Paikallislehti on jo viikon julistanut mittavaa jakelua joka kotiin Ylä- Savossa , koskahan tuo ihme tapahtuu? Ainakaan edellisillä kerroilla lehteä ei tullut meille eikä naapureille, joten koko juttu on satua tai toimittelijat norsunluu tornissaan eivät tiedä ettei väsynyt kantaja moiseen urakkaan ryhdy, helpompi kipata kierrätyslaatikkoon koko pinkka kerralla. Lopetin aikoinaan lehden tilaamisen juuri siksi että se tuli hyvällä onnella joka kolmas viikko perille.
Kiuruvesi- lehti
Anonyymi-ap
221236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Sama juttu ei auttanut soittelu lehteen eikä postiin ei kiinnosta näköjään tilaajat lehteä, millä elänee
Paikallislehti elää Keskustapuolueen jaMTK: n suoralla rahoituksella, siksi on sama saako tilaaja lehtensä vai ei. Eli verovaroilla lopulta loisii samoin kuin nuo eturyhmänsä.
Nyt on jo perjantai eikä ole näkynyt Kiuruvesi- lehden mainostamaa suurjakelua. Talvella posti lähetteli kortteja että pidättehän postilaatikon ympärystän puhtaana lumesta, kyllä pidin vaikka viikkoon ei tullut edes mainoksia. Alkaa tympiä tämä leikkiminen postipellejen kanssa. Mihinkähä ne mainoksetkin joutuvat? Tietävätkö kauppaliikkeet että niitäkään ei jaeta?
Postin jakelupäivät muuttuvat lukemani tiedon mukaan. Toisella viikolla ma-ke-pe, toisella ti-to. Jos oikein asian ymmärsin tiedotusvälineistä.
Jakelijoita ei pidä moittia, jopa kaksi K-lehteä tuli ja muuta postia. Torin ilmoituksia ei ehdi saada jos Kiuruvesi-lehti tulisi esim. torstaina kello 12 jälkeen. Sekään ei ole jakelijoiden vika.
Lisäys vielä, enimmäkseen siitä tulee luetuksi vain kuolinilmoitukset, tori ja nykyään Kokkosen historiakirjoitukset ovat hyvää luettavaa. Sukujen kehumiset eivät niinkään kiinnosta.
Kyllä mielestäni on jakajan vika jos meille tulee jatkuvasti jonkun sellaisen ihmisen postia joka asuu ihan muualla eikä ole koskaan asunut meillä.
Lehti oli niin täynnä paskaa, ettei kirjoittajat itsekään usko juttujaan, saati lukijat. Nyt ymmärrän, miksi jotkut kutsuvat lehteä Pravdaksi.
Kesälomalaiset nauraa paskaista naurua aina kun sattuvat lukemaan tuota lehteä. Lopettaisin tilauksen mutta akka halua lukea satuja. Nuo muualla asuvat sukulaiset ja kaverit näkee asiat paremmin kuin me kuplassa elävät maalaiset.
Nooo, ne lomalaiset
ovatkin sellaisia
suuren maailman ihmisiä...
Enemmän kuin me muut,
ainakin omasta mielestään...
Lähettävät lehtimaksuja vaikka ei ole tullut kun 20e edestä lehteäkin pitäisi yli 100e maksaa roisto touhua
Ei tullut meillekään lehti kuin silloin tällöin vaikka maksettu oli. Lopetin tilauksen-täyttä huijausta.
Eipä sitä ryyppykaveria viitsi mennä moittimaan huonosti hoidetusta työstä, jää ilmaiset lahjusgrogit saamatta.
Jos se tuosta vielä isonoo tuo "suurjakelu",niin ihan mahottomaks männöö.Liian paljo hyvvee on ihanoo-eipä tullut lehti EI.Liekö se jakelu-uudistus toellisuuvessa,että joka toenen viikko jakkaavat?Pittää ootella laatikolla, jos se ensviikolla tulis tämän viikon suurjakelu...
Surkuhupaisa lehti ei voi muuta sanoa. Kai tuohon suurin osa lukijoista suhtautuu huvittuneesti tai pientä myötähäpeää tuntien. Ei varmaan ole helppