Minä en jaksa kuunnella enää sitä kun kaveri jankuttaa minulle vieläkin siitä, kun en joskus 10 vuotta sitten vielä tiennyt että jos esim. joku Eeva-niminen menee naimisiin Eeva-sukunimisen kanssa, hänestä voi tulla Eeva Eeva, mutta ristimänimeksi tällaista ei voi antaa. En ollut ajatellut edes asiaa aikaisemmin. Tiesin tuon, että Eeva Eeva ei voi olla ristimänimi, joten ajattelin sen perusteella, että sellaista ei voi ottaa, jos menee naimisiin. Sitten hän tämän perusteella ajatteli, että en tietäisi, miten äänestyksessä toimitaan. Eli kun en ole tiennyt kaikkia päivänselviä asioita. Miksei periaatteessa kuitenkin voisi olla sellaista lakia, joka tuon kieltäisi? Hyvä tietysti, ettei ole vaan että kukin saa vapaasti valita aikuisena nimensä, mutta miksi sitten kuitenkaan lapselle ei saa tuota antaa?
Minä en enää jaksa!
9
163
Vastaukset
- Anonyymi
No siksi juuri, ettei lasta kiusattaisi sen takia. Jos aikuisena haluaa tehdä itsestään naurettavan, se on eri asia. Silloin eivät enää ole vanhemmat päättämässä tekemisistäsi.
- Anonyymi
Semmoinen etunimi on käsittääkseni nykyään olemassa kuin Ky.
Ky Borg olisi hauska. - Anonyymi
Tietämättömyydestä jankuttaminen on turhaa.
Pälvi Rantala on tutkinut valvomista, Lapin yliopistossa.
Valvon, valvot, valvomme...- Anonyymi
Volvon, Volvot, Volvomme
- Anonyymi
Hamarryttamisesta ja takarajan etsinnästä ei liene lisäkysymyksiä.
- Anonyymi
Sivuraja kateissa.
- Anonyymi
Jos et jaksa kaveriasi niin ota etäisyyttä
- Anonyymi
Peruukin käytön rajaaminen menee kyllä överiksi.
Saa käyttää mutta ei ole pakko käyttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922165Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant668957Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785812Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3175278Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294846HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794442Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804241Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.204072"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760