Naisia kiinnostaa vain rentut

Ei näy kiinnostavan raitis mies. Lienee tylsää jos olisi viikonloppu treffit ja joutuisi seurustelemaan selvinpäin.
2994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Sittenhän sulla on vientiä. Öisin valvova renttu

Äänestä

Aloittajan kanssa niin samaa mieltä. Ei kiinnosta ihmisiä enää olla selvinpäin. Aina pitää olla nauttinut jotain. En mene massan mukana. Kuljen omia polkujani.

Äänestä

Kiinnostaa kyllä raittiin miehet. Siinä miehessä tosin pitää olla muutakin kuin pelkkä raittius.

Äänestä
  • Siis raittiit miehet.

    Äänestä

  • Tietysti. Ei pelkällä raittiudella pitkälle pötkitä niinkuin ei silläkään, että naista kiinnostaa raittiit miehet. Pitäähän siinäkin olla muutakin kuin pelkkä kiinnostus raittiisiin miehiin. Pätee siis molemminpuolin.

    Äänestä

Näin pääset rentuista eroon ja muutat miesmakuasi

On tärkeää tiedostaa, jos rakastuu aina vääriin tyyppeihin. Korjaaminen lähtee aina itsestä. Jos rentuista tahtoo päästä eroon, täytyy kehittää itseään ja itsetuntemustaan. Näiden asioiden kehittämisestä on apua myös parisuhteessa.
Kannattaa miettiä, onko oma mielikuva unelmien miehestä realistinen. Millaisin perustein se on rakentunut? Moni on sopivan kumppanin löydettyään huomannut, että hän onkin aivan erilainen kuin se ”unelmakumppani”, jonka on mielessään kuvitellut.
Kun alkaa huolehtia enemmän itsestään, rakastaa enemmän itseään ja tehdä itselleen hyviä asioita, ei rentuista enää kiinnostu. Sen sijaan, että huolehtii muista ja miettii koko ajan, mitä muut itsestä ajattelevat, ajattelua kannattaa suunnata enemmän siihen, miltä itsestä tuntuu ja mitä itse haluaa ja tarvitsee.
Ihminen voi saada vaikka kuinka hyvän elämän, oli menneisyys kuinka ankea tahansa. Täytyy vain uskaltaa katsoa asioita suoraan, hyväksyä tosiasiat, haluta työskennellä itsensä kanssa ja oppia hyväksymään itsensä. Mutta tämä onnistuu vain, jos on riittävän terve kohdatakseen omat ongelmansa – oma lukunsa ovat vakavat psykiatriset sairaudet.


https://anna.fi/ihmiset-ja-suhteet/ihmissuhteet/nainen-lankeatko-aina-renttuihin-nain-voit-muuttaa-miesmakuasi

Äänestä

Parisuhde- ja seksuaaliterapeutti Teija-Liisa Ranta sanoo, että lapsuudessa koettua parisuhteen mallia toistetaan usein aikuisena.

– Jos esimerkiksi omien vanhempien liitto on ollut karikkoinen, moni ajattelee, että tuollaista en ainakaan siedä. Mutta usein siinä käy päinvastoin. Meillä on tapana jatkaa vanhempiemme viitoittamaa polkua. Puolisoksi valikoituvasta ihmisestä voi löytyä samankaltaisia luonteenpiirteitä kuin omista vanhemmista.

Rannan mukaan toistuvasti rentun kanssa parisuhteeseen ajautuvia naisia yhdistää monesti heikko itsetunto. Kehujen ja ylistyssanojen taakse kätkeytyvään manipuloijaan on helppo haksahtaa.

– Kun rentusta tuleekin hoivattava, nainen kokee itsensä tärkeäksi ja tarpeelliseksi. Hän ottaa parantajan ja pelastajan roolin. Mutta ei ketään voi pelastaa, jos itsellä ei ole siihen halua.

Rannan mukaan hoivaajan roolin ottavat naiset ovat tyypillisesti suorittajia, jotka uhrautuvat puolison tai perheensä takia ja sysäävät omat tarpeensa sivuun. Heiltä puuttuu tervettä itsekkyyttä ja omaa tahtoa.

– Äitinä meillä naisilla on mahdollisuus opettaa omille pojillemme, miten naisia tulee kohdella ja näyttää tyttärillemme, millaista kohtelua ansaitsemme. Toisen ihmisen kunnioitus, luottamus ja rakastamisen taito kumpuavat lapsuudesta. Se, että tunnemme kelpaavamme juuri sellaisena kuin olemme, tekee meistä vahvempia.


Rakkautta vai läheisriippuvuutta?

Psykoterapeutti ja perheterapeutti Mikko Tervonen listasi toimivan parisuhteen tunnusmerkkejä:

Rakkaus

Rakkaudessa on kyse todellisen itsen ja toisen täydellisestä kohtaamisesta ja hyväksymisestä. Edellytys toisen rakastamiselle on se, että ensin voi rakastaa omaa itseään.

Sitoutuminen

Rakastaminen vaatii sitoutumista toiseen ihmiseen, tahtoa oppia tuntemaan toinen aina vain paremmin ja aitoa halua elämänmittaisen parisuhteen rakentamiseen.

Keskinäinen kunnioitus

Kumppanin unelmien ja elämänmatkan kunnioittaminen on parasta, mitä ihminen voi elämässään toiselle antaa.

Tasavertaisuus

On tärkeää, että parisuhteen molemmat osapuolet tuntevat oman arvonsa ja kokevat olevansa yhtä arvokkaita. Keskinäinen rehellisyys on kaiken A ja O.

Tyydyttävä seksielämä

Hyvässä ja toimivassa parisuhteessa kumppanin seksuaaliseen miellyttämiseen ei tarvita erityisiä kikkoja tai konsteja. Hyvä seksi syntyy läsnäolevasta ja kohtaavasta vuorovaikutuksesta, teoin ja sanoin.

https://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/a/2014082918601736

Äänestä
  • Sulla varmaan noi kaikki yllä olevat on kunnossa? XDXD

    Äänestä

Eipä kiinnosta mitkään muut kuin raittiit miehet. En tosin vaadi absolutismia, että muutama olut vuodessa on ihan ok. En ole myöskään koskaan elämässäni kiinnostunut yhdestäkään rentusta, vaikka onhan noita tyrkyllä ollut.

Äänestä

Ei todellakaan kiinnosta. Millainen ihminen siellä on kirjoittamassa

Äänestä
  • Nämä on näitä hyvin selväpäisiä ja rehtejä suomalaisia miehiä, jotka lähestyy tällaisen rakentavan kritiikin kautta aihetta

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Nämä on näitä hyvin selväpäisiä ja rehtejä suomalaisia miehiä, jotka lähestyy tällaisen rakentavan kritiikin kautta aihetta

    Kyynikko vauhdissa?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kyynikko vauhdissa?

    Vaikutti minusta enemmän sarkasmilta.

    Äänestä

  • Sarkasmi on aina hieman (v)ivahtavaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Sarkasmi on aina hieman (v)ivahtavaa.

    Joo no eikö sen kuulu ollakin, jos selvästi nämä ns ”kiltit ja väkivallattomat” miehet purkaa näitä ajatuksiaan hyvin toksisesti eetteriin tosiasiassa jännämies yhyhyyy miksen minä pääse pieksemään naisia ym t alkuperäinen satiirikko

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Joo no eikö sen kuulu ollakin, jos selvästi nämä ns ”kiltit ja väkivallattomat” miehet purkaa näitä ajatuksiaan hyvin toksisesti eetteriin tosiasiassa jännämies yhyhyyy miksen minä pääse pieksemään naisia ym t alkuperäinen satiirikko

    Niin no minä puhunkin tuolle "kyynikkolle". Jos et ole hän, niin viestini ei varsinaisesti koskenut sinua ja juu, sarkasmin kuuluukin olla (v)ivahtavaa.

    Äänestä

Niin sanottu kunnon mies kiinnostaa naista vain silloin jos tällä on rahaa, muuta omaisuutta tai joku johtaja status. Naiset kuulemma tarkkailevat miestä miesporukassa onko hän johtajatyyppiä vai joukon jatke. Huoliteltu ulkonäkö, hieno puku päälle, jos varat ei riitä niin kiinalainen rolex kopio ranteeseen ja upea vuokra-auto alle niin ainakin yhden illan jutut onnistuu.

Äänestä
  • En ole kiinnostunut rahamiehistä, omaisuusmiehistä, johtajamiehistä, enkä myöskään statusmiehistä. Olen torjunut kaikki tuollaiset. En myöskään ole kiinnostunut pukumiehistä, kellomiehistä, enkö upea auto miehistä. Noitakin olen torjunut useamman, kun jostain syystä minua tuppaavat yrittämään lähestyä aina juuri pukumiehet ja upea auto miehet.

    Äänestä

No mullahan ei oo mitään noista, ainoastaan se raittius. Iskukykykään ei ole tällä hetkellä kunnossa, johtuu syistä. Sanomattomista sellaisista. Tuulenhuuhtoma perce. Tällainen tapaus. Käytöstavat toki osaan, silloin kun haluan osata.

Äänestä

Aloittajan kertomus hieman sekava, mutta tarkoittaa ilmeisesti baareja, eihän missään muualla normaalit ihmiset yleensä käytä alkoholia. Kalsarikännääjät on sitten oma lukunsa.
Jos jää ulkokehälle baarissa katselemaan muiden touhuja sivusta, ei johdu siitä, että naisille kelpaa vain rentut, vaan siitä, että raitis tuntee itsensä ulkopuoliseksi ja vaivautuneeksi sellaisessa ympäristössä, se näkyy sitten ulospäin, eikä houkuttele ketään juttusille, oma aktiivisuuskin on tuolloin olematonta.
Monet ovat selvinpäin jäykkäpskoja, myös naiset. Edellä kuvatun kaltainen raivoraitis nainen ei hakeudu sellaisten seuraan, jotka kiinnostaisivat oikeasti, vaan lähtee baarista aina pettyneenä yksin kotiin, passiivisena ei osannut ottaa itse ohjia käteen, oli vaan niiden kaikkein vähiten kiinnostavien tyyppien kohteena. Ne mielenkiintoisetkin karkoittuu nopeasti, jos on pelokas ja jäykkä.

En kuitenkaan suosittele alkoholia käyttämään, tai pitää olla rautainen itsekuri, ettei ota liikaa, korkeintaan muutama olut, tai paukku illan aikana. Juopunut ihminen näyttää naamaltaan typerältä idiootilta ja usein myös on sitä, sellaista inhoaa kaikki.

Äänestä

Aika väsähtänyt klisee, jos ihminen onkin itse vaan tylsä.

Äänestä

Onko vielä sellaisia miehiä jotka on raittiita???
Selvinpäin olo on ihmisen normaali tila mutta useimmille se ei sitä nykyään ole.
Täydet kymmenen pistettä miehelle joka on raitis.
Arvostan.

Äänestä

En tiedä kaivattuni suhteesta viinaan mitään ja kyllä kiinnostaa. Rento saa olla ja renttukin, mutta mitään pukumiehiä en huoli.

Äänestä

Pennuille kelpaa vai alkollinen mies. Aikuiset naiset jopa arvostavat

Äänestä

Juu naiset haluu tapella ei mitään hempeilyä

Äänestä

Mitä muuta annettavaa sinulla on kuin se, mitä et tee?

Äänestä
  • Saatat sysätä nuorukaisen alkoholismin tielle noin varomattomalla ja kapeakatseisella kysymyksellä

    Äänestä

Kilttimiesten kanssa hengaaminen ei sovi itselleni. Varmasti heistäkin joku saisi mieluisensa miehen.

Äänestä
  • Kirjoita omalla sukupuolellasi

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei näy kiinnostavan raitis mies. Lienee tylsää jos olisi viikonloppu treffit ja joutuisi seurustelemaan selvinpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu