Koulua lauantaisin

Anonyymi-ap

Nyt tuli otettua mallia itänaapuriltamme. Oliko järkevä teko vai satunnainen huumepään tai juopon ilmaisu?

13

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ollut ennenkin 1-2 kertaa lukuvuodessa. Syy on se, että saadaan pidempi vapaa helatorstain yhteyteen. Järkevää, sanoisin.

    • Anonyymi

      Ennen oli lauantait koulua ja kesäloma kesä-, heinä- ja elokuun.

    • Anonyymi

      Lauantaina oli vielä 60-luvulla koulua.
      Ja helkkarin paljon vähemmän huumehörhöjä sekä julkijuoppoja.
      Mistä lie sillon oppi otettu ?

    • Anonyymi

      Eipä toi ketjun alottaja varmaan tiedä tai ymmärrä miks näin on. Sääli jos on omia lapsia eikä ole tiedotteista perillä.

    • Anonyymi

      Siellä näkee aina kenellä lapsella on kunnon vanhemmat ketkä tulevat paikalle ja kelle tulee tulee kummi tai joku muu kenen vanhempia ei kiinnosta lapsen asiat

      • Anonyymi

        Niinpä. Jostain syystä juuri ne vanhemmat ovat aina poissa, joiden olisi hyvä olla paikalla.
        Syy lienee selvä. Näiden jälkikasvu on se suurin ongelmien alkuperä.
        Vastuun ottaminen "alkutuotannosta" sekä laadunvarmistus on tirektiivillä määrätty,
        mm tuorekurkun käyryyttä myöten, mutta ei voi puuttua kieroon kasvaneeseen ihmistaimeen. Sitten purkaudutaan näillä "asiaviihdeväylillä" ja syy on aina muissa sekä yhteiskunnassa.


      • Anonyymi

        No niinpä muuten olikin just noin :D Kyllä taas täydelliset vanhemmat nostaa itseään jalustalle. Kävikö mielessä että entä jos on joku syy miksi vanhemmat ei pääse????Eikös se ole ihan kiva että joku muu edes sitten tulee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No niinpä muuten olikin just noin :D Kyllä taas täydelliset vanhemmat nostaa itseään jalustalle. Kävikö mielessä että entä jos on joku syy miksi vanhemmat ei pääse????Eikös se ole ihan kiva että joku muu edes sitten tulee?

        En tuosta täydellisyydestä tiedä mut näin sivusta seuranneena tais kolahtaa? Onko näin että vuodesta toiseen on samoilla vanhemmilla aina järjestetty kuolu lauantaille jotain tärkeämpää kuin lasten asiat? Jos vuosia sitten on hetken huumassa päässy vahinko tapahtumaan niin miks pestään kädet ja annetaan sen ainoan syyttömän kärsiä omasta välinpitämättömyydestä?


      • Anonyymi

        Paikalla oleminen ei ole mittari hyvästä vanhemmuudesta. Voi olla että on syystä tai toisesta yksinhuoltaja ja joutuu käymään töissä elättääkseen lapsen. On tietenkin sellaisiakin jotka ei välitä. Eikö silloin ole hyvä kun lapsella on joku läheinen paikalla? Jopa jotkut paikalla olevista ovat ymmärtämättömiä vanhemmudesta ja oman lapsen kehityksestä. Nämä nenänvartta pitkin kattelevat paremmat vanhemmat eivät voi ymmärtää miksi juuri heidän oma kullan nuppu sai huonomman numeron kuin meidän Jami. Yritetään jopa muiden huomaamatta ilmaista oikaisupyyntö opettajalle. Sekö on oikeaa vanhemmuutta? Vanhemman pitäisi ymmärtää lasta ja lapsen kehitystä. Joskus vaatimusten sijaan kysyä mitä lapsi ajattelee ja haluaa. Ei siinä juuri kehity jos kokoajan vaaditaan ja ohjataan. Ketjun aloittajalle suosittelen peruskoulun aloittamista uudelleen ja sen suoritettuaan kertoisi miten itänaapuri liittyy siihen, että joskus .lauantaina lapsi menee VANHEMMAN KANSSA kouluun. Kyllähän ne snobit siellä paikan päällä ajattelee muista että miten tuokin ilkee tulla kun itse ovat paikalla. Kaikilla pitäsi olla oikeus, velvollisuus ja vastuuntuntunto oikeudenmukaiseen ja lasta kohtaan reiluun vanhemmuuteen. Tuliko nyt haukuttua jo kaikki jotka luulee olevansa muita parempia vanhempia? Jos ei niin jatkakoon joku muu.
        Ps. Todennäköisesti alottajalla ei ole lapsia


    • Anonyymi

      Eiköhän olis parempi kun jokainen vaan miettis rehellisesti itekseen miten asiat oikeesti on.

    • Anonyymi

      Oma poika ei halunnut vanhempiaan paikalle, ei menty väkisin. Heidän luokalla oli ollut vain yksi vanhempi paikalla. Varmaan ainoa hyvä vanhempi koko luokalla?

      • Anonyymi

        Siinä vaiheessä kun lapsi kasvaa niin toi on normaali. Onhan se laspsesta "noloo". Kyseessä on tuskin ihan ensimmäisiä luokkia käyvä poika.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      367
      7101
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      82
      6037
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      200
      5521
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4280
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3496
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3449
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3403
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      60
      3368
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      58
      3164
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    Aihe