Alkuaineet, ovatko ne todellakin itsenäisiä, puhtaita vailla yhdisteitä.

Wikipediassa on mittava luettelo ns. alkuaineista ja niiden ominaisuuksista. Ole hyvä ja tutustu niihin.

1. Vety, joka on kaasua, tai nesteytettynä hapen kanssa.

2. Helium, jonka ytimessä on kaksi protonia ja kaksi neutronia. Helium-4-ytimiä. Huom. ei itsenäinen alkuaine. Erään protonin sisällä on 3 neutronia ja 3 kvarkkia ja silokat 3. ( hiutaleita varautuneita hiilikuidulla) Neutronin sisällä on 2 pientä tachagie enra na silogat. Protonit ja neutronit eivät ole vakiot, siis eivät aina samanlaiset koosteet.

Voisin luetella nuo kaikki erikseen ja tarkastella koosteita. En kuitenkaan tee sitä, sillä pystyn osoittamaan väitteet alkuaineiksi mainituiksi, perättömiksi. Yhtään täysin itsenäistä ns. alkuainetta ei ole maailmankaikkeudessa. Kaikki ne ovat koostuneet tietynlaisen tarpeen mukaan.

Kaikki Wikipedian alkuaine luettelossa olevat nimikkeet ovat todellisuudessa yhdisteitä. Mitään täysin itsenäistä ainetta, tai kaasua ei ole missään. Kaikki metallitkin ovat aineosuuksiltaan mahdollista eriyttää. Aineiden sulaessa ne yhdistyvät ja kylmetessään kiinteytyvät. Esim. Timantit kivimassat ovat poikkeavia koosteiltaan ja värisävyiltään.

Kaikkien ns. alkuaineiden alku on löydettävissä IONEISTA. Ionitkin ovat kuitenkin yhdisteitä itsessään. Ioneissa on vaikuttavana, koostajana hyvinkin puhdas hiili. Kuitenkin ioneissa on hiilikoosteen lisäksi määräävänä tekijänä elektronit. Väitänkin sähkön olemassaolon perustuvan hyvin puhtaaseen hiileen. Hiilen ominaisuutena on varautuminen ja virtaus ja muisti. Sähkövirta liikkuu johtimissa kaksisuuntaisesti. Sähkövirta on lenkki. Ylimääräinen palautuu nollajohdinta myöten takaisin verkostoon.

Tulevaisuuden pientalossa on noin 30-35 cm kokoinen laite. Siinä on kaksi pyöreää painekennoa, putkea. Ensimmäisessä on nestemäinen hiili ja toisessa on nesteytetty vety. Säiliöistä lähtevät putket yhdysasemaan, joka on noin 30 x 52 cm. Sähköenergiaa riittää pientalolle, kulutuksesta riippuen 2 v. 3 kk. ajaksi.

4

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota joo.. pitäisikö käydä kirjastosta lainaamassa joku fysiikan ja kemian kirja - näyttäisi olevan aika hataralla pohjalla.. voisi selvitä sekin miksi samanlaiset atomit viihtyy yleensä hyvin yhdessä.. siihen kun on moniakin syitä.

      • Kommentti, Anonyymille. Selvisi, samankaltaiset atomit viihtyvät yhdessä. Tarkoittanet niitä oppineita, jotka ovat saman koulukunnan kasvatteja. Todellisuudessahan atomeja ei ole lainkaan olemassa. Ainoastaan ne ovat mielikuvituksessa. Albert Einstein ei pystynyt näyttämään yhtään atomia Nobel komitealle, joten atomipommejakaan ei ole. Atomipommiksi sanotaan paineistettua merimiinaa.


    • Anonyymi

      Koska atomien olemassaoloa ei luonnossa ole, eikä puhtaiksi määrättyjä alku-aineitakaan luonto sisällä, niin katson tieteen olevan uskontoihin verrattavissa olevan. Tiede hakee vaikutusvaltaa ja arvonantoa----OLEMATTOMILLA SAAVUTUKSILLA.

    • Atomeilla tarkoitetaan wikipediassa pienhiukkasia. Oikeampaa olisi käyttää nimitystä IONIT. Ionien tutkiminen on laaja-alaista, sillä erilaisuuksia on paljon. Ionien salaisuus on suuri. Tarkemmin: https://taivassade-tiede.blogspot.com/ Kannattaa käydä lukemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1839
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1703
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1379
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      957
    6. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      957
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      937
    8. 66
      914
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      901
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      52
      888
    Aihe