Eskarilainen tyttö, ei edelleenkään sano koota. K=T. Eli tattahätä, tissa ym ym. Koon puuttuminen tekee puheesta vauvamaista. Puheterapia ei ole auttanut. Kokemuksia?
suttahousut
äiti70
3759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
onko todella niin ettei puheterapeutista ole ollut apua? silloin vika on terapeutissa! K ja T ääntyy niin eri paikoissa että niiden ero on helppo opettaa.. toinen vaihtoehto on että suun motoriikassa on jotakin todella outoa ja siksi ei äänny, mutta senkin terapeutin pitäisi havaita!
Sukulaislapsillani on ollu tuo sama juttu. Vanhempi kävi puheterapeutilla ja oppi sanomaan k:n parin käyntikerran jälkeen. Nuorempi ei vielä ole käynyt terapeurilla.
Vaihda ihmeessä terapeuttia, ja harjoittele itse lapsesi kanssa myönteisessä sävyssä k:n ääntämistä. Liioittele esim. k:n ääntämistä ja pyydä lasta katsomaan millaisessa asennossa huulesi ovat kun sanot k:n.
Ei se k kyllä huulten asennosta ole kiinni vaan siitä miten kieli on suussa. Puheterapeutti varmaan osaa, mutta onko lapsella motivaatiota harjoitella tarpeeksi, sillä kotiharjoittelu on tärkeää puheterapeutilla käynnin lisäksi. Näin ainakin meillä oli ja k löytyi lopulta sitten kotona, kun oli puheterapeutilta saatu hyvät vinkit.