Mitä luonnon tuoksuja kaipaatte

Me jotka olemme eläneet lapsuutemme ja nuoruutemme maaseudulla muistamme monia hyviä huoksuja. Metsän tuoksut helteellä ja sateen jälkeen,kuoritut puut,pinot ja lähistöllä sijainneet monet suot, nevat, letot, rämeet, umpeen kasvavat lammet,järvet. Sammaleiden tuoksut jota en muista enää, pitkospuut,kuivuneet heinät ja ladot. Asioita joita oli 1950 -1960 luvuilla kuten lakkameret soilla ja niiden keräys. Pihassa oli omenapuita ja ruusupensaita jotka jääneet eniten mieleen. Ne muistaa mutta ei tunne. Olispa aikakone niihin aikoihin. Soiden ennallistaminen ja veden vapaa virtaus. Suomessa on tehty typeriä tyhmiä virheitä hyvin monissa asioissa. Se näkyy ihmisten terveydessä ja ajattelussa. Jotkut eivät näe miksi.
28138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kun KYSYT :

juuri leikatun sametin pehmeän pihanurmen raikasta tuoksua,
kuten lapsena maalla ennen,

oi sitä onnen tunnetta mitä pieni lapsi pihanurmella tunsi,
kun kissa kyttäsi lintuja
ja pääskyt kiusasi tahallaan kissaa
kaikilla meillä oli hauskaa
linnuilla
kissalla
minulla
olin lapsi silloin,,,
elin lapsen täydellistä onnellista elämää siihen aikaan,,,
vailla huolia ja murheita,
oli vain ihana kesä,, ja linnut ja kissa,,,

hevoset ja kaikki muut kotieläimet,,

Äänestä

Suopursun ja pihasaunion tuoksu. SYREENIN.
Beng

Äänestä

Muistan lauantait ja sen ihanan tuoksun, joka pihapiirin leijaili, kun äiti oli laittanut saunan pesän valkean ja sitten odotettiin saunan lämpeämistä.

Äänestä

Varokaa vain ettette pertikin liukumiinaan marjapuskan takana liukastu.

Äänestä

Lapsuuden maalla eläneenä
muistelen monia tuoksuja ja tunnelmia sieltä.

Heinätyöt keskikesällä ja kun heiniä latoon ajettiin
ja se kuivan heinän tuoksu, samoin kun syksyllä puimakoneen
jäljiltä ajettiin viljakuorma pihaan, kuinka hyviltä ne tuoreet jyvät tuoksuikaan , joskus oli valtavasti leppäkerttuja kuormassa, ehkä oli silloin hyvä kirvakesä.

Metsätöitten aikaan kaadetuissa havupuista lähti upea pihkantuoksu.
Saunavastojen tekotalkoiden aikaan, ilmassa oli tuore koivun tuoksu
Hevosen hajusta pidin eniten, vaikken hevostyttö ollutkaan.
Veneen tervauksen aikaan , se tervan tuoksu, oli omansa,
suksien tervauksessakin siitä tuoksusta pääsi nauttimaan.

Äänestä

Kauniit asiat menneisyydestä muistaa mielikuvana näkömuistissa ja paikan ja pihat mutta on kadottanut tuoksut jotka kuitenkin melko varmasti tunnistaisi esim. jos testattaisiin.
Parhaiten jäänyt mieleen valkoiset ruusupensaat jotka ovat valkokuvissakin.
Suopursu, sireeni myös ja joitain perennoja. Kasveja piti kerätä koulua varten kesällä.
Kaupunki oloissa kerrostalon asukkaalle on ulkona vain leikatun ruohon ja bensan tuoksu. Kevään puhjetessa on hyvä haju ilmassa. Tuuli ei tuo enää tuomen tuoksua kun puu kaadettiin lähistöltä. Nyt kokee vain menetystä ja surua kun ei enää voi asua maalla ja kokea sitä samaa mitä kymmeniä vuosia sitten.

Äänestä
  • Lapsena kuljin metsässä,teillä ja poluilla yksin kävellen ja hiihtäen talvella eikä koskaan varoitettu karhuista tai muista pedoista eikö niistä edes puhuttu. Koskaan en nähnyt mitään ja koulumatkaakin oli. Pieneläimiä vain.
    Vanhetessa vasta alkoi pelkäämään kun kävi kesämökeillä. Sitä tarkkaili ympärilleen ja kuullosteli ensin kun meni ulos.

    Äänestä

Paras haju mikä jäänyt mieleen on tyttöjen toosasta ! :-*

Lemmenkäinen

Äänestä
  • Kyllä se sillipurki haisee vieläkin samalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kyllä se sillipurki haisee vieläkin samalle.

    Kun vanhenee niin pissassa alkaa olla enemmän suolaa josta se haju tulee. Lääkkeet,sairaudet ja ruokakin voi muuttaa aineenvaihduntaa ja haisee vahvemmalle ainakin pöntössä aamulla haju tuntuu selvästi.
    Hunajan hajuinen pissaa tulee kun paasto verensokeri on jotain 6. Oma kokemus siitä ja syy oli muu kuin diabekseen sairastuminen. Tehtiin rasituskoe ja se oli inhottava sokerinen kokemus. Sen jälkeen oltava varovainen koska se sekoittaa helposti aineenvaihduntaa ja tuleekin yhtäkkiä liian alhaisen verensokerin oireet. Onneksi ehdin kotiin ajoissa taksilla ja ruoka auttoi kovaan nälän tunteeseen ja huonoon oloon. Luin sitten netistä asiasta. Häiriöitä oli jonkun aikaa vielä. Kokeessa ei tullut esiin diabetesta mutta olen silti varovainen HH syömisessä koska ne kuluttaa insuliinia eniten.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kyllä se sillipurki haisee vieläkin samalle.

    Ennenvanhaan lasipurkit pestiin ja käytettiin uudellen ja uudelleen säilötään ja säilytykseen. Ei ollut muoviroska ongelmia ja sairauksia.
    Lasiastiat saa rasvasta puhtaaksi mutta ei muoviastiaa, rasioita käsitiskissä aiankaan. N eiemtaida kestää kiehuvaa vettä. Käytän ruuan säilytykseen jääkaapissa muovi rasioita. Jotain voi laittaa juomalasiin tms ja kelmulla sulkea.

    Äänestä

Olen plus 70v. Nainen ja elänyt lapsuuteni Ihan Helsingin Lähiö .Nykyisin se oln Helsinki 70.Malmi. Oli 50 luku viellä 60 luku.Peltoa,omakotitaloja. Joillain Hevoset laidunti pelloilla.Oli myös joillain Hevoskärryt ja pari lammasta kulki perässä.Oli siis ihan heinän tuoksua. Omakotitalojen ominapuden kukinan tuoksut kuin aikanan nissä kypsyvien omenoiden tuoksut.Monella oli marja pensaat piha kuin kasvimaa vaikka tonti Maalaisten mielstä kai pieni? TV ei monelakaan ollut,ei Puhelinta.Oli puhelin kopit .Raha laiteseen ja saatoi soitaa.Maito istetin kaupasta .Niin että maitokannu oli.Leivät,pulat käritin paperiin.Oli Vantaan joki jonne menimme uimaan.Isomat Kanotilla. Tuskimpa mitään menetimme vaikka emme asunett Maasedulla.Anteksi teksiti virheet.Kansakoulussa ei olut tukiiopetus. Kodista opit käytöstavat ja työllä on itsensä elätettävä.Sitä olen tehnyt,kuin sisaruksemme.

Äänestä

Tervaksesta lähtevää tuoksua, kiehisiä vuollessa, sekä nuoren impipimpin tuoksahdusta , aitassa juhannusehtoolla..

Äänestä

Suo, sahattu puu, nuotio/puusauns ja metsä.

Äänestä

Suo tuoksuu voimakkaasti.

Mitä tarkoittaa: Suo siellä vetelä täällä. Suon ymmärtää, mutta vetelä täällä..missä täällä ?

