Isä on murrosikäisen tytön läheisin ystävä

Anonyymi-ap

Kuinka normaalina pidätte sitä, että murrosikäisen tytön paras ja läheisin ystävä on oma isä? Kiva asiahan se on, tiettyyn rajaan asti, mutta kun palapelin palasia alkaa latoa paikalleen, muodostuva kuva herättää minussa ihmetystä, välillä jopa kuumotusta.

Isän ja murrosikäisen tyttären läheistä suhdetta pönkittää se, että he asuvat kahdestaan. Ei ole muita lapsia ja tyttären äiti ei ole enää kuvioissa. Isää eivät muut naiset kiinnosta, joten entisen vaimon tilalle ei ole tullut uutta naista, ei edes naisystävää. Miksi tulisi, kun voi olla, asua ja elää oman murrosikäisen tyttären kanssa kahdestaan?

Mitä isä ja aikuisuutta lähestyvä teini-ikäinen tytär tekevät yhdessä? Aivan kaikkea: käyvät kaupassa yhdessä, shoppailevat tyttären vaatteet (alusvaatteita myöten?) yhdessä, käyvät kuntosalilla yhdessä, lenkkeilevät yhdessä, katsovat elokuvia yhdessä, matkailevat yhdessä, saunovat yhdessä...

Kaikkea, mitä ylipäänsä voi tehdä yhdessä he tuntuvat tekevän yhdessä, mikä minua vähän ihmetyttää, kun murrosikäiset tytöt pyörivät yleensä oman ikäisten kaverien kanssa ennemmin kuin oman iskän. Toki jos ei ole kavereita, ei sisaria, ei äitiä, niin oma isä on tietysti luonnollisin vaihtohto läheiseksi ystäväksi.

Oma mielikuvitukseni lähtee vaan välillä laukalle ja mietin kuinka läheisiä he oikeasti ovat? Toivottavasti eivät liian läheisiä. Palapelin palasista kun vaan muodostuu minun kokoamana erikoinen kuva. Ehkä mietin liikaa mitä minä tekisin, jos asuisin kahdestaan 16-vuotiaan tytön kanssa ja tekisimme kaiken yhdessä.

2

773

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko vastausten määrästä päätellä, että ihan kaikkien teinityttöjen paras ja läheisin ystävä ei ole oma isä? Toisaalta tärkeintä, että teinitytölläkin on joku läheinen ja tärkeä ihminen elämässään, jos koulusta ei saa kavereita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      887
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      553
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      57
      509
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      472
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      445
    Aihe