Loimaa koviksii

Anonyymi-ap

Onkos Loimaan kylil ketää kovii koviksii..

16

1879

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo pian tulee vankilasta kunnon persumiehiä kolme kipaletta !!

      • Anonyymi

        Jaa keitäs nää on?


    • Anonyymi

      Entäs pehmiksii......

    • Anonyymi

      Mä oo mitä sillä sitten tarkoitetaankin. Terveys pilattu lähes kokonaan varmuudella suoraan tai välillisesti muiden toimesta ja ollut hengenvaarallisia tai muuten vakavia tilanteita, mutta kaikki kiistetty ja jätetty kirjaamatta. Näihin ottanut räväkästi kantaa niin eikös prkle ns. kissojen ja koirien kanssa väijymään.
      Paljon kaikkea kiusantekoa ja simputusta, aiheutettu suoraan ja välillisesti satojen tuhansien vahingot, syrjäytymistä, köyhyyttä. Työtä voisin tehdä silti, jos olis saanu rahallista tukea, nyt pantu paljon kaikkeen turhaan - väijyminenkin sitoo valtavasti viranomaisresurssia! Silti vielä henki pihisee jostain kumman syystä...
      Jos olisi ns. mutka taskussa, ei todellakaan olis sivulliset koskaan vaarassa niinku sillon, kun mannet asialla, vaan tottakai suoraan kohteeseen eikä edes liivit pelasta.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Mutta miten se kummasti on, että jotkut meistä ollaan menty ulkomailla korttelin ympäri muutamankin kerran, eikä mitään tukea Suomeen palatessa viranomaisilta, ja silti ollaan Loimaalla töissä ihan normi duunarina? Että miten loimaalainen kykenee syrjäytymään Loimaalla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta miten se kummasti on, että jotkut meistä ollaan menty ulkomailla korttelin ympäri muutamankin kerran, eikä mitään tukea Suomeen palatessa viranomaisilta, ja silti ollaan Loimaalla töissä ihan normi duunarina? Että miten loimaalainen kykenee syrjäytymään Loimaalla?

        Syrjäytyminen on pitkälti omien valintojen summa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syrjäytyminen on pitkälti omien valintojen summa.

        No ei ole ainakaa sillon, jos on esimerkiksi vähänkään pahempia sairauksia tai vammoja!

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Suomessa on sen verran hyvät SOTE-palvelut, että jos ei niiden avulla työllisty, on kyllä itsestä kiinni. On valmennuskurssia, työttömyystukea, työkokeilua, työharjoittelua, mentorointia, työssäoppimista ja ties mitä. Jos olet Afrikassa työtön, niin syömäti menet, ellet metallia tai pulloja keräile päivän riisiannokseen.

      • Anonyymi

        Aikamoinen pelkistys ja yksinkertaistus tämäkin - olispa kaikki noin helppoo!

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Itse ajattelen niin, että ulkomailla missä on huonot työttömyysedut tai ei niitä ollenkaan, ihmiset keksivät luovia tapoja pysyä mukana yhteiskunnan pyörteissä ja elättää itsensä, vaikka olisi yksi käsi ja täysin sokea; Intiassa myyvät itsetekemiään rannekoruja, Afrikassa kiillottelevat ihmisten kenkiä. Suomessa kun työttömyysetu on niin hyvä, loppuu yrittäjyyskin saman tien; miksi vaivautua, kun päivätelkkariakin voi katsoa. Samalla sitten syrjäytyy. Miettikääs vähän.

      • Anonyymi

        Tässä puhuu kokoomuksen ääni!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä puhuu kokoomuksen ääni!

        No voi hitsinbimbula kun tuli äänestettyä persuja, olenko siis kuitenkin kokoomuslainen tietämättäni?


    • Anonyymi

      Minusta syrjäytymiseen löytyy hyvä ratkaisu: kielletään työttömien yksinelävien yksinasuminen, ja laitetaan kaikki soluasuntoihin. Saavat seuraa toisilleen.

      • Anonyymi

        Porvarien länkytystä.


    • Anonyymi

      Joskus on ollut.

    • Anonyymi

      Onko kovikset niitä Loimaan kännisiä miehiä

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1558
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1155
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      110
      1100
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      953
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      827
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      184
      749
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      736
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      725
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      679
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      633
    Aihe