Mahdollisesti "olla jotakin mieltä" on eri asia silloin kun ihminen on ensimmäisen kerran mieltä jostakin asiasta kuin silloin kun hän on esim kolmannentoista kertaa mieltä asiasta.
Ensimmäisellä kerralla ihmisen on muodostettava mielipiteensä, kolmannellatoista kertaa riittää että hän toistaa ulkomuistista saman sisällön jonka hän toisti kerroilla 12, 11, 10 jne. Ensimmäisellä kerralla ihminen saattaisi hyvässä lykyssä ajatella, seuraavilla kerroilla kyse olisi muistamisesta.
Palstalla tuppaavat samat aiheet toistua joten niistä esille tarjotut mielipiteet olisivat usein ulkomuistista lueteltuja, olettaen että kirjoittajakaarti pysyy suurinpiirtein samana. Toistuva aihe itsessään olisi myös jotain ulkomuistista kirjoitettua. Keskustelu olisi siis ulkomuistista toistettuja reaktioita asioihin jotka ovat ulkomuistista toistettuja reaktioita asioihin jotka ovat...
Pieni ystävällinen nyökkäys heille jotka kirjoittavat aiheista ikäänkuin ensimmäistä kertaa.
Miten ihminen löytää mielipiteensä jostakin asiasta ensimmäisellä kerralla?
Mitä tarkoittaa "olla jotakin mieltä ufoista"?
6
155
Vastaukset
- Anonyymi
Kun ajatellaan tyypillistä suomalaista uskonlahkolaista, häntä on vauvasta saakka kasvatettu Herran nuhteessa ja kurissa. Aina on vedottu Raamatun ja Herran sanaan, kun hän on poikennut tieltä tai kyseenalaistanut jotakin ja toiminut väärin.
Sitten on tullu uhkaukset miten käy jos Herran sanan kiistät. Näin on lapsi sitten korjannut tapansa ja hänet on palkittu siitä lupaamalla palkinnoksi onnea, menestystä, terveyttä, taivaspaikka ja ikuinen elämä.
Näin on menty sitten läpi elämän ja hän siirtää tämän ajatusmallin perinnöksi omille lapsilleen ja tulkitsee että tämä on oikea ja Herran määräämä tapa olla ja elää.
"Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen" ja "Minä olen Herra sinun Jumalasi, älä pidä muita Jumalia". Luomiskertomuksessa ei mainita alieneita eikä muita sivilisaatioita eikä heidän kulkuneuvojaan, puhumattakaan toisista ulottuvuuksista.
Siispä tämä yhteen oppiin mustavalkoiseen muinoin kirjoitettuun maailmaan kasvanut Herran terttu ei hyväksy mitään, mistä Herransa ei ole hänelle kertonut ja opettanut. Hän ei suostu tutustumaan millään tavalla mihinkään mikä ei ole hänelle normaalia ja suojellakseen uskoaan hän pitää itsensä täydellisessä uutispimennossa.
Hän on kaiken avun ja muutoksen ulottumattomissa ja kiistää realimaailman olemassaolon vielä kuolinvuoteellakin. Tähän ei ole tulossa muutosta millään järkipuheilla eikä vaikka Timo TA Mikkonen tulisi takaisin ufoaluksella ja haastattelisi kauppatorilla aluksen komentajaa. - Anonyymi
Tässä on se millaisena Jumalan soturina Kalibrointimies näkee itsensä:
https://media.gq-magazine.co.uk/photos/5d139abf976fa37ca5f39ec1/4:3/w_1704,h_1278,c_limit/Ironclad-GQ-1Sep17_rex_b.jpg
Tällaisena muut näkevät Kalibrointimiehen:
https://www.pilailupuoti.com/wp-content/uploads/AC292-scaled.jpg - Anonyymi
"Olla jotakin mieltä" tarkoittaa valitettavan usein sitä, että puolustetaan omia vakiintuneita käsityksiä ja ennakkoluuloja. Järkipuhe ja totuus ei silloin auta usein ollenkaan, jos ihminen pelkää oman egorakennelmansa puolesta.
- Anonyymi
Samoin kuin lestadiolaisuus on uskonto, niin myös sosiaalidemokraattinen puolue on uskonto ja siihen uskovat uskovaisia.
He uskovat ihanteisiin, ideologiaan ja humanismiin, vaikka SDP:llä ei ole mitään aikomusta eikä resursseja toteuttaa niitä ihanteita eikä heihin uskovien toiveita. Eikä ole mitään todisteita siitä että se olisi toiminut.
Se on sama kuin kertoisi hukkuneen omaisille että "olisin kyllä mennyt auttamaan mutta vesi oli kovin kylmää"
- Anonyymi
Kuuntelin kerran kanavointia jossa erään vieraan ufokulttuurin diplomaatti tai lähettiläs kertoi että hän ymmärtää 22 maapallon kieltä. Hän ei ollut opiskellut näitä kieliä samalla tavoin kun me sen teemme, vaan 22 kielen osaaminen on ladattu hänen mieleensä. Muukalaisten teknologiat ovat monenlaiset . . .
Mitä muuta mieleen voisi ladata; Yhteiskunnan pelisäännnöt, lait ja rangaistukset, ammatissa tarvittavat tiedot, ajantasalla oleva maailman kuvaus, historian tapahtumat, . . .
Kun oikein innokkaasti ladataan niin onko seurauksena jonkinlainen Samanlaisten Valtakunta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3662198- 571628
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1661305Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771189Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67969- 86955
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33903Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-113882Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12876K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8846