Vilkas liikenne ja ilmastokanavien puhdistus

Anonyymi-ap

Asun taloyhtiössä, jossa ilmastokanavien puhdistus suoritettu 10-15 vuoden väliajoin. Talossa perinteinen koneellinen ilmanvaihto ei siis huoneistokohtainen. Harkinnut muuttoa uudempaa taloon ja Etuoven tarjontaa katsoessa pannut merkille, että keskustan vilkkaitten liikeväylien lähellä sijaitseviissa ja kohtalaisen uusissa taloissa ilmastointikanavien puhdistus on suoritettu jo kerran ja kohta on tuloillaan seuraava puhdistus (välissä noin 5 vuotta). Johtuuko tämä ympäristön vilkkaasta autoliikenteestä vai ihan normaalia, kun kyseessä huoneistokohtainen ilmanvaihto?

6

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehdottomasti ehkä.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        ❤️ ­­­N­­y­m­f­­­o­­m­­­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#178175710

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      On kyllä pitkä puhdistusväli. Itse asun keskustassa hyvin vilkkaan tien vieressä vuonna 2010 rakennetussa talossa. Puhdistus suoritetaan kerran vuodessa. Pari nuorta poikaa pesi irrotettavat osat ja imuroivat / nuohosivat röörit.

    • Anonyymi

      Niitä nyt niin usein tarvi, rahastusta kaikki tyyni. Sinnehän putkistoon sitä hiljalleen kertyy, poistopuolelle mitään merkitystä vain teho hiljaa vähenee( olematonta).

    • Anonyymi

      Suurempi ongelma vain poistoilma kohteessa on tuloilman suodatus. Nämä suodattimet ovat yleensä aivan tukossa ja ilma tulee sisään aivan muualta kuin ajateltiin. Näiden suodattimien vaihto kerran vuoteen on tarpeellinen.
      Itse poistoilma putkistolle riittää se nuohous 10-15 vuoden välein, eikä sen tekemiseen riitä nuorten poikien välineet ja taito.

      • Anonyymi

        :D hah hah, pitääpä pyytää vanhat miehet nuohoomaan röörejä ! Joissakin taloissa asiat hoidetaan hyvin. Joissakin taloissa vähän sinnepäin... On ihan hyvä asua asunnossa jossa välitetään oikeesti vuokralaisen terveydestä ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe