Palasin karaten pariin vuosien jälkeen

Anonyymi-ap

Harrastelin nuorempana Wado-ryu karatea. Nyt nelikymppisenä tein jonkinlaisen paluun karaten pariin, mutta eri tyylisuuntaan, eli Kyokushin karatehen ihan vain siksi, että kotikaupungissani ei enää ole wado-ryuta lainkaan.
Jokin on tuttua, mutta treenitapa on myös täysin eri kuin wado-ryussa. Katsotaan nyt, mutta enköhän tälläkertaa jää karaten treenaajaksi.

8

1086

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On hyvä

    • Anonyymi00002

      Samaa mieltä, nykyään on pelkkää hippakilpa karatea. Aloitn itse 1972 ja silloin laji oli kova ja olin alkuvuodet japanilaisten opissa ja mestari Tagashi Ogata myönnsi minulle 1978 mustan vyön 1 dan.
      Ottelupuolella oli alkuaikoina todella kovia ukkkoja, Härski, Jahku ym ja SHukokai karate kun tuli suomeen sieltä löytyi luunkovia karatekoita myös.
      Karateliiton puolella oli Nata kova sana oli kova mawa ja pyyhkäisty niin että ukko lensi ilmassa.
      Minä hioin tekniikkani kovaksi wadossa Tagashin ja Keijon kanssa ja treenaisn tuntikausia mm makiwaraa ja kovetin sääriluunia ja nyrkkini.
      Oli aitoa karatea ei sitä ole enää suomessa paitsi Kyokushinkai/Ashihara joissa pieni porukkaa treenaa kovaa alkuperäisellä tavalla mutta karateliiton puolella ei ole alkuperäsitä karatea enää lainkaan.

      • Anonyymi00003

        Hajoittelin espoon tapiolassa 70 luvulla karatea oli kovaa koska otteluissa ja sparrissa vedettiin täysillä päin eli potkittiin päähän ja lyötiin nyrkillä.
        Silloin tuli suomeen karaten kova maine ja kadullahan tapahtui myös kaikenlaista kun nyrkkeilijät haastoivat karatekat olivat näissä niskan päällä, koska silloin oli lujaluonteisia karatekoita.
        T 3 dan.


    • Anonyymi00004

      Kyokushinkai on kovinta ja parasta karatea kuten alkuperäinen Okinawan Gojuryu myös.
      Aikoinaan Suomessa harjoiteltiin wado ryuta mutta se muuttui monessa seurassa ns Finkarateksi eli pelkäksi kilpapiste otteluksi vailla vahvaa perustekniikkaa eli huitomista ja hyppelyä.

    • Anonyymi00005

      Okinawan Goju Ryu on minulle vähän mysteeri. Muutamat treenit joskus kävin, vaikutti että hiotaan pelkkää kataa ja bunkaita. Hiki ei tullut eikä se käytännönläheiseltä oikein vaikuttanut kun vetäjien puheissa.

    • Anonyymi00006

      Alkuperäinen Okinawan karate on kovaa mutta suomessa ei sitä paljon ole vaan sillä nimellä voi olla ihan muuta.
      Suoritin itse Wadossa mustan vyön 70 luvulla ja vaihdoin sitten jujutsuun(englantilainen jj ja Hokuto ryu) ja jujutsu danin suoritin 80 luvun lopulla.
      Nyt treenailen Krav magaa itsepuolustusmielessä ja mustia vöitä en enää aio suorittaa vaan pidän taitojani yllä pari,kolme kertaa viikossa.

    • Anonyymi00007

      Onko mielestäsi mustat vyöt kärsineet inflaatiosta? Ihan aidosta mielenkiinnosta kysyn. Oma tausta urheilupuolelta, pari vuotta harrastelin karatea joskus ja en oikein tykännyt siitä vyöarvoihin tuijottamisesta. Esim. siis matalan kynnyksen kisoissa tuntui että keltavöisenä sai huomattavasti huonommin pisteitä kuin oranssivöinen vaikka osa vastustajan pistesuorituksista tuntui omissa kyynärvarsissa. Leirillä tuntui saavan isäntäseuran vihreävöisen haukut tuplana kun itse tuskaili että osuipa kankea pari tähän treeniin.
      Niin en oikein jaksanut hommaa kovin pitkään jatkaa kun tuntui että todellinen kehitys ja vyön väri eivät oikein kohdanneet.

      • Anonyymi00008

        Kyllä se näin on 70 luvulla Musta vyö oli kova sana ja siinä piti osata muutakin kuin pisteottelua, sitten 80-90 luvulla alkoi se että kilpakaratessa danin sai jos parjäsi pistematsissa vaikka kokonaisvlatainen karatetekniikka oli roiskimista, daneja myönnettin pelkän matsimenestykse takia esim suoraan siniseltä vyöltä mustaan.
        Kovemmissa tyyleissä Kokondo ja Kyokushinkai vaadiittin aina kovuutta ja osaamista, Auvon jujutsussa taas on aina taso ollut korkea ja Hokuto ryu jujutsun danit ovat melkoisia niittokoneita kun kovuutta ja tekniikkaa riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      67
      1411
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      92
      1057
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      947
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      884
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      883
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      28
      881
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      51
      787
    8. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      782
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      128
      758
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      724
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      717
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      172
      669
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      634
    14. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      45
      633
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      595
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      558
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      523
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe