Turistipoolisi Hua Hinissä

Turistipoliisi kertoo: Näin suomalaiset sekoilevat Thaimaassa

Suomalaisten mokailut Thaimaassa noudattavat usein alkoholinhuuruista kaavaa. Joskus turistipoliisit joutuvat auttamaan varsin erikoisissa asioissa.
Suomalaiset joutuvat välillä erikoisiin tilanteisiin maailmalla. Näin käy ajoittain myös monien suomalaisten ja muiden länsimaalaisten suosimassa Thaimaassa.

Länsimaalaisten kohtaamat hankaluudet ja muut erikoiset tilanteet noudattavat usein muutamaa peruskaavaa. Niitä yhdistää yksi asia: alkoholi.

”Suomalaisethan ovat erittäin kilttiä kansaa. On pieni ja marginaalinen ryhmä, joka aiheuttaa ongelmia. Toki sellaisiakin on, mutta puhutaan hyvin pienistä luvuista”, sanoo Thaimaan Hua Hinissa asuva turistipoliisi Sipi Siljamäki.
”Kävi ilmi siinä, että hän todellakin on suomalainen, noin 35-vuotias mies. Hän oli ollut vuoden aikaisemmin Pattayalla nauttien joka päivä thaimaalaista pontikkaa, jonka nimi on lau kau.”

Lau tarkoittaa alkoholia ja kau riisiä. Lau kau on siis riisiviinaa.

”Tämän miehen kohdalla aloitettiin kotikutoinen eheyttämisohjelma. Hänelle annettiin alkoholia viiden päivän ajan. Ensimmäisenä päivänä hän sai viisi pulloa, seuraavina vähemmän. Myöhemmin hän sai yhden pullon olutta päivässä.”

Mies oli täysin rahaton.

”Hänellä ei ollut mitään mukanaan, ainoastaan vaatteet. Hän sai lattiapaikan pienestä mökistä ja auttoi pienissä töissä. Kuukauden eheyttämisohjelman jälkeen hän palasi planeetalle ja lähetettiin mies Suomeen. Olosuhteet huomioon ottaen hän oli yllättävän hyväkuntoinen.”
MAINOS (TEKSTI JATKUU ALLA)
MAINOS PÄÄTTYY

Myöhemmin Siljamäki kuuli Suomen Bangkokin-suurlähetystöstä, että mies oli palannut Thaimaahan ja lopulta kuollut.

Turistipoliisin toimenkuvaan on kuulunut myös sinänsä harmittomia mutta jokseenkin groteskeja tapauksia. Eräästä tapauksesta Siljamäki käyttää koodinimeä Paska-Lippo.

”Vuonna 2016 Lippo ilmestyi elämääni sattumalta. Thaimaan turistipoliisi oli minuun yhteydessä ja kertoi, että heillä on Suomen kansalainen, jonka kanssa on jonkinlainen ongelma.”

Ongelma oli poikkeuksellisen kinkkinen. Hotellin omistaja ei halunnut päästää suomalaista miestä ulos hotellista ja oli kutsunut turistipoliisit paikalle.

”Suomalaismies oli suomeksi sanottuna paskonut kämpän täyteen. Osa ulosteesta oli myös katossa.”

”Poliisi sanoi, ettei miehelle voi missään tapauksessa antaa alkoholia. Sanoin, että jos ei, hän saattaa menehtyä.”

Alkoholi oli ollut vahvasti mukana tälläkin miehellä, joka oli jo aiemmin tullut Siljamäelle tutuksi.

”Hän oli ehtinyt olemaan kaupungissa viikon ja kunnostautunut täällä. Sanoin poliisille, että hän on vaaraton ja kiltti ihminen.”

Poliisit olisivat halunneet kuljettaa miehen poliisiasemalle, Siltamäki sanoo.

”Kysyin, voisivatko he odottaa hetken, sillä miestä ei voida viedä vielä vaan hän tarvitsee alkoholia. Poliisi sanoi, ettei hänelle voi missään tapauksessa antaa alkoholia. Sanoin, että jos ei, mies saattaa menehtyä. Sitten lähetettiin hotellin tyttö hakemaan olutta.”

Mies sai oluen ja tokeni hiljalleen sen verran, että alkoi ymmärtää tilanteen.

”Sitten hän korvasi vahingot, minkä jälkeen häntä ei laitettu vankilaan ja hän oli vapaa mies kulkemaan.”

Sama kaava toistui joitain kertoja seuraavina vuosina, kun mies oli käymässä Hua Hinissa.

”Hän palasi aina lähtöruutuun jollain välineellä. Hänen retkensä tänne kestivät aina noin kaksi viikkoa”, Siljamäki kertoo.

”Kerran oli taas soitettu poliisit, kun hän oli yrittänyt paeta paikalta tuhottuaan ulosteella hotellihuoneen joustinpatjan.”

Hotelli halusi korvaukseksi 30 000 Thaimaan bahtia eli noin 800 euroa.

”Poliisi hyväksyi, että menen nostamaan hänen tililtään rahaa. Raha ei riittänyt, joten hän panttasi kolme kultasormustaan rahaa vastaan. Sitten hän pääsi jatkamaan matkaa Bangkokiin ja Suomeen”, Siljamäki kertoo.

”Joka kerta mentiin saman kaavan mukaan mutta hieman eri versiolla. Joka kerta hän sanoi kovasti kiitoksia avusta. Hän ei koskaan joutunut olemaan edes yhtä yötä sellissä.”

Sipi Siljamäki täyttää tänä vuonna 60 vuotta. Baaririitoja hän ei enää selvittele. Kuva: Kari Pekonen

Yksi tapaus on jäänyt Siljamäen mieleen vahvasti, sillä se koski kokonaista perhettä.

”Jostain poikkeuksellisesta syystä poliisilla oli pidätettynä nuori suomalainen pariskunta ja mukana oli myös viisivuotias tytär. Pidätys ei ollut asemalla vaan hotellin aulassa.”

Pariskunta oli alkanut riidellä keskenään ravintolassa. Poliisi kertoi Siljamäelle, että mies oli myös tarttunut poliisikomentajaa rinnuksista. Se oli muuttanut asian varsin vakavaksi.

”Kun kysyin, mitä on tapahtunut, poliisi sanoi, että odottaa vääjäämättä vankeustuomio.”

Komentaja ilmoitti, että tytär otetaan nyt huostaan asian selvittelyn ajaksi.

”Paikalle tuli ystävällinen naisluutnantti, joka otti tyttären mukaansa. Sillä hetkellä suomalainen nainen romahti ja vain itki.”

Tilanne ratkesi, kun yksikön komentaja päätti olla ottamatta kiinni pariskuntaa.

”Menimme jostain syystä toiseen hotelliin. Sinne tuli toisella poliisi

2

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mites tuo Siljamäen oma käytös nuissa paikallisissa baareissa..😂🎅🤣

      • Anonyymi

        MAINOS (TEKSTI JATKUU ALLA)
        MAINOS PÄÄTTYY

        kenen mainos ja mistä kopioitu ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2149
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2092
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1542
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      122
      1461
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      467
      1293
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      76
      1068
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      52
      898
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      229
      809
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      356
      795
    Aihe