Sähköliitosten kireys

Anonyymi-ap

Mikä merkitys sähköliitosten kireydellä on. Onko väliä vaikka liitokset jäisivät löysälle?

5

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene muualle trollaamaan

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🔞 ­N­y­m­­­f­­­o­­m­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#178048952

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Niin, ei kai siihen mitään tiettyä momenttia ole. Kireellä täytyy liitosten olla.

    • Anonyymi

      Akkunapa oli mutterikiinnityksellä ja ravistunut irti - seurasi mm. valojen pätkimistä. Virrat saattoivat mennä autosta kokonaan jos vaihtoi valot pitkille - muutaman kerran auton keskustietokone käynnisti itsensä kesken ajon uudelleen, jolloin mm. auton sytytys oli poissa käytöstä, ohjaustehostin ei toiminut ja mittaristo oli pimeänä n. 4 sekuntia.
      Käytettävyysongelmien lisäksi? Löysä liitos voi toimia vastuksena - itse asiassa lämpövastuksena: Tulipalon riski on ilmeinen, jos liitoksessa alkaa kulua esim. 3000W lämmittimen kanssa 1000W tehoa, joka lämmittää johtojen ympäristöä.
      Itse asiassa tehoa ei edes tarvita kovin paljoa, jos paikka on lämpöeristetty: Auton valojen 55W polttimon liittimen löystyminen voi sulattaa liittimen muovimöykyksi, jota ei enää saa irti. Riski pahemmalle oikosululle on siis ilmeinen. Sellaisiakin johtosarjoja on tullut vastaan, josta eristeet on osalta matkaa kadonneet.

    • Anonyymi

      25A johdonsuoja laukaisi, kun kiinteistön kuormitus kasvoi suuremmaksi. Omistaja epäili, että olin laskenut kuormitukset väärin. Tiesin, että kolmivaihe 25A riittää varmasti omakotitaloon.
      Syyksi paljastui löysä liitos yhdessä vaiheessa. 25A katkaisijassa. Katkaisu perustuu
      lämpöön ja löysä liitos lämmitti katkaisijaa kuorman kasvaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      58
      751
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      109
      742
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      626
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      201
      532
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      516
    6. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      496
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      50
      494
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      484
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      453
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      36
      450
    Aihe