1Äänestä
  • Teit niin tai näin aina väärin päin.

    Suopursun tuoksu kostealla hillasuolla kesäisenä hellepäivänä huumaava.

    Äänestä

Kaikista ihanin tuoksu on koivun tuoksu sateen jälkeen

Äänestä
  • Kyllä. Ja yleensäkin kesäinen luonto sateen jälkeen. Saunavasta.

    Äänestä

Tervakukkien tuoksu.
Sitten sen keltaisen pillikukan tuoksu ja joita pillejä imeskellessä maistuu hunaja.

Leikattu ruoho.
Epämääräinen maan ja kuivuvien kasvien tuoksu.
Leikattu heinä pelloilla.
Kaadettujen puiden tuoksu.

Vanhan rakennuksen, puulämmityksen ja tervan tuoksu.
Tervattujen puuveneiden tuoksu.
Järven tuoksu. Puhtaan veden tuoksu saavissa.

Puusaunan tuoksu.
Vanhojen puutarvikkeiden ja hirsiseinien tuoksu.

Puu-ceen tuoksu.
Navetan ja kanalan tuoksut.

Olen ihan stadilainen, mutta vietin lapsuuden kesiä maalla.
Nykyäänkin asun luonnon lähellä, vaikkakin kaupungissa.

Noita tuoksuja voi kokea kaupungissakin, kun etsiytyy luonnon lähelle.

Äänestä
  • Ennen Lehmän lantakin haisi paremmalle kuin nykyisin tuulen tuoma lietteen haju kauempaa. Lanta on lannoitetta jolla on kasvatettu oikeata puhdasta ruokaa. Nykyisin ei tiedä aina mitä syö.

    Äänestä

Tervattu vene, piipputupakka, omassa saunassa palvattu liha, tuossa muutama mieleen jäänyt.

Äänestä
  • Kilta vai Clan pesässä?

    Äänestä

Mehiläiset ovat tärkeitä pölyttäjiä. Niitä on suojeltava eikä saa tappaa ja tuhota pesiä muidenkaan luonnon pikku eläinten. Kimalaiset ja ampiaiset. Niitä on yritetty myrkyttää ja tuhota. Tärkeitä tekijöitä meille ihmisille. Luin että yksi mehiläinen tuottaa yhden teelusikallisen hunajaa lyhyen 40 päivän elämänsä aikana. Hunajassa on tärkeitä aineita.

Äänestä

Heinäladossa tuoksu oli huumaava, samoin parkkuulanssilla.

1Äänestä

niksi ruohonleikkuussa alkaa henkeä ahdistaa...,vaikka lapsena ei tullu oireita

Äänestä

Eräs hyvä tuoksu on ollut, kun äiti paisoi korvatillikoita.
Kunnolla voita ja maitoa ja sokeria. Taisi kanelikin olla kanelia eikä mitään esanssia.
Beng

Äänestä

Tuolla jo joku muukin mainitsi suopursun tuoksun. Se on se.

Äänestä

Tunnistaisikohan tämän ajan koululaiset puoltakaan näistä mainitsemistanne tuoksuista?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Me jotka olemme eläneet lapsuutemme ja nuoruutemme maaseudulla muistamme monia hyviä huoksuja. Metsän tuoksut helteellä ja sateen jälkeen,kuoritut puut,pinot ja lähistöllä sijainneet monet suot, nevat, letot, rämeet, umpeen kasvavat lammet,järvet. Sammaleiden tuoksut jota en muista enää, pitkospuut,kuivuneet heinät ja ladot. Asioita joita oli 1950 -1960 luvuilla kuten lakkameret soilla ja niiden keräys. Pihassa oli omenapuita ja ruusupensaita jotka jääneet eniten mieleen. Ne muistaa mutta ei tunne. Olispa aikakone niihin aikoihin. Soiden ennallistaminen ja veden vapaa virtaus. Suomessa on tehty typeriä tyhmiä virheitä hyvin monissa asioissa. Se näkyy ihmisten terveydessä ja ajattelussa. Jotkut eivät näe miksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu