Eli joudutaan "opiskelemaan" ystävyyttä
Tutustuminen vie siis aikaa, miksi se on niin vaikeaa, eikö kiinosta vai?
Ystävystyminen
8
340
Vastaukset
Miks sä teet koko ajan näitä alotuksia. Mä oisin siis halunnu kavereita. Mutta ensin en saanu lasten tarhassa. Enkä koulussa vaikka me oltiin 9 vuotta samassa yhtenäiskoulussa. Lukiossa mä näin ekaa kertaa toisen autistin, mutta se oli erillainen kun mä. Se oli kiinnostunu tietokoneista ja siks sillä oli paljon kevereita vaikkei se osannukkaan vastavuorosesti puhua. Ja kun mun koneeseen tuli vikaa, niin en mä siltä suoraan uskaltanu kysyy. Mutta mä kysyin yhdeltä toiselta ja se sano heti että kysytään professorilta. Ja sitten kun me kysyttiin tai se toinen siis puhu. Niin tää professori vastas tälle toiselle vaan, vähän kun mua ei ois siinä ees ollu.
- Anonyymi
En mäkään osaa puhua kunnolla, meen helposti lukkoon sosiaalisissa tilanteissa.
- Anonyymi
Kirjolla elävän ihmisen suorapuheisuus hämmentää. He eivät osaa suodattaa puheitaan, joten heitä pidetään tästä syystä tylyinä jopa tyhminä. Eihän kukaan halua kuulla "loukkauksia". Heillä on joskus myös virheellinen käsitys, että he tekevät asiat oikein ja heidän tapansa on ainoa oikea (vaikka enemmistön mielestä he ovat väärässä), mutta harvoin heille raaskitaan tätä sanoa, koska muut suodattavat puheitaan.
Toinen ystävystymistä hidastava tekijä on se, että autisti väsyy ihmisten seurassa ja haluaa viettää aikaansa yksin. Myöskin heidän harrastuksensa ovat yksin tehtävää.Juu mutta jos siitä on jotain hyötyä, niinku tolla professorilla josta edellisessä viestissä kerroin, niin kavereita riitti. Mutta esim. Mulla, kun mä oon taas tutkinu tota 1900 luvun historiaa, niin sitä pidettiin erikoisena. Vaikka just nyt, kun mietitään tota sotatilannetta, niin siitä ois hyötyä ja kannattais olla suorapuheinenkin. Mä en oo ollenkaan ymmärtäny tota venäjän mielistelyä.
- Anonyymi
SnowBoy kirjoitti:
Juu mutta jos siitä on jotain hyötyä, niinku tolla professorilla josta edellisessä viestissä kerroin, niin kavereita riitti. Mutta esim. Mulla, kun mä oon taas tutkinu tota 1900 luvun historiaa, niin sitä pidettiin erikoisena. Vaikka just nyt, kun mietitään tota sotatilannetta, niin siitä ois hyötyä ja kannattais olla suorapuheinenkin. Mä en oo ollenkaan ymmärtäny tota venäjän mielistelyä.
Kyllähän historian harrastajia on pilvin pimein. Sun tarvitsee vain löytää heidät. Liity nyt vaikka johonkin sukututkimusseuraan. Siellä kaivellään historiaa kyllä tuonne 1700-luvulle asti.
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän historian harrastajia on pilvin pimein. Sun tarvitsee vain löytää heidät. Liity nyt vaikka johonkin sukututkimusseuraan. Siellä kaivellään historiaa kyllä tuonne 1700-luvulle asti.
Ei se mun elämä koko aikaa niin kurjaa oo. Jokin aika sitten mä yhellä mun työpalla uskalsin mennä kahvihuoneeseen. Niin siellä oli yks, jo mun vanhempien ikäluokkaa ja silleen yhteiskunnallisesti aktiivinen. me puhuttiin 80-luvun kasinotaloudesta ja siitä seuranneesta lamasta ihan kuin mä oisin itekin eläny ne ajat, mutta enhän mä ollu vaan lukenu vaan. Ja mä "muistan" jeltsinin presidenttikauden, no tietenkin stalininkin, mutta niin vanha tuskin kukaan on. Aikanaan mä sain lahjaks aina Mitä Missä Milloin kirjan ja sitten mä keräsin koko sen sarjan vuodesta 51 lähtien ja luin ne kaikki.
- Anonyymi
Itse olen niin ujo etten saa suuta auki kahvihuoneessa. Olen tuppisuu jännittäjä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713869- 1013485
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773320Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362628- 1141522
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361496Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221104Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181066Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181006