Trackerin mukaan Kirstenin etu Abhilashiin nähden on vaivaiset 13 mpk. Abhilash etenee hyvää kyytiä, kun Kirsten on yön aikana jäänyt pläkään. Nyt taitaa Abhilash trackerinkin mukaan ohittaa Kirstenin. Kelit kyllä vaihtelevat jatkossakin. On kevyitä tuulia. Ja sitten on syvä matalapaine, jos sen reitille sattuu.
Kielhalen
GGR vko 16
11
123
Vastaukset
- Anonyymi
Ja Simon on yli 100 mpk tuon kaksikon edellä.
Trackerissä Tapiolla tuore päiväys ja leaderboardissa sijalla 4 148 mpk viimeisen 24 h aikana. Mielenkiintoinen tapa esittää asiat. - Anonyymi
Johtokaksikolla on noin 1300 mpk jäljellä. Eiköhän tuo huhtikuun aikana hoitune, jos pläkät eivät vallan ala kiusaamaan?
Kielhalen - Anonyymi
Trackerin mukaan 18 Apr 20:00 UTC Abhilash on siirtynyt johtoon 2 mpk:n erolla Kirsteniin nähden.
- Anonyymi
Tällä hetkellä Abhilashin johto on 11 mpk, aamulla oli vähän enemmän, sivusuunnassa veneiden etäisyys on toki n 300 mpk. Toivottavasti veneet jossakin vaiheessa olisivat niin lähekkäin, että näkisivät toisensa. Noin 10 mpk taittaa tuollaisen veneen masto näkyä avomerellä? Saataisiin eeppinen loppu kilpailulle, kumpikin ajaisi maximipurjeilla, käsiohjauksella, nukkumatta viimeiset sadat mailit maaliin.
Kielhalen- Anonyymi
Nyt (20 APR 2000 UTC) on Kirsten taas vetänyt lujaa, 171 mpk 24 tunnissa ja on taas johdossa. Eroa 30 mpk Abhilashiin. Abhilashilla 24 tunnissa mittariin vain 130, vauhti on hyvää, muttei aivan maalia kohti.
Molemmilla luvassa hyviä tuulia loppuun saakka, Abhilashilla pieni riski myös turhan kovaan tuuleen.
Kun otetaan vielä aikahyvitykset huomioon, näyttäisi Kirsten vetävän kisassa pitemmän korren.
Siimajalka
- Anonyymi
Kirsten on koko päivän ajanut yli 7 solmua, tällä hetkellä 7,5. Tuuli on sopivasti sivymyötäistä, genaakkeri lienee ylhäällä. Abhilashilla tuulta on ehkä pikkaisen liikaa ja tuulen suunta ei ole ihan niin hyvä. Abhilash on kai hiljakkain katkaissut yhden spinnupuomin, se voinee vaikuttaa menoon. Kirstenin etumatka on nyt 30 mpk.
Kielhalen- Anonyymi
Spinaakkeri oli ylhäällä ainakin viime puhelun aikana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Spinaakkeri oli ylhäällä ainakin viime puhelun aikana.
3 tuntia vanhasta raportista "Kirsten pushing Minnehaha hard, under VDH's ex-maxi spinnaker on the bowsprit".
Nämä tuntuvat kutsuvan kaikkia pallopurjeita spinaakkereiksi. Se on tietty määrittelykysymys.
Moni kuitenkin kutsuu genaakkereiksi pallopurjeita, joiden tuulen puolen alakulma on kiinni pukspröötissä, kuten yllä on sanottu Kirstenistä. Spinaakkeri on sitten purje, jonka tuulen puolen alakulma on kiinni spinaakkeripuomissa.
Tämän määritelmän mukaiset spinaakkerit ovat kooltaan usein suurempia kuin genaakkerit. Samalla tulee yksi säädettävä parametri lisää, spinaakkeripuomin asento. Varmaan helppouden takia Kirsten ajaa sivumyötäisiä yleensä genaakkerilla. Lähelle myötäistä ilman puomia ei kuitenkaan pääse, sen takia joutuu leikkaamaan vähän enemmän kuin aidolla spinaakkerilla.
Kielhalen
- Anonyymi
Abhilashilla oli taas repeämä isopurjeessa, se on jo ommeltu. Pari päivää sitten oli mennyt barduuna (varmaan ns. välibarduuna estämässä maston pumppausta), sekin lienee jo korjattu. Aika rajoilla siis mennään, kun huomioi, että maileja on jo pikkaisen takana.
- Anonyymi
Kirsten ei enää säästele venettä, vaan porskuttaa kokka iloisesti kohisten kisan keulilla. Viimeisen vuorokauden aikana matkaa on tullut 171M eli keskinopeus on ollut 7,1kn, ja viimeisin ilmoitettu nopeus on 7,7kn.
Mitä tahansa ehtii kuitenkin vielä tapahtua, mutta toivotaan, että ratkaisu Kirstenin ja Abhilashin välillä syntyy purjehtimalla. - Anonyymi
Vielä saadaan aiotun maalintulopäivän tienoille lisäjännitystä laajan vastapläkäalueen muodossa. Siinä saattaa Abhilas taas tavoittaa tyvenessä lillivän Kirstenin liki maaliviivalla. Aivan näillä hetkillä Abhilash saattaa toisaalta joutua hetkeksi tyveneen, kun Kirsten sen kuin porhaltaa kohti maalia.
Kielhalen lienee oikeassa tuosta spinaakkeri-genaakkeri terminologiassa, joskin assymmetriseksi spinaakkeriksihan genaakkereita maailmalla kutsutaan. Ymmärsin puhelusta, että tosiaan halssikulma on pukspröötissä ja skuuttikulma on spiirattu puomilla.
Siimajalka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2376630Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r524686Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004441Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli74229Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393733Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173628Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683606Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233511SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713283Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532425