Olen ajatellut hakea armeijassa autokuskiksi. Minulla on ennestään ABC kortti ja tarkoitus olis saada sieltä rekka kortti eli CE.
Millaista hommaa on luvassa jos sinne pääsee?
Vuosihan siellä pitää olla, mutta saa ilmaiseksi rekkakortin. Antakaahan kommentteja, että millaista siellä on. Kajaaniin olis tarkoitus lähteä.
Millaista hommaa on luvassa jos sinne pääsee?
Vuosihan siellä pitää olla, mutta saa ilmaiseksi rekkakortin. Antakaahan kommentteja, että millaista siellä on. Kajaaniin olis tarkoitus lähteä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
rekka kortin saat aikuiskoulutuskeskuksissa ajettua noin 8kk. armeijas joudut tekeen kaikkee paskaa, kaveri on ce-kuskina ja se joutuu meneen melkein kaikille leireille ja tekee muutakin turhaa.. saahan se siit sen kortin mut sen saa helpommallakin.. oot 6 kk intis ja sit ajat sen kortin siviilis, ei tuu maksaan ku jonkun n. 500€ korkeintaan ja siihen opiskeluun saat tukea.. intti ei hirveesti rahaa jaa.
Jos suorittaa aikuiskoulutuskeskuksen kautta rekkakortin niin paljonko pitää olla ikää? Vai saako sen kuten armeijasta esim.19 vuotiaana?
Millainen homma on näillä taisteluajoneuvojen kuljettajilla? (Pasit ja muut vastaavat maastoajoneuvot) Ja eikä tartteis olla kuin 6kk
Yleisiä nakkikoneita. Ei tartte ehkä sykkiä leirillä joutuu vaan tekemään kaikkea muuta kuraa. Pääse tosin helpommalla kuin tavan 6kk jäbät, riippu vähän kyllä koulutushaarasta.
PV:n eli Suomen Puolustusvoimien yhdistelmäkortin kyllä saat 19-vuotiaana, mutta se on voimassa vain armeijassa. Siviilissä et "rekkakorttia" ennen 21 ikävuotta saa.
Jos haluat nakkikoneeks niin kuski on hyvä valinta,
ja kaipaat muuta *askaa päälles.. mutta
ainoot "kuljettajat" joilla oli hauskaa oli moto-lähetit.. Päristelet oikealle ja vasemmalle:)
Eikös se pidä vielä jotenkin poliisilta anoa, että saa PV:kortista siviilikortin?
Pasi kuljettajat 9kk
Pikkuveljeni palveli CE-kuskina armeijassa, joten voin kertoa varmana tietona seuraavaa:
- intin kortin saa muunnettua siviilikortiksi heti kotiutumisen jälkeen ilman ikärajaa
- siviilikorttia pitää hakea eli hakemus poliisilaitokselle, mukaan liitteeksi todistus armeijan koulutuksesta ja ajomääristä ja homma on sillä selvä
Ajoja pitää tosin kertyä armeija-aikana riittävästi, joten käsittääkseni kuskit ovat yleensä tyytyväisiä, kun "joutuvat" leireille ajamaan. Kilometrimäärää en muista. Saavatpahan istua pääasiassa nykyaikaisten autojen ohjaamoissa samalla kun jääkärit ryömivät.
Lisäksi moni kuljetusyrittäjä ottaa töihin mieluummin armeijan vaativissa oloissa koulutetun ja kokemusta keränneen kuskin kuin siviilissä kortin ajaneen.
Minkälaisen turvallisuusselvityksen Puolustusvoimat pyytää poliisilta, ennen kuin valitaan ajoneuvonkuljettajaksi?
Onko tutvallisuusselvitys suppea vai perusmuotoinen. Mitkä asiat niissä vaikuttaa ko. tehtävään pääsemiseen?
Tuohan sälli tänne vuan, meillä on täällä sinisessä elläintarhassa aina paikka uusille kuskeille. Meillä on täällä tosi helppoo kun luetaan korjaamolla Jallua ja juuvaan kokista. Yks hyvä puoli meillä on tiällä myös etteivät kapiaset puoljoa vittuille meille, kun me kuskaillaan niitä ympäri pitäjiätä.
Voipi tuata suannoo että kannatahan tulla tänne vuan.
Kuinkas pitkälle B-korttilainen voi ylentyä sotilaskuljettajana?
Kuinka paljon yleensä on B-korttilaisia valittu saapumiserästä?
Pääseekö tuonne kuljetus puolelle miten helposti?
Mitä vaatimuksia on? Esim. onkohan minulla millaiset mahdollisuudet päästä, kun ennestään on aBC kortti ja ammattina autoasentaja?
up_