Saksa laillistaa kannabiksen

Anonyymi-ap

Saksan hallitus aikoo nyt laillistaa kannabiksen kotikasvatuksen ja pienen määrän hallussapidon. Tämä päätös on kuitenkin niin "vesittynyt" alkuperäisestä sunnitelmista, jossa oli ideana sen ostamisen mahdollisuus kaupoista joilla olisi siihen lisenssi ( Vähän niinkuin Suomessa Alkon likkeet )

4

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syyt tähän koko touhuun on se että kannabiksen laillistaminen on vastoin EU:n ja YK:n sopimuksia vastaan. YK:n huumesopimus 60 luvulta ei ole enää ajan mukainen. Eikä sen rikkomisella ole mitään seurauksia. Kanada laillisti kannabiksen mutta siitä ei YK tai niiden jäsenmaat mitenkään sanktioineet. Sama Uruguai:n kanssa.
      EU:n sopimukset ovat kanssa yhtä tyhjän kanssa. Hollannissa kannabis ei ole laillista, mutta sen saatavuus ja käyttö on erittäin helppoa.
      Minun mielestäni Saksan pitäisi vetää koko homma läpi niinkuin se oli alun pitäen suunniteltu. Mitä EU tekisi? Jäsenmaata ei voi EU:sta erottaa ja Saksa maksaa EU:n kassaan enemmän kuin he sieltä suoraan ottavat. Joten tukien lyhentäminen ei ole mikään sanktio.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        ❤️ ­N­y­m­­­f­o­­m­­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17820882E

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      NE ON VIHREITÄ HUUMEVEIKKOJA.

    • Anonyymi

      Suomen pitäisi myös laillistaa kannabis koska...
      1) Saksalaiset ovat varmasti tutkineet hyödyt ja haitat kunnolla
      2) kannabis ei ole haitallisempaa kuin alkoholi. jotkut eivät voi juoda edes 1 olutta ilman että he jäävät koukkuun.
      3) huumetuomiot ovat haitallisempia kuin kannabiksen kohtuullinen käyttö aikuisena.
      4) kannabiksen laillistaminen lisää poliisien resursseja. poliisit voisivat käyttää vapautuneet resurssit esim. fentanyylin poistamiseen kadulta koska fentanyyli oikeasti tappaa ihmisiä.
      5) kannabiksesta voisi saada verotuloja
      6) jos kannabis olisi laillista niin kenenkään ei tarvitsisi ostaa tuotetta jonka koostumus tai laatu eivät ole hyviä. tämä vähentaisi haittoja, koska puhdas itse kasvatettu kannabis ei aiheuta merkittäviä haittoja. kadulta ostettuna siihen on voitu lisätä mm. hiuslakkaa tai muuta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4282
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      154
      1812
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1513
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      35
      1278
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1063
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      56
      914
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      78
      904
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      829
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      811
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      781
    Aihe