Jälkioireet ja kesto

Anonyymi-ap

Migreenidiagnoosi ollut 11 vuotta, ennen pelkkää päänsärkyä johon triptaani tehosi heti ja sitten sen kun rallatteli menemään töissä ja vaikka kuntosalille. Nykyään kohtaus alkaa KAIKESTA: treenin jälkeen illalla, tunnekuohut, huono syöminen, huono nukkuma-asento yms yms. Särky pääsee enää harvoin kovaksi ennen kuin otan täsmän, mutta pääkivun lähdettyä sen jälkeen alkaa kamalat jälkioireet, joista en tiedä onko triptaanin vai migreenin aiheuttamaa vaan jotain ihan muuta.

Oikea jalka ja käsi tuntuvat oudoilta, pää on aivan puuroa, kuin olisi kamalassa krapulassa. Tätä voi jatkua monta päivää varsinkin jos tulee pari kohtausta putkeen ( joudun ottamaan useamman sumatriptaanin kipuun muutaman päivän sisään. Edes kunnon yöunet ei auta, älykello tosin paljastaakin että palautuminen on yön aikana olematonta vaikka olisikin muka nukkunut hyvin. Joskus ollut kaksi viikkoakin aivan pois pelistä. Jalka/käsioire voi tulla ja mennä myös ilman kohtausta, mikä on saanut epäilemään että johtuuko migreenistä edes. Toisaalta oireet korostuvat aina migreenissä. Toinen korva soi enemmän tai vähemmän jatkuvasti.

Ens viikolla menen taas neurologille, mutta löytyykö muilta kokemuksia jälkioireista?

1

860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        92
        2137
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        42
        2105
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1845
      4. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        75
        1370
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        86
        1261
      6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1141
      7. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1070
      8. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        56
        1013
      9. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        67
        946
      10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

        Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
        Luterilaisuus
        284
        906
      Aihe