Tervehdys,
Esikasvatin daaliat ja gladiolukset sisällä.
Joko voisi ulos istuttaa? Paikkana olisi suihkulähteen reunusta.Tiedän, että ovat hallan arkoja, mutta auttaisiko harson laitto yöksi? Kuinka pitkä kukinta aika näillä kukilla on? Kiitos neuvoista jo etukäteen.
gladiolus, daalia
7
1811
Vastaukset
- mari
kanssa odottelisin siihen hetkeen, kun on varmaa, ettei tule pakkasia yöllä. Eli kesäkuun puolelle. Dahlia, kun aloittaa kukintansa, se kukkii ensi pakkasiin asti, jolloin se on korjattava sisälle lämpimään.
- mari
gladiolukselle se suihkulähteen reuna on ok paikka. Dahlialle katsoisin mahdollisimman aurinkoisen ja lämpimän tontin, syvä hyvä multa ja kesällä tukikepit.
- Elina
mari kirjoitti:
gladiolukselle se suihkulähteen reuna on ok paikka. Dahlialle katsoisin mahdollisimman aurinkoisen ja lämpimän tontin, syvä hyvä multa ja kesällä tukikepit.
Hei Mari,
Kiitos neuvoista. Ensimmäistä kertaa sipuleita kasvattelen. Pihalla kasvaa lähinnä perennoja ja syötäviä juttuja porkkanasta herneeseen. Osaatko tai muutkin, osaatteko kertoa koska nostan sipulit ylös? Jätetäänkö varsi sipuliin ja kuinka säilön ne talven yli? - mari
Elina kirjoitti:
Hei Mari,
Kiitos neuvoista. Ensimmäistä kertaa sipuleita kasvattelen. Pihalla kasvaa lähinnä perennoja ja syötäviä juttuja porkkanasta herneeseen. Osaatko tai muutkin, osaatteko kertoa koska nostan sipulit ylös? Jätetäänkö varsi sipuliin ja kuinka säilön ne talven yli?keräät ensimmäisen pakkasyön jälkeen syksyllä juurimukulat talteen ilman varsia kuivaan viileään paikkaan. Gladioluksista en osaa sanoa, kun omani meni liian varjoisen kasvupaikan vuoksi sudeksi tässä yksi vuosi ja jäi sitten sen harrastaminen.
- karaista
mari kirjoitti:
keräät ensimmäisen pakkasyön jälkeen syksyllä juurimukulat talteen ilman varsia kuivaan viileään paikkaan. Gladioluksista en osaa sanoa, kun omani meni liian varjoisen kasvupaikan vuoksi sudeksi tässä yksi vuosi ja jäi sitten sen harrastaminen.
esikasvatetut kasvisi ennenkuin istutat ne ulos. Silloin lähtevät kasvuun paremmin. Karaisu on kasvien "ulkoiluttamista" päiväaikaan ensin lyhyempiä, sitten pidempiä aikoja.
- Elina
Tänä kesänä olisi tarkoitus pihallemme nousta huvimaja. Aurinko paistaa aamusta iltapäivään. Haluaisin huvimajan seinustalle jotain korkeaa kasvia, monivuotista. Ehdotuksia?
Kiitti vastauksista taas jo etukäteen! - erivärejä
Elina kirjoitti:
Tänä kesänä olisi tarkoitus pihallemme nousta huvimaja. Aurinko paistaa aamusta iltapäivään. Haluaisin huvimajan seinustalle jotain korkeaa kasvia, monivuotista. Ehdotuksia?
Kiitti vastauksista taas jo etukäteen!-Ritarinkannus
-Nauhus
-Ukonhattua
-Liljoja
-Särkynytsydän
-Angervo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude21115079Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12710520Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12010097Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089341Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k529172Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237059Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566935Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826517Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1696176Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335598