


    • Anonyymi

      Ei ole sillä neurologisiin sairauksiin on lääkkeitä ainoastaan lääkärin kirjoittamallla reseptillä sitten niistä sivuvaikutuksista, ei kaikille välttämättä tule mitään sivuvaikutuksia vaikka lukee pitkä lista niistä .
      Jos sinulla on Parkinsonin tauti niin saat lääkkeet lääkäriltä ja kun aloittaa lääkityksen niin moksiskaan kokee että on parantunut ja elämä taas maistuu , mutta siitä ei ainakaan vilä parannusta vaikka yksi lääke on nyt kokeilla josta ennustetaan parantavaa lääkettä. Minun miehelläni oli kyseinen sairaus ja ei hän saanut pahemmasti mitään sivuvaikutuksia kun noudatti lääke määräystä minuutin tarkkuudella , samoin ruokaa .siis ei syönyt koskaan päivällä proteiini rikkaita ruokia niin pysyi kunnossa, ilta ruuan sitten sai olla proteiineja mukana sillä jos keho oli jäykkänä niin ei haitannut mitään kun kumminkin. Illalla mentiin maate ja hän sanoi aina että hän nukkuu sen ajan kun keho ei toimi silloin sitä ei huomaa että,proteiinit jäykistää kehoa . Niin että vaikka sairaudesta kovasti puhutaan mitä kovimpia juttuja niin kaikki ei pidä paikkaansa . Mene mukaan suomen Parkinsonin netti sivulle siellä on muitakin joilla on tämä sairaus ja saat sieltä paljon hyviä vinkkejä niiltä jotka ovat sairastuneet jo kauemmin . Joten hyvä hoito ja että syömlääkkeensä, ihan niin kun ne on määrätty niin sitä pysyy kauan pirteänä .
      Ja pyydä nyt lääkäriäsi kirjoittamaan sinulle ne lääkkeet jos tunnet että on jäykkyyttä tai vapinaa , vatsa usein myös toimii hieman epävakaisesta mutta siihenkin on omat keinonsa

    • Anonyymi00017

      Yksi on, josta on paljon tutkimustakin: liikunta - ainakin tunti päivässä mitä tahansa liikuntaa parantaa vointia ja toimintakykyä. Merkitys on yhtä suuri kuin lääkehoidolla. Reippaalla kävelyllä ja voimaharjoittelulla pääsee jo pitkälle, tanssi hoitaa sekä liikuntakykyä että aivoja. Uupumista on kuitenkin hyvä varoa, liikkua voi myös pienemmissä pätkissä pitkin päivää. Aivoja ja äänenmuodostusta voi hoitaa laulamalla (varsinkin kuorolaulu on hyvä, siinä myös sosiaaliset kontaktit toteutuvat). Kaikkia näitä voi soveltaen tehdä kotona tai kotinurkilla ulkoillen ilmaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe