On Perustuslaki
On Lakeja
On Asetuksia
Mutta:
Entä, kun eri lainsäädännön osat ovat ristiriidassa keskenään?
Mitä tehdä, kun tilanne muodostuu sellaiseksi, että noudattamalla yhtä säädöstä, rikotaan samalla toista.
Miksi joitakin lakeja säädetään kansan etuja vastaan (ja samalle eräiden suuryritysten puolesta) ?
Samaan aikaan pienyritykset saatetaan kohtuuttoman vaikeaan asemaan.
Onko eri lainsäädäntömuodoilla (Perustuslaki, Laki, Asetus) jokin keskinäinen etusijajärjestys, eli mitä säädöstä noudatetaan, jos 2 tai useampi säädös ovat ristiriidassa keskenään ?
Varsinkin:
Miksi hintamerkintäasetuksen toteutumisen valvonta Suomessa on tehotonta / riittämätöntä.
Hintamerkintäasetus on säädetty ostajaosapuolen suojaksi myyjäosapuolen kohtuuttomia käytäntöjä vastaan. Mutta jos hintamerkintäasetuksen toteutumista eivät viranomaiset riittävästi ja tehokkaasti valvo, niin silloin kuluttajan hintamerkintäasetuksen mukaiset oikeudet eivät toteudu.
hintamerkintäasetus lähtee siitä, että ostajalla on aina ennen ostopäätöstä oikeus tietää hinta.
Tämä koskee myös sähköä, vaikka sähkö hyödykkeenä onkin tietyiltä osiltaan muista hyödykkeistä poikkeava.
Laitteen kytkeminen päälle on siis sähkön ostopäätös.
Joissain tapauksissa ihminen antaa tuon ostopäätöksen teknisen laitteen tehtäväksi.
Kun jääkaapin tai pakastimen termostaatti kytkee kompressorin päälle, niin se termostaatti tekee puolestasi sähkön ostopäätöksen.
Tämän kirjoitushetkellä (PE 14.4.2023 klo 21:21) sähkönmyyjät rikkovat hintamerkintäasetusta vastaan (tämä ei koske niitä asiakkaita, joilla on täysin kiinteähintainen sähkösopimus).
https://entsoe.eu/
-palvelussa on koko iltapäivän ollut tietotekniikassa häiriö, joka estää huomisen lauantain 15.4.2023 pörssisähkön hintatietojen lataamisen.
Tämän saman tietotekniikan häiriötilanteen takia
esim. Fingridin tuntihintasovellus ei näytä huomisen lauantain tietoja.
Lisäksi:
Huonon ohjelmointityön takia kyseinen sovellus ei myöskään näytä tänään perjantaina voimassaolevia hintoja.
Lauantain osalta syy tähän on siis häiriö entsoe.eu -palvelimella, mutta perjantain osalta kyseessä on Fingridin tuntihintasovelluksen heikkolaatuinen ohjelmointityö.
Käytän itse omatekoista vastaavaa sovellusta, joka myös noutaa hintatiedot entsoe.eu -palvelimelta. Oma sovellukseni ei saa noudettua lauantain hintatietoja, mutta perjantain hintatiedot se sitävastoin saa noudettua täysin normaalisti, tässä perjantain illan jäljelläolevien tuntien hinnat, sekä lauantain ensimmäisen tunnin hinta:
2023-04-14 21:00 3.181 3.499 (sis. ALV) ; FI kesäaikaa
2023-04-14 22:00 2.949 3.244 (sis. ALV) ; FI kesäaikaa
2023-04-14 23:00 2.837 3.121 (sis. ALV) ; FI kesäaikaa
2023-04-15 00:00 2.682 2.950 (sis. ALV) ; FI kesäaikaa
Hinnat eivät sisällä sähkönmyyjän provisiopalkkiota.
Hinnat on mainittu tässä sitaattioikeudella.
Perustuslaki, Laki, Asetus ?
4
245
Vastaukset
- Anonyymi
No minkä lain tai perustuslain säännöksen kanssa se hintamerkintäasetus nyt sitten on ristiriidassa?
- Anonyymi
Jääkaappi ei tee sähkösopimusta. Sinä teet. Etkö sopimushetkellä tiennyt, että sinulla on jääkaappi??
- Anonyymi
Mutta jääkaappipa lakkaa toimimasta, jos se on mökissä talven käyttämättä. Sen pitäisi olla normaaliin tapaan kytkettynä koko ajan, muuten termostaatti lakkaa toimimasta ja vähemmän tietävä ostaa uuden jääkaapin. Tämä koskee ammtillisia oppilaitoksiakin, isoja koneita vaihdetaan syksyisin vaikka termostaatin vaihto riittäisi. Tässä teollisuus on kehittänyt hyvän tulolähteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 31427501
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482324- 2021681
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien411622Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561586- 341351
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.441083- 1221038
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex97920