Yamaha 70 hv jakohihnan vaihto

Anonyymi-ap

5 vuotta tullut täyteen moottorille ja suositus kai on vaihtaa jakohihna 5v tai 1000 h jälkeen. Ajettu on vasta 130h eli onko tuo riski tulevalle kesälle ja tuleville n. 30h ajoille jos jättää vaihtamatta?

7

1873

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos silmämääräisesti ja tunnustelemalla ei tunnu pykäliä hankaumia murtumia eikä muita poikkeamia ni en vaihtais. 15 hv Hondalla ajelin n 20 v sit vaihdoin hihnan ja vanhassa ei paljoa muutoksia. 30 Tohatsu vm 07 eikä vieläkään hihnassa vaihdon tarvetta. Huolto ns varman päälle ja rahastusta,katso keväisin hihnan kunto ja hanaa jos näyttää ja tuntuu hyvälle.

    • Anonyymi

      5 v 1000 h on todella lyhyt vaihtoväli. Sama hihna joutuu autossa paljon kovemmille (maantiepölyä, suuremmat lämpötilat jne.) ja vaikkapa 120 tkm vaihtoväli on käytännössä usein 3000 h.

      Itse en olisi alkuunkaan huolissani 130 h ajetusta hihnasta, vaikka olisi 10 v vanha. Autoihin olen vaihtanut useamman hihnan ja aina ylittänyt aikarajan reilusti, kun kilometrejä tulee niukasti. Yhdessä tapauksessa hihna oli jo 15 v vanha.

    • Anonyymi

      Itse miettisin minkä arvoinen kone on, ja sen jälkeen, kannattaako ottaa riski että hihna pettää. Uskon kutenkein että nämä katkeamiset ovat aika harvassa. Viime vuonna ostin käytetyn trimmin 25 Hp koneeseen. Trimmi oli koneesta, jonka hihna oli pettänyt. Oli kulemma ollut aika lailla täystuho koneelle. En tiennyt oman koneeni hihnan ikää, joten päädyin vaihtamaan sen.

    • Anonyymi

      Jos hajoaa, tiedät mistä löydät syyllisen asiaan, yksinkertaista, eikö vain.

    • Anonyymi

      En koskaan ota semmosta vetkutinta, missä jakopää on hihnalla. Yksi katkennut riitti.

      • Anonyymi

        Mikset vaihtanut hihnaa ajoissa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikset vaihtanut hihnaa ajoissa ?

        Ostin käytettynä, muka vähän ajettuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2099
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1540
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1200
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      245
      984
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe