Yhteismetsä? Kannattaako?

Anonyymi-ap

Peritty metsää. Itseäni ei kiiinnosta metsänhoitotyöt yhtään. Vanehmmat silti tiukkana, ettei saa ainakaan myydä pois :( Siis tällä hetkellä on yhteisomistuksessa metsää. Sisarusten ja vanhempien kanssa.

Olen ajatellut ehdottaa muille osapuolille, että liitetään metsät sitten tuohon yhteismetsään, jossa metsänomistajan ei tarvitse tehdä mitään.

Kokemuksia yhteismetsästä?

13

788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minäkin olen kiinnostunut tuosta yhteismetsään liittymisestä. Tilanteeni on hiukan erilainen eli ikää on jo tullut, lapset maailmalla perheineen ja kaukana oleva metsä hoitoineen ei ymmärrettävästikin kovasti kiinnosta ja jos minun jälkeeni reipas 100 hehtaariin aikanaan peritty monien sukupolvien takaa oleva metsäpalsta vielä jaettaisiin kullekin lapsistani (3 lasta), niin pieneksihän se menee jyvityksineen kaikkineen ja kun kiinnostustakaan ei ole. Verotusyhtymäkin vaatisi kuitenkin kiinnostusta metsään.

      Ulkopuoliselle myyntikin on tietysti vaihtoehto, mutta se on sitten kertarysäyksellä kohtuullisesti rahaa ja sitten ei mitään..
      Yhteismetsän osuudetkin olisi perinnönjaossakin helppo jakaa kolmeen osaan ja tuottoa tulisi koko ajan.,

      Odotan minäkin mielenkiinnolla yhteismetsään liittyneiden kokemuksia....

    • Anonyymi

      Taitaa olla kallein tapa harrastaa metsän omistusta.

      Järkevin olisi myydä pois ja hankkia itseä kiinnostavaa/helppohoitoisempaa omaisuutta tilalle. Jos jollain vanhalla kyyrällä on periaatteita niin niille nyt ei voi mitään, mutta ei niitä kannata itse vakavasti ottaa.

      • Anonyymi

        Avaisitko vähän, miksi yhteismetsä sinusta on kallein tapa harrastaa metsänomistusta.

        Ja mikä olisi se helppohoitoisempi omaisuus, joka tilalle kannattaisi hankkia, jos kuitenkin haluaa omaisuudestaan tuottoa?

        Tietysti, jos pistää kaiken sileeksi, niin on helppoa ja hetken aikaan varmasti mukavaakin. Näin tosin kannattaakin tehdä, jos omaisuudella ei ole perijöitä tai ei haluakaan antaa sitä perinnöksi ja on tarve/halu vähän irrotella...


    • Anonyymi

      Helpointa olisi vaan myydä pois koko homma. Ja sitten sijoittaa koko summa pikkuhiljaa esim. rahastoihin. Ei tarvitse tehdä oikeastaan yhtään mitään. Vain seurata kun vuosi vuodelta rahastot alkavat tuottamaan enemmän.

      Itse omistan kanssa metsää, mutta sitä pitää hoitaa ns. oikein ettei sen arvo romahda ja jos haluaa, että se tuottaa. Ja se vie toki aikaa. Itsekin olen joka arki päivä töissä 8h, niin ei paljoa kiinnosta vapaa-ajalla lähteä johonkin metsätöihin.

      Yhteismetsä ollut toki mielesssä täälläkin.

      • Anonyymi

        Periaatteessa ei kai kovin suurta eroa ole sijoittaako myymänsä metsän rahat rahastoihin tai ’sijoittaako’ metsänsä yhteismetsään.
        Eihän yhteismetsäosakkaanakaan tarvi välttämättä tehdä yhtään mitään. Yhtälailla katsoa vuosi vuodelta arvonnousua ja nostaa tuottoja. Huom ja verottomia tuottoja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Periaatteessa ei kai kovin suurta eroa ole sijoittaako myymänsä metsän rahat rahastoihin tai ’sijoittaako’ metsänsä yhteismetsään.
        Eihän yhteismetsäosakkaanakaan tarvi välttämättä tehdä yhtään mitään. Yhtälailla katsoa vuosi vuodelta arvonnousua ja nostaa tuottoja. Huom ja verottomia tuottoja.

        Yhteismetsäosuuksia on myynnissä pilvin pimein. Tuotot menee kustannuksiin ja taitaa tuotot jakautua tasan jos toisella on paskaa suota ja toisella huipputuottoista metsää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhteismetsäosuuksia on myynnissä pilvin pimein. Tuotot menee kustannuksiin ja taitaa tuotot jakautua tasan jos toisella on paskaa suota ja toisella huipputuottoista metsää.

        Osuutta kohden tuotto on tietty samansuuruinen.

        Se, joka on liittänyt huipputuottoisen metsän yhteismetsään on tietysti saanut moninkertaisesti suuremman määrän osuuksia kuin se, joka on liittänyt ’paskaa suota’. Näin ollen huippumetsän liittäjä saa myös moninkertaisen tuotonkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhteismetsäosuuksia on myynnissä pilvin pimein. Tuotot menee kustannuksiin ja taitaa tuotot jakautua tasan jos toisella on paskaa suota ja toisella huipputuottoista metsää.

        Kannattaa katsoa millaiseen yhteismetsään aikoo liittyä. Samahan se on kaikessa sijoittamisessa, ei huonoihin kohteisiin pidä rahojaan pistää.


    • Anonyymi

      Ai onko näitä yhteismetsiäkin erilaisia/monenlaisia. Olen kuullut yhteismetsästä, mutta en tiennyt, että niitä(kiN) voi olla monenlaisia.

      Itselläkin mielessä tuo yhteismetsä, kun ei paljoa kiinnosta rämpiä tuolla metsässä

      • Anonyymi

        On niitä erilaisia, huonosti hoidettuja ja hyvin hoidettuja. Isoja ja pieniä…


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On niitä erilaisia, huonosti hoidettuja ja hyvin hoidettuja. Isoja ja pieniä…

        Riitaisia ja sopuisia, tuottavia ja uinuvia.....


    • Anonyymi

      Onko vain ketku hankintajärjestelmä tuo yhteismetsä ostaa puutavaraa pilkkahintaan ?

      • Anonyymi

        Yhteismetsäthän myyvät raakapuuta, tukkia, kuitua, ja energiapuutakin teollisuudelle, sahoille jne, eivät osta. Ei siten ole mikään ’puutavaran hankintajärjestelmä’, vaan enemminkin raakapuun ’myyntijärjestelmä’, joka pystyy kilpailuttaan ostajat helpommin kuin yksittäinen pienmetsänomistaja.

        Tuskin mikään yhteismetsä myy tahallaan pilkkahintaan, sehän näkyisi jokseenkin välittömästi yhteismetsän tuotoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      535
      8643
    2. 40% kansasta pitää Yleä selkeästi vasemmistolaisena

      Vähän kylmä suihku epäilijöille. "Yle Uutiset sijoitettiin kyselyssä suurista medioista selvästi eniten vasemmistolaise
      Maailman menoa
      249
      1610
    3. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      119
      1480
    4. Suomessa miesten työttömyys on korkeinta koko EU:ssa. Hienoa Orpo-Purra

      Työttömyys lisääntyi helmikuussa – Suomen miesten tilanne synkin EU:ssa Tilastokeskuksen mukaan työttömiä 15–74-vuotiai
      Maailman menoa
      185
      1474
    5. Hokki on konkurssissa!

      Aivan uskomattoman hienosti on lähtenyt rahoituskierros käyntiin! ❤️ https://hokki.fi/ajankohtaista/hokki-kainuu-oy-hak
      Kajaani
      56
      1418
    6. Ihanaa aurinkoista

      Huomenta päivää tiistaina. 🌞☺️ Kesän kukkasia odotellessa 💛🌱
      Ikävä
      335
      1211
    7. Vasuri ehdokas pilaa koko puolamgan.

      On siinä vasureilla Kova riita pukari ehdokkaana vaaleissa. Jos "pääsisi" ei yhtään kokousta ettei tule valituksia. Eikö
      Puolanka
      56
      1090
    8. Olet kaikella todennäköisyydellä

      Ainut ihminen tällä pallolla, josta menen täysin hämilleni ja tuntuu että ÄO laskee samantien neandertalin tasolle. Kaik
      Ikävä
      39
      1075
    9. Mitä jos vietettäis

      Vuorokausi yhdessä? Mitenhän se menisi?
      Ikävä
      78
      1006
    10. Kyllä on paha mieli

      Olen niin luottavainen kaikesta huolimatta ollut sinuun. Luottanut että välität ihan oikeasti etkä halua minua satuttaa.
      Ikävä
      25
      983
    Aihe