https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11377
loppukiri on jo käynnissä ja näyttää hyvin mahdolliselta saada tarvittavat nimet kasaan ja sitä kautta näkyvyyttä asialla, vaikka laki ei vieläkään muuttuisi. Saksassa muutos kuitenkin jo etenee, niin ehkä 10 vuoden sisään Suomessakin.
Kannabis lailliseksi, säännellyksi ja verolle -kansalaisaloite
14
681
Vastaukset
- Anonyymi
Enää muutamia tuhansia allekirjoituksia puuttuu.
- Anonyymi
Vielä ehtii kannattamaan, kunhan pitää kiirettä.
- Anonyymi
Verovarojen tuhlausta sallia turhat aloitteet.
- Anonyymi
Ei tuo ole turha aloite. Nykyinen laki suosii rikollisia niin muutos on todellakin tarpeellinen.
- Anonyymi
Aloite ei ole yhtään turha, muuten kuin että uppiniskaiset persut ja kokkarijuntit pistää sen lukematta roskikseen.
- Anonyymi
Jos tuo sallitaan niin revin vattupuskat juurineen maasta irti ja alan kasvattamaan kukkaa. Voisin kuvitella että saan enemmän kuin 20 euroa kilo.
- Anonyymi
Ei sillä sitten enää rikastu, kun sitä saa hyvälaatuista ostaa kaupasta, taikka jokainen voi kasvattaa oman puskansa vaatekaapissa laillisesti. Nyt katukauppa rehottaa ja massit liikkuu.
- Anonyymi
Suomen pitäisi myös laillistaa kannabis koska...
1) Saksalaiset ovat varmasti tutkineet hyödyt ja haitat kunnolla
2) kannabis ei ole haitallisempaa kuin alkoholi. jotkut eivät voi juoda edes 1 olutta ilman että he jäävät koukkuun.
3) huumetuomiot ovat haitallisempia kuin kannabiksen kohtuullinen käyttö aikuisena.
4) kannabiksen laillistaminen lisää poliisien resursseja. poliisit voisivat käyttää vapautuneet resurssit esim. fentanyylin poistamiseen kadulta koska fentanyyli oikeasti tappaa ihmisiä.
5) kannabiksesta voisi saada verotuloja
6) jos kannabis olisi laillista niin kenenkään ei tarvitsisi ostaa tuotetta jonka koostumus tai laatu eivät ole hyviä. tämä vähentaisi haittoja, koska puhdas itse kasvatettu kannabis ei aiheuta merkittäviä haittoja. kadulta ostettuna siihen on voitu lisätä mm. hiuslakkaa tai muuta.- Anonyymi
Meneppäs töishin akuutti vastaan otolle kuukaudeksi niin näet näitä cannabis uhreja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meneppäs töishin akuutti vastaan otolle kuukaudeksi niin näet näitä cannabis uhreja
Taidat itse olla akuuttiosaston hoidokkeja? Kannabis voisi ehkä sinutkin parantaa, tosin ikääntymistä et voi sillä enää hidastaa, kuten nuoremmat, se on kohdallasi edennyt jo liian pitkälle, dementia vaiheeseen. Sen näkee siitä, kun ei kirjoittaminenkaan enää sinulta suju.
https://www.marjaana.fi/tutkimus-antaa-uutta-tietoa-kannabiksen-vaikutuksesta-ikaantymiseen/
- Anonyymi
Saksan malli kannabiksen laillistamisesta on hyvä. Ei tule lisää rikollisuutta jos vain KASVATUS OMAAN KÄYTTÖÖN on laillista. Haitatkaan eivät ole lisääntyneet! Haitat oikeastaan vähenevät kun kannabiksen kasvatuksesta ja tuotannosta vastaa kukin itse. Ei ole sitä poksahteleva kannabista johon on lisätty jotain lakkaa (tai muuta) jotta sen paino nousee keinotekoisesti.
Ei ole kohtuullista että kannabiksesta tulee huumetuomio. Ei se ole yhtään kohtuullista että jotkut (tietämättömät) pitävät kannabista yhtä pahana kuin esim. metamfetamiini tai joku fentanyyli. Itse asiassa alkoholi on vaarallisempaa kuin kannabis. Alkoholi voi laukaista psykoosin tai verensyöksyn tai maksakirroosin, jne. Alkoholi myös aiheuttaa helpommin riippuvuutta.
Keisarilla Ei Ole Vaatteita! -kirja listaa lukuisia perusteluita ja lähteitä näille väitteille. Sen saa kirjastosta tai netistä. - Anonyymi
On kyllä toiveikasta, että Suomessa muuttuis laki, ennen Ruotsia ja muita pohjoismaita. Kun täällä tapellaan siitäkin, saako normikaupat myydä 8% alkoholia.
Tupakka ollaan kieltämässä kokonaan ja varmaan kohta nuuskakin, niin miten luulette, että täällä katsottais hyvällä A luokan huumetta, eli koviin aineisiin luokiteltua huumetta. Sitähän kannabis edelleen täällä on. Ja poliittisesti ollaan vielä 60-luvulla asioiden suhteen. Taitaa mennä muutama sukupolvi vielä, ennen kuin tähän oikeasti tulee mitään muutosta. - Anonyymi
Tulkaa hamppumarssille Turkuun 24.5.2025 klo 12-21!
hamppupuolue.net/hamppumarssi/ - Anonyymi
Rikollisuus vähenisi, jos kannabis olisi laillista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä422266Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2362055- 1111548
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1441291- 1151217
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1381114Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://271107- 741009
- 65973
- 70960