Isä on murrosikäisen tytön läheisin ystävä

Anonyymi-ap

Kuinka normaalina pidätte sitä, että murrosikäisen tytön paras ja läheisin ystävä on oma isä? Kiva asiahan se on, tiettyyn rajaan asti, mutta kun palapelin palasia alkaa latoa paikalleen, muodostuva kuva herättää minussa ihmetystä, välillä jopa kuumotusta.

Isän ja murrosikäisen tyttären läheistä suhdetta pönkittää se, että he asuvat kahdestaan. Ei ole muita lapsia ja tyttären äiti ei ole enää kuvioissa. Isää eivät muut naiset kiinnosta, joten entisen vaimon tilalle ei ole tullut uutta naista, ei edes naisystävää. Miksi tulisi, kun voi olla, asua ja elää oman murrosikäisen tyttären kanssa kahdestaan?

Mitä isä ja aikuisuutta lähestyvä teini-ikäinen tytär tekevät yhdessä? Aivan kaikkea: käyvät kaupassa yhdessä, shoppailevat tyttären vaatteet (alusvaatteita myöten?) yhdessä, käyvät kuntosalilla yhdessä, lenkkeilevät yhdessä, katsovat elokuvia yhdessä, matkailevat yhdessä, saunovat yhdessä...

Kaikkea, mitä ylipäänsä voi tehdä yhdessä he tuntuvat tekevän yhdessä, mikä minua vähän ihmetyttää, kun murrosikäiset tytöt pyörivät yleensä oman ikäisten kaverien kanssa ennemmin kuin oman iskän. Toki jos ei ole kavereita, ei sisaria, ei äitiä, niin oma isä on tietysti luonnollisin vaihtohto läheiseksi ystäväksi.

Oma mielikuvitukseni lähtee vaan välillä laukalle ja mietin kuinka läheisiä he oikeasti ovat? Toivottavasti eivät liian läheisiä. Palapelin palasista kun vaan muodostuu minun kokoamana erikoinen kuva. Ehkä mietin liikaa mitä minä tekisin, jos asuisin kahdestaan 16-vuotiaan tytön kanssa ja tekisimme kaiken yhdessä.

2

774

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko vastausten määrästä päätellä, että ihan kaikkien teinityttöjen paras ja läheisin ystävä ei ole oma isä? Toisaalta tärkeintä, että teinitytölläkin on joku läheinen ja tärkeä ihminen elämässään, jos koulusta ei saa kavereita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1070
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      994
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      982
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      874
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      816
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      4
      684
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      637
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      633
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      607
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe