Keskustan paikka olisi ollut oppositiossa

Nyt Saarikko on herännyt todellisuuteen kun olisi paikka tarjolla oikeistohallituksessa.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/da9837fd-4f8b-4129-b6d8-b351ee71b2e8

piti puolueensa kenttäväen tahdon vastaisesti vasemmistohallitulksessa ja kieltäytyy oikeistohallituksesta. Käsittämätön ajatusmaailma, mutta ukkonsahan onkin demari!
18132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Juri näin! Milloin keskustan järki siipi herää vai joko puolue haudataan??? Pahemmin ei olisi voinu äänestäjiään pettää menemällä Marinin liimapuolueeksi viherdemari aatteillaan.

Äänestä
  • Tämä on luultavasti viimeinen kerta, kun Keskustalle tullaan (jos tullaan) tarjoamaan mahdollisuutta näyttää, mikä se oikeasti on. Jos puolue nyt päätyy oppositioon, niin sinne se jää ja lopulta kuihtuu olemattomiin.

    Keskusta ja Perussuomalaiset sopivat hyvin yhteen. Sen näkee siitä, että perinteiset Keskustan kannatusalueet ovat nyt Persulandiaa.

    Äänestä

”Eduskuntaryhmämme on pienempi kuin sataan vuoteen”

Suomalaisten luottamus meihin on laskenut rajusti.

Äänestä
  • Jep, kohta hallitustunnustelija koputtaa ovelle!

    Äänestä

  • Kulmuniin luotettiin mutta Saarikkoon sosiaalitanttaan ei kukaan.

    Äänestä

Samalla tuhoutui Keskustan presidenttihaaveet. Olli Rehnillä olisi voinut olla jonkinlaiset mahdollisuudet presidentiksi, mutta Marinin seura vei keskustalta nekin haaveet.

Äänestä

Kyllähän se keskusta hallitukseen menee takapuolta viskoen. On mukava istua ministerinä Audin takapenkillä. Sanokaa minun sanoneen.

Äänestä
  • Jos ei mene leima vihervassupuolueena on lopullinen.

    Äänestä

  • Toivottavasti menisi, mutta Saarikon olisi hyvä siirtyä sivuun.. Itse toivoisin näkeväni Keskustan hallituksessa, vaikka äänestinkin Persuja.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Toivottavasti menisi, mutta Saarikon olisi hyvä siirtyä sivuun.. Itse toivoisin näkeväni Keskustan hallituksessa, vaikka äänestinkin Persuja.

    Saarikko voi siirtyä vaikka vihreisiin.

    Äänestä

Apollonkadulla harkitaan puolueen lakkauttamista... neljän miljoonan tukien menetykset kirpaisevat

Äänestä

Edellisissä vaaleissa 60 % kansasta äänesti oikeistopuolueita, mutta viimeiset neljä vuotta maassamme on tehty vasemmistopolitiikkaa Keskustan tukemana.

Nyt kansa antoi oikeistolle vieläkin selvemmän tuen, mutta taas Keskusta tekee kaikkensa, ettei kansan tahto taaskaan toteudu, kietäytymällä hallitusvastuusta.

Olen ollut aktiivinen keskustalainen, mutta nyt äänestin Persuja, koska en hyväksy Keskustan ajamaa vasemmistopolitiikkaa. Nyt mietityttää, että onko keskusta ihan oikeasti vasemmistoa vai oikeistoa? Vai onko vain Saarikko vasemmistolainen ja vie puoluetta oman ideologiansa ohjaamana vasemmalle seurauksista välittämättä?

Äänestä
  • Kepun loppu jos sama jatkuu.

    Äänestä


R.I.P. Suomen keskusta. Petitte äänestäjänne niin hyvin ettei pahempaa takin kääntöä voi keskusta tehdä kuin viime hallituskaudella nähtiin. Mikä tätä Annikaa vei vihreiden ja vasemmiston leiriin. Tekopyhää paskas koko nainen sanon minä. Ällöttävä emakkoa muistuttava ihraniska.

Äänestä

Annika hymyili väärinä vuosina . Ministerinä kulki ylpeästi nokka pystyssä. Hämmästyttävää oli kuulla itsevarmaa Annika kun hän esiintyi kertoen turpeen käytön loppuvan. Rahaa paloi tietokoneiden hävittämiseen sekä vesistö viljelyyn josta yhteiskunta ei hyötynyt mitään. Rahat jotka velaksi otettiin olisi löytänyt paremman paikan esim.polttopuiden sytykkeenä.

Äänestä

Josko maatalouspolitiikkaan saadaan viimein joku järki, kun Keskusta murjottaa oppositiossa?

Äänestä
  • Sosiaalitukipolitiikkaan saadaan järkeä. Maatalouteen voidaan maksaa asuntotuki keinottelijoiden tukea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt Saarikko on herännyt todellisuuteen kun olisi paikka tarjolla oikeistohallituksessa.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/da9837fd-4f8b-4129-b6d8-b351ee71b2e8

piti puolueensa kenttäväen tahdon vastaisesti vasemmistohallitulksessa ja kieltäytyy oikeistohallituksesta. Käsittämätön ajatusmaailma, mutta ukkonsahan onkin demari!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu