S7000

kokemuksia kaivataan

Otsikon kamera olisi harkinnassa... Jaetuista kokemuksista kiitollisena :)

10

1981

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VARO! Kamera pakkaa kuvia todella rajusti. 3M resoluutiolla kameran tuottama kuvatiedoston koko on puolet siitä, mitä esim jollain Canonin pokkarilla otettu. Ja S7000:ssa ei pakkaussuhteeseen voi vaikuttaa, ainoastaan resoluutioon.

      Valokuvat, joissa näkyy taivasta, paljastavat älyttömän pakkaussuhteen aiheuttamat virheet hyvin.

      Kannattaa tilata postitse, sinulla on palautusoikeus, jos ja kun et ole tyytyväinen. Niin minäkin tein. Osta mielummin vaikka Canonin S2 IS.

      • Kokemusta

        Eiköhän se canoni ole lähinnä sytkäriin verrattava lelu S7000 Fujiin verrattuna.


      • Kuvaaja10

        S7000 on hintaluokassaan yksi parhaita kameroita maailmassa. Vertailu johonkin pikkucanoniin tuntuu naurettavalta.
        Ehdottomasti ostamisen arvoinen digikamera.


      • Vanha kuvaaja

        Pakkausalgoritmi "jpeg" on kaikilla kameroilla täysin sama. Jos kuva on pakattu 3Mb kokoon, on se täysin sama riippumatta kamerasta. Sinun Canonilla 3Mb kokoinen kuva on täysin samannäköinen kuin Fujin 3Mb kuva jos kennon pikselimäärä on sama.


      • Vanha kuvaaja kirjoitti:

        Pakkausalgoritmi "jpeg" on kaikilla kameroilla täysin sama. Jos kuva on pakattu 3Mb kokoon, on se täysin sama riippumatta kamerasta. Sinun Canonilla 3Mb kokoinen kuva on täysin samannäköinen kuin Fujin 3Mb kuva jos kennon pikselimäärä on sama.

        No voi helvetti. Jos itse huomaan KÄYTÄNNÖSSÄ että kamera pakkaa kuvat lähes puolta pienmmäksi (resoluution ollessa sama), kuin joku toinen kamera, enkö silloin voi jo puhua "faktasta"?

        Noh, onneksi saman huomion, kuin minä on tehnyt moni muukin:

        http://www.steves-digicams.com/2003_reviews/S7000_pg5.html

        "That said, we were generally pleased with the quality of the S7000's 6M images even though the JPG files are aggressively compressed and unusually small at approx. 1.5-megabytes. This "aggressive compression" can be seen as noise in the blue sky areas of our sample pictures".

        Esimerkkikuvista huomaa hyvin, mistä on kyse. Kyseisen ominaisuuden takia palautin em. kameran ja otin tilalle Canonin Powershot Pro-1:n.

        Epäilemättä olet oikeassa siinä, että jos 2 kuvaa pakataan samankokoisiksi kooltaan, ei kuvanlaadussa ole eroa, mutta 2 eri kameraa voi pakata SAMALLA RESOLUUTIOLLA otetun kuvan hyvinkin erikokoisiksi tiedostoiksi näköjään...ja tässä tapauksessa se näkyy.


    • curmbox

      Kenno on 6 mpix ja pakkauksen voi valita sillä tallennussuhteella. Miks ottaa kolmen megan kuvia jos ostaa kuuden megan kameran. Laatuunhan se suoraan vaikuttaa.
      Zoomi on hyvä, ja sekin antaa lisää yksityiskohtia pitkältä kuvausmatkalta.
      Kameraan mahtuu isot muistit ja hyviäkin kuuden megan kuvia mahtuu satoja.
      Hitaus on eniten kiusannut ominaisuus. Pitää opetella heti sarjakuvauksia tekemään jos haluaa liikkuvaa kohdetta kuvata. Sarjakuvausmodeja on useita.
      Akkujen seuranta sais olla parempi. Varoituksen jälkeen saa enintään yhden kuvan. Sitä ennen ei tule mitään varoituksia.
      Ei tähän hintaan saa vieläkään mitään vastaavaa.
      Nikonin samanhintaiset ovat kyllä hyviä ja pienikokoisia mutta zoom ja pikselimäärä jäävät selvästi jälkeen.

    • finepix

      Hyvä kamera,mutta siinä on ikävä vastavalo ongelma.Onko kellään kokemuksia asiasta ja jos on miten sen saa ratkaistua,softa päivitystä kameraan ei ole saatavilla

      • härkä

        Itse ostin kyseisen kameran joulukuussa ja olen ollut enemmän kuin tyytyväinen. Vastavalo-ongelmasta en tiedä - itse käytän salamaa aika herkästi siinä tilanteessa, jolloin sävyt tietysti muuttuvat.


      • finepix
        härkä kirjoitti:

        Itse ostin kyseisen kameran joulukuussa ja olen ollut enemmän kuin tyytyväinen. Vastavalo-ongelmasta en tiedä - itse käytän salamaa aika herkästi siinä tilanteessa, jolloin sävyt tietysti muuttuvat.

        kamera onkin hyvä,mutta kokeile reso 6m ja kuvaa päivällä vaikka auton valoa vasten ja ilta tuli.Tai jotain keltasia kukkia ulkona auringossa niin jo palaa kirkkaimmat kohdat puhki eli valkosta kukassa,tietyssä kulmassa ulkona auringossa voi häivyttää kuvasta jotain lähes pois.Olen yrittänyt lukita valotuksen toisesta kohteesta ja se onkin auttanut hieman. On todella harmi että näin hyvässä kamerassa piilee tällänen ongelma.


      • t.bone
        finepix kirjoitti:

        kamera onkin hyvä,mutta kokeile reso 6m ja kuvaa päivällä vaikka auton valoa vasten ja ilta tuli.Tai jotain keltasia kukkia ulkona auringossa niin jo palaa kirkkaimmat kohdat puhki eli valkosta kukassa,tietyssä kulmassa ulkona auringossa voi häivyttää kuvasta jotain lähes pois.Olen yrittänyt lukita valotuksen toisesta kohteesta ja se onkin auttanut hieman. On todella harmi että näin hyvässä kamerassa piilee tällänen ongelma.

        Alivalota aukko tai pari.

        Minä en ole tuollaiseen ongelmaan törmännyt. Vastavalossa olen kokenut että tällä Fujilla on kaikista vähiten ongelmia. Canon S1 IS, pari HP:n kameraa, Olympuksen pari kameraa - kaikki mokasivat valotuksessa 10 kertaa suuremmalla todennäköisyydellä. Enää en Fujia vaihda kuin järjestelmään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1516
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1136
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1136
    4. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      949
    5. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      240
      941
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      920
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      903
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      819
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      757
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      713
    Aihe