Olen jonossa gastroskopiaan ja viittä vailla peruuttamassa. Pelkään niin paljon että joudun kohta sairaslomalle stressistä. Näen toimenpiteestä painajaisia lähes joka yö joka varmaan kertoo miten paljon ahdistaa.
Minulle on luvattu suonensisäinen sedaatio "ja jälkeenpäin et muista mitään" mutta mikään nukutus tämä ei ilmeisesti ole.
Olen tehnyt sen mitä ei kai pitäisi eli lukenut ihmisten kokemuksia. Ilmeisesti on aika yleinen kokemus ettei tuo sedaatiotyyppi toimi jostain syystä. Osa sanoo että eivät pystyneet liikkumaan mutta tunsivat kaiken ja tunsivat tukehtuvansa, eivät kyenneet edes pyytämään apua vaan paniikkikohtauksen vallassa olivat. Eniten pelkään paniikkikohtausta joka on tosi todennäköinen tilanne kohdallani ja erityisen varmasti sen saan, jos minusta pidetään kiinni väkisin.
Millaiset kokemukset teillä on ollut tuosta sedaatiosta? Missä vaiheessa sedatoidaan? Vasta kun johto on kurkussa vai sitä ennen? Millainen se olo on?
Tähän varmaan moni tulee selittämään miten kävivät toimenpiteessä ilman mitään mutta ne kokemukset eivät nyt kiinnosta.
Gastroskopia sedaatiossa - onko teillä kokemuksia?
3
321
Vastaukset
- Anonyymi
Hei, Älä pelkää. Ei se niin kauheaa ole. Minulle on tehty kahdesti. Ekalla kerralla annettiin jotain rauhoittavaa ja siinä odotellessa nukahdin. Itse toimenpide ei juuri tunnu. Vain yksi suolen mutka on sellainen, että voit itse pitää siitä kädellä kiinni, vasemmalla kylkiluiden alapuolella. Ekalla kerralla en sitä tehnyt, kun olin vähän pöhnässä. Siis meni joka tapauksessa aika helposti.
Toisella kerralla en ottanut/saanut mitään rauhoittavaa, eikä taidettu kysyäkään, haluaisinko. Se kerta meni vielä paremmin. Kun letkun pää tuli siihen suolenmutkaan, painoin siitä kädellä ja tutkimus voitiin tehdä normaalisti.
Operaation jälkeen on jonkin verran ilmaa suolistossa, mutta ainakaan minua se ei haitannut. Tuli sitten itsekseen pois kotimatkalla.
Että, ole ihan rauhassa. Ei mitään tutkimusta tehdä ilman puudutusta/nukutusta, jos sitä ei oikeasti kestä muuten. Näin on länsimaissa. Eikä se toimenpide edes kestä kovin pitkään. Jos olet nainen ja olet synnyttänyt, niin olet käynyt läpi paljon pahempaa kärsimystä.
Nimetön- Anonyymi
Sorry, nyt kyllä vastasin väärin, kolonoskopiaan. Anteeksi. On mulle castroskopiakin tehty, ilman nukutusta. Vain nielun puudutuksen otin. Kannatti. Mutta tässä hommassa saisi lääkäri olla rauhallinen ja kärsivällinen ja potilas yhteistyötaitoinen/haluinen. Niin kyllä sekin onnistuu. Ihan mielelläni en kyllä uudellee menisi.
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
💋 Tyttö, jolla on hellä kieli ja huulet -> https://cum4.fun/?/fi017816833uq
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1881409Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231198- 50938
- 70900
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53810Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva51798- 56782
- 102774
- 64731
- 33712