Gastroskopia sedaatiossa - onko teillä kokemuksia?

Anonyymi-ap

Olen jonossa gastroskopiaan ja viittä vailla peruuttamassa. Pelkään niin paljon että joudun kohta sairaslomalle stressistä. Näen toimenpiteestä painajaisia lähes joka yö joka varmaan kertoo miten paljon ahdistaa.

Minulle on luvattu suonensisäinen sedaatio "ja jälkeenpäin et muista mitään" mutta mikään nukutus tämä ei ilmeisesti ole.

Olen tehnyt sen mitä ei kai pitäisi eli lukenut ihmisten kokemuksia. Ilmeisesti on aika yleinen kokemus ettei tuo sedaatiotyyppi toimi jostain syystä. Osa sanoo että eivät pystyneet liikkumaan mutta tunsivat kaiken ja tunsivat tukehtuvansa, eivät kyenneet edes pyytämään apua vaan paniikkikohtauksen vallassa olivat. Eniten pelkään paniikkikohtausta joka on tosi todennäköinen tilanne kohdallani ja erityisen varmasti sen saan, jos minusta pidetään kiinni väkisin.

Millaiset kokemukset teillä on ollut tuosta sedaatiosta? Missä vaiheessa sedatoidaan? Vasta kun johto on kurkussa vai sitä ennen? Millainen se olo on?

Tähän varmaan moni tulee selittämään miten kävivät toimenpiteessä ilman mitään mutta ne kokemukset eivät nyt kiinnosta.

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei, Älä pelkää. Ei se niin kauheaa ole. Minulle on tehty kahdesti. Ekalla kerralla annettiin jotain rauhoittavaa ja siinä odotellessa nukahdin. Itse toimenpide ei juuri tunnu. Vain yksi suolen mutka on sellainen, että voit itse pitää siitä kädellä kiinni, vasemmalla kylkiluiden alapuolella. Ekalla kerralla en sitä tehnyt, kun olin vähän pöhnässä. Siis meni joka tapauksessa aika helposti.
      Toisella kerralla en ottanut/saanut mitään rauhoittavaa, eikä taidettu kysyäkään, haluaisinko. Se kerta meni vielä paremmin. Kun letkun pää tuli siihen suolenmutkaan, painoin siitä kädellä ja tutkimus voitiin tehdä normaalisti.
      Operaation jälkeen on jonkin verran ilmaa suolistossa, mutta ainakaan minua se ei haitannut. Tuli sitten itsekseen pois kotimatkalla.
      Että, ole ihan rauhassa. Ei mitään tutkimusta tehdä ilman puudutusta/nukutusta, jos sitä ei oikeasti kestä muuten. Näin on länsimaissa. Eikä se toimenpide edes kestä kovin pitkään. Jos olet nainen ja olet synnyttänyt, niin olet käynyt läpi paljon pahempaa kärsimystä.
      Nimetön

      • Anonyymi

        Sorry, nyt kyllä vastasin väärin, kolonoskopiaan. Anteeksi. On mulle castroskopiakin tehty, ilman nukutusta. Vain nielun puudutuksen otin. Kannatti. Mutta tässä hommassa saisi lääkäri olla rauhallinen ja kärsivällinen ja potilas yhteistyötaitoinen/haluinen. Niin kyllä sekin onnistuu. Ihan mielelläni en kyllä uudellee menisi.


    • Anonyymi

      🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

      💋 Tyttö, jolla on hellä kieli ja huulet -> https://cum4.fun/?/fi017816833uq

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe