Kannabis lailliseksi, säännellyksi ja verolle -kansalaisaloite

Anonyymi-ap

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11377

loppukiri on jo käynnissä ja näyttää hyvin mahdolliselta saada tarvittavat nimet kasaan ja sitä kautta näkyvyyttä asialla, vaikka laki ei vieläkään muuttuisi. Saksassa muutos kuitenkin jo etenee, niin ehkä 10 vuoden sisään Suomessakin.

14

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Enää muutamia tuhansia allekirjoituksia puuttuu.

    • Anonyymi

      Vielä ehtii kannattamaan, kunhan pitää kiirettä.

    • Anonyymi

      Verovarojen tuhlausta sallia turhat aloitteet.

      • Anonyymi

        Ei tuo ole turha aloite. Nykyinen laki suosii rikollisia niin muutos on todellakin tarpeellinen.


      • Anonyymi

        Aloite ei ole yhtään turha, muuten kuin että uppiniskaiset persut ja kokkarijuntit pistää sen lukematta roskikseen.


    • Anonyymi

      Jos tuo sallitaan niin revin vattupuskat juurineen maasta irti ja alan kasvattamaan kukkaa. Voisin kuvitella että saan enemmän kuin 20 euroa kilo.

      • Anonyymi

        Ei sillä sitten enää rikastu, kun sitä saa hyvälaatuista ostaa kaupasta, taikka jokainen voi kasvattaa oman puskansa vaatekaapissa laillisesti. Nyt katukauppa rehottaa ja massit liikkuu.


    • Anonyymi

      Suomen pitäisi myös laillistaa kannabis koska...
      1) Saksalaiset ovat varmasti tutkineet hyödyt ja haitat kunnolla
      2) kannabis ei ole haitallisempaa kuin alkoholi. jotkut eivät voi juoda edes 1 olutta ilman että he jäävät koukkuun.
      3) huumetuomiot ovat haitallisempia kuin kannabiksen kohtuullinen käyttö aikuisena.
      4) kannabiksen laillistaminen lisää poliisien resursseja. poliisit voisivat käyttää vapautuneet resurssit esim. fentanyylin poistamiseen kadulta koska fentanyyli oikeasti tappaa ihmisiä.
      5) kannabiksesta voisi saada verotuloja
      6) jos kannabis olisi laillista niin kenenkään ei tarvitsisi ostaa tuotetta jonka koostumus tai laatu eivät ole hyviä. tämä vähentaisi haittoja, koska puhdas itse kasvatettu kannabis ei aiheuta merkittäviä haittoja. kadulta ostettuna siihen on voitu lisätä mm. hiuslakkaa tai muuta.

      • Anonyymi

        Meneppäs töishin akuutti vastaan otolle kuukaudeksi niin näet näitä cannabis uhreja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meneppäs töishin akuutti vastaan otolle kuukaudeksi niin näet näitä cannabis uhreja

        Taidat itse olla akuuttiosaston hoidokkeja? Kannabis voisi ehkä sinutkin parantaa, tosin ikääntymistä et voi sillä enää hidastaa, kuten nuoremmat, se on kohdallasi edennyt jo liian pitkälle, dementia vaiheeseen. Sen näkee siitä, kun ei kirjoittaminenkaan enää sinulta suju.
        https://www.marjaana.fi/tutkimus-antaa-uutta-tietoa-kannabiksen-vaikutuksesta-ikaantymiseen/


    • Anonyymi

      Saksan malli kannabiksen laillistamisesta on hyvä. Ei tule lisää rikollisuutta jos vain KASVATUS OMAAN KÄYTTÖÖN on laillista. Haitatkaan eivät ole lisääntyneet! Haitat oikeastaan vähenevät kun kannabiksen kasvatuksesta ja tuotannosta vastaa kukin itse. Ei ole sitä poksahteleva kannabista johon on lisätty jotain lakkaa (tai muuta) jotta sen paino nousee keinotekoisesti.

      Ei ole kohtuullista että kannabiksesta tulee huumetuomio. Ei se ole yhtään kohtuullista että jotkut (tietämättömät) pitävät kannabista yhtä pahana kuin esim. metamfetamiini tai joku fentanyyli. Itse asiassa alkoholi on vaarallisempaa kuin kannabis. Alkoholi voi laukaista psykoosin tai verensyöksyn tai maksakirroosin, jne. Alkoholi myös aiheuttaa helpommin riippuvuutta.

      Keisarilla Ei Ole Vaatteita! -kirja listaa lukuisia perusteluita ja lähteitä näille väitteille. Sen saa kirjastosta tai netistä.

    • Anonyymi

      On kyllä toiveikasta, että Suomessa muuttuis laki, ennen Ruotsia ja muita pohjoismaita. Kun täällä tapellaan siitäkin, saako normikaupat myydä 8% alkoholia.
      Tupakka ollaan kieltämässä kokonaan ja varmaan kohta nuuskakin, niin miten luulette, että täällä katsottais hyvällä A luokan huumetta, eli koviin aineisiin luokiteltua huumetta. Sitähän kannabis edelleen täällä on. Ja poliittisesti ollaan vielä 60-luvulla asioiden suhteen. Taitaa mennä muutama sukupolvi vielä, ennen kuin tähän oikeasti tulee mitään muutosta.

    • Anonyymi

      Tulkaa hamppumarssille Turkuun 24.5.2025 klo 12-21!
      hamppupuolue.net/hamppumarssi/

    • Anonyymi

      Rikollisuus vähenisi, jos kannabis olisi laillista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      62
      6142
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      61
      5542
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      122
      4279
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3842
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3775
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3209
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      63
      2951
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2836
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      68
      2568
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1950
    Aihe