Jos on paneelit joiden tuotto on 9KW ja varaajassa vastus 6Kw. Saako paneelit kytkettyä niin että
a. Paneelit syöttää sen 6Kw vastukselle ja loput muuhun käyttöön.
b. Kun paneelien tuotto jää alle 6Kw niin EI valtakunnan verkosta oteta lisää vastukselle.
Paneelien kytkentä
10
392
Vastaukset
- Anonyymi
Verot on tulossa. Sosialistivero
- Anonyymi
Yleismittarilla voi mitata valtakunnan verkon vastuksen.
- Anonyymi
Kyllä tuollaisen voi kytkeä, mutta vaatii sääätöelektroniikkaa.
Mitenkäs sitten pitkällä sadekaudella kun aurinkoa ei näy viikkoon, niin käytetäänkö vain kylmää vettä.- Anonyymi
Sitten tehdään paneeleista tuulirupelin siivet.
- Anonyymi
Watteja ei pelkästään voi verrata toisiinsa, myös paneelin jännitteen on sovittava yhteen vastuksen resistanssin kanssa.
- Anonyymi
Ohmin lain mukaan I`= U/R, joten jännitteeksi ja resistanssiksi kelpaa ihan mitä tahansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ohmin lain mukaan I`= U/R, joten jännitteeksi ja resistanssiksi kelpaa ihan mitä tahansa.
Ohmin laki juuri määrää vastuksen lämpenemistä. Mikä tahansa jännite ei käy, sillä pienellä jännitteellä ei vastuksen läpi mene kovinkaan paljon virtaa. Sitä ohmin laki juuri tarkoittaa.
Eli mitä suurempi on jännite vaikuttaa vastuksen yli sitä enemmän virtaa menee vastuksen läpi kunnes vastus kärähtää. Jos jännite vuorostaan on matala, niin vitaa ei mene vastuksen läpi, jotta se toimisi nimellistehollaa. Ei vaikka virtaa ei mikään muu kuin jännite rajoittaisi.
Tässä kyseisessä tapauksessa käsittääkseni oli tarkoitus kytkeä paneelit verkkoinvertteriin, jolloin jännite on vastuksille optimaalinen ja ne lämpenevät täydellä teholla. Tämän lisäksi tarvitaan ohjauseletroniikkaa, joka kytkee vastuksen irti kun aurinkopaneelien tuotto loppuu. Tätä ei ole suoraan kaupan hyllyllä, mutta sellainen voidaan tehdä kaupallisista osista.
- Anonyymi
Eiköhän aloittajalla ole verkkoinvertteri kun valtakunnanverkosta puhuu joten ei ole Anteron konstit nyt kysymyksessä vai ymmärsinköboikein
- Anonyymi
Anteron konstikin hukkasi noin 30% käytettävissä olevasta energiasta. Aikoinaan elektroniikka oli sen verran kallista, että oli jossain määrin kannattavampaa hukata saatavissa olevaa enegiaa kuin yrittää käyttää se kaikki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1954507Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313190Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma312904PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist742792Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602776Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902625Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142361Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002139- 1141330
- 631138