S.M. luopuu SDP:n puheenjohtajuudesta. Onkohan hänelle luvattu Naton pääsihteerin paikka, EU-komissioon joku uusi Euroopan lopullisen tuhon varmistaja komissaarin virka vai peräti korkea virka Pentagoniin. Komissioonhan voidaan perustaa oikeille ihmisille tarvittaessa sopivia virkoja niin kuin tehtiin Kataisellekin. Sinne mahtuu vaikka kuinka monta apulais-apulais - puheenjohtajaa ja eurooppalaiset veronmaksajat maksavat juhlat.
Sanna Marin
Anonyymi-ap
16142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eikö se selvästi sanonu, että rauhottaa tilannetta kun viimeiset neljä vuotta menny tukka putkella noissa hommissa. Nuori perhe ja kaikkia, siihenkin vain saattaa kuuluu kaikenlaista uraa huomattavasti tärkeämpää luonnollista tavoitetta jos yhtään sakki yhtään ymmärtää nuorten ihmisten päälle.
Pariskunta löyhtää ja riipii surullista kuuluisuutta
Miksi sitten hakeutuu valtion johtotehtäviin jos mieluummin haluaa nauttia nuoruudesta? Yhteen ne ei oikein sovi. Nuori perhekään ei kauan kasassa pysy tuollaisilla bilettäjillä ja riekkujilla. Nyt saa bilettää rauhassa, eipähän ainakaan ravistele ja häpäise PM-instituutiota.
Pissihommiin, niitä riittää
Eikö se ole mahdottoman hyvä, että poliitikoilla 20-50-vuotiailla on perhe ja lapsia ja samalla nämä työikäiset nuoret nauttii nuoruudestaan. Kyllä se on kovin vanhanaikaista, että kaikkien kansanedustajien pitäs olla vanahoja ukkoja kaiken maailman väyrysiä, soineja, halliahoja, zyzkowitseja tahi tuomiojija.
Nythän kävi niin, että yhellä vanahalla miesministerillä oli mariinin hallituksessa vastikään oma viinakaappi valtion laskuun, oliko sitten työhuoneessa mariinilla, saarikolla, henriksonilla tai andersonilla, siitä ei tietoa annettu. Nyt kun olhan natosa niin ameriikan entinen presitentti ja mahdollisesti tuleva myös tämä trumppi bilettäny myös ääriuskonnollisena raakasti, vaihtanu naisia ja hyppiny siellä ja täällä, nytkin on jossain oikeuvessa vastaamassa yritysepäselvyyksistä ja naisten kanssa vehtaamisesta. Kahtokkee miltä näyttää kun naapurisakin on yli 70-vuotiaiden miesten remlin valta, on kyllä pyssyleikkejä ja kärsimystä. Mariinihan on varsin käypä poliitikko.
Suomen pääministeri-instituutio ei todellakaan tarvitse teinin lailla juhlivaa ja keskenkasvuisesti käyttäytyvää henkilöä, olipa tämä nainen tai mies.
Mikä ihmeen vaikeus on ymmärtää että pääministeri on pääministeri, eikä mikään bile-prinsessa? Marin teki paljon hallaa pääministerin aseman arvostukselle kun ei ymmärtänyt käyttäytyä pääministerille kuuluvalla tavalla.
Olisi ollut aikaa elää perhe-elämää, mutta mieluummin käytti senkin ajan festareihin, juhlimiseen ja tanssimiseen mm. olavin kanssa. Ja sitten vielä postaa kuvat someen...
Just joo.
Mätkynen ei pyri sdp johtoon, uhoaa
Eikö olekin ihanaa elää muiden kautta omaa elämänsä ja kun oikein kadehtii, niin saa purkaa patoutumiaan ja angstiaan?
Ei vaan jokaisen pitää muistaa asemansa ja käyttäytyä julkisesti sen mukaisesti, koska kyse ei ole vain itsestä, vaan myös koko instanssista jota edustaa.
Ei voi edustaa mustissa alushousuissa, kun muut pukeutuu juhlavasti. Vain pissitytöt poseeraa noin pöllyssä yökerhossa
Heh heh keskenkasvu se näkyy. Mustat alushousut päälle ja edustamaan Suomea. Heh heh hee
on syntiä kiihoittua,
pääministerin housuista...
Muistelen yhä nuoruuteni pääministerin kalevi sorsan housuja... Lääääähh...
Sorsalla ei ollu alushousut päällimmäisenä. Hih hih hii
Pissistehtaan alaosastonhoitajan sihteerin apulaisen aputyttö
K. Suomalaisen pilapiirroksissa Sorsan ravaatti oli niin pitkä että se viiisti lähes maata.
Suomalaiset on hivenen outoa sakkia, kun kerrankin on edes joku jota läntisen maailman ja muidenkin maanosien väki, instituutiot, päättäjät ja media kuuntelee, niin suomalaiset ne joko kadehtii tai paheksuu.