Pään sekoaminen

Anonyymi-ap

Ihmiset nauravat ja kommnetoivat minun eleitäni yms kun olen tuolla liikenteessä. Ja nauravat minulle. Tiedän ettei nämä ole totta mutta onko tämä skitsoa vai mitä? Autisteillakin on vissiin psykoottisia oireita joskus. Pelkään lisäksi kuollakseni ihmisiä, vastaantuleviakin.

4

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se välttämättä mitään skitsoa ole, jos sinusta tuntuu, että ihmiset nauravat sinulle.
      Ajattelu voi johtua huonosta itsetunnosta, ja se aiheuttaa tuollaista " luuloa ".

      Muistan kun olin nuori, oli ongelmia päihteiden ja psyyken kanssa. Itsetuntoni oli täysin olematon, enkä tykännyt itsestäni yhtään.
      Sen takia luulin, ettei kukaan muukaan tykkää minusta, tai nauravat ja näkevät, etten ole mitään, ainoastaan huono ihminen.
      Kun sain itsetuntoani paremmaksi, ja aloin hyväksyä itseni sellaisena kuin olen, huomasin, että kyllä ne muutkin hyväksyvät.

      Valitettavasti sekin on totta, että jotkut saattavat nauraakin, tai kommentoida, jos joku edes vähän poikkeaa tavallisesta. Mutta hävetköön sellaiset itseään.
      Ihminen on sellainen kuin on, sille ei kukaan voi mitään.

      Osaatko kertoa, miksi pelkäät ihmisiä ? Johtuuko se itsestäsi vai muista ihmisistä ? Onko joskus sattunut jotain ?

    • Anonyymi

      Huonosta itsetunnosta johtui kaikki ja sosiaalisten tilanteiden pelko vaivaa. On varmaan jäänyt pikku traumaa tuosta naureskelusta. Pelkään että olen sekoamassa tai joutumassa psykoosiin tuon takia.

      • Anonyymi

        Pelko taitaa olla turhaa. Jos sulla ei ole mitään outoja oireita, harhoja, tai jotain muuta sekavaa, niin tuskin olet sairastumassa.
        Yritä ajatella muita asioita. Pelkäämällä jotain mitä ei ole, tulee vain paha olla.
        Uskoisin, että jos sekoaa, niin sen kyllä sitten huomaa, ensin ehkä muut, mutta aika pian itsekin.

        Hyvää tulevaa kesää sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      67
      3798
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3179
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      98
      2436
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1659
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1418
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1280
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      42
      1218
    8. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1030
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1021
    10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1021
    Aihe