Onko kukaan käynyt Svetossa

Kuinka naapurissa pyyhkii eli näkyykö pakotteet missään ja liekö kombinaatti toiminnassa ja yleensä ihmisillä töitä ja tulevaisuutta?
Viimeksi kävin ennen koronaa ja heidän tullille oli aina niin vaikeaa tehdä töitä meidän takia, toivottavasti heillä on nyt parempi olla, kun saa työaikana huilailla.
Mitenköhän Lahdenpohjassa menee, kun huonekalutehdas niitä harvoja hyviä työpaikkoja, tuskin Ikea heidän tuolejaan enää tarvitsee.
Toivottavasti venakot ymmärtävät, että kenen syy tämä kaikki kurjuus on.
28575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kyllä se on vaan venäjän rajaviranomaisille suuri helpotus kun ei tarvitse enää paljoa "töitä" tehdä naama rutussa 👍
On aikaa poltella mahorkkaa ja puhua paskaa tovereiden kanssa.

Äänestä

Toivottavasti ruski miehetkin ymmärtää eikä pelkästään venakot

Äänestä
  • Venäläisiä juoksee Suomessakin lähiöissä. Niitä pieniä miehiä. Mitä näkyy venäjän rajavartijoina.

    Äänestä

Sieltä saa kuuluisaa tankkaushiivaa.

Äänestä

Pelkkää alamäkeä luvassa ryssille.
Ja tuo raja sais mennä ihan kiinni.
Siellähän sitten elelisivät periferiassaan.

Äänestä

Onhan tuo rajaseutu Moskovasta katsottuna melkoista villiä länttä. Ei paljoa taida kiinnostaa koko alueen olemassaolo.

Äänestä

Keväällä rajat aukeavat. Päästään maistelemaan halpaa pensaa, halpaa tiisseliä ja SMO leskirouvan tuheroa. Sekä nauttimaan kauniista svetogorskista.

Äänestä
  • Moi venäläinen. Sveto on Suomeen kuuluvaa aluetta mitä te varastitte. Mooses laki älä varasta kohtaa olette itse rikkonut.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Moi venäläinen. Sveto on Suomeen kuuluvaa aluetta mitä te varastitte. Mooses laki älä varasta kohtaa olette itse rikkonut.

    No, ryssä ottaa minkä irti saa....... ja ukrainassa turpaan.

    Äänestä

Rajojen sulkemisesta tulee mieleen kysymys.
Minkälainen hallitus on se, joka estää rakkautta piikkilankojen avulla, selityksenä "pakolaiset"? Asian eteen ei ole kuukausiin näköjään mitään tehty.
Suomesta on vaikea saada miestä, koska mitään rotia tai kontrollia ei ole. "Pitää vaan löytää". Ei tässä mitään eläimiä enää olla, ja vaikka löytäisitkin, mistä tiedät paitsi kysymällä sopiiko luonne, ettei lopulta tule eroa?
Ja miten kukaan voi ottaa B luokkaa tai median fanatisoimaa kansanvihaajaa? Varmaan sellainen, joka ei ole koulutusta saanut, eikä itse osaa ajatella, ikäänkuin ei haluaisi lapsensa parasta.

On sanonta, että jokaisella on oikeus vaarantaa elämänsä pelastaakseen sen. Mitä pitäis tehdä?

Äänestä
  • Juuri näin. Suomalainen lökäpöksyluuseri ei kelpaa kenellekään, kun rajan takan on laatumiehiä tarjolla!

    Äänestä

  • Ja tuon tarinan pointti oli?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ja tuon tarinan pointti oli?

    Ou Jee Ou Jee

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Juuri näin. Suomalainen lökäpöksyluuseri ei kelpaa kenellekään, kun rajan takan on laatumiehiä tarjolla!

    Siellä rajan takana ole kuin ukrainaan kärrättyjä homostelijoita.

    Äänestä

  • Mielekiintoista olisi tietää mitä on tapahtunut Itä-Suomen tippuri-ja kuppatartunta tilastoille rajan sulkemisen jälkeen? Veikkaan, että tartunnat ovat lähteneet laskuun.

    Äänestä

Mie käin, siellä äm,ätkin näytti miehiltä.

Äänestä

Seuraavan kerran ku meen siellä liehuu siniristilippu ja kieli on suomi.

Äänestä

Viime yönä palasin reissulta. Kävin svetossa. Viron kautta.
Kaupat tyhjillään vain venäläistä tavaraa saatavilla.
Kuulemma kaikki nuoret miehet hävinneet katukuvasta jonnekkin. Tyhjää oli.

Äänestä
  • Miekin kävin viime yönä Svetossa. Norjan kautta menin. Ei ollu jonoja. Toin tupakat ja kolme litraa 95:sta.

    Äänestä

  • Tapettuhan nuo on, ukrainassa.
    Irinalla on kuppa ja sen lapset on raiskattu ja syöty.

    Äänestä

  • Nuoret miehet ovat paenneet värväyskontteja svetossa, isä aurinkoinen kaipaa tuoretta verta lihamyllyyn

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Nuoret miehet ovat paenneet värväyskontteja svetossa, isä aurinkoinen kaipaa tuoretta verta lihamyllyyn

    Niitä nuoria tuli alussa tänneki jonkun verran. Jättivät fillarit keskarille ja jatkovat junalla matkaa paremman elämän perästä. Missälie nykyään?

    Äänestä

Miu irina jäi sinne.

Äänestä
  • nii miukii

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    nii miukii

    Miulta jäi rahapussi siihe irina yöpöydälle

    Äänestä

Miul jäi kopiokone iikori yöpöyväl.
T:Pena

Äänestä
  • Mut onha siul kopio kopiokonneest

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Mut onha siul kopio kopiokonneest

    Supo tiedottaa:

    Läheisten venäläisten kaupunkien paskahomoryssämiehet on kiikutettu Ukrainaan tapettaviksi,
    Ne ketkä yrittivät pakoon on kiikutettu.
    Irina on puutteessa ja Pena kaatunut rintamalla.

    T:Tiltu

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuinka naapurissa pyyhkii eli näkyykö pakotteet missään ja liekö kombinaatti toiminnassa ja yleensä ihmisillä töitä ja tulevaisuutta?
Viimeksi kävin ennen koronaa ja heidän tullille oli aina niin vaikeaa tehdä töitä meidän takia, toivottavasti heillä on nyt parempi olla, kun saa työaikana huilailla.
Mitenköhän Lahdenpohjassa menee, kun huonekalutehdas niitä harvoja hyviä työpaikkoja, tuskin Ikea heidän tuolejaan enää tarvitsee.
Toivottavasti venakot ymmärtävät, että kenen syy tämä kaikki kurjuus on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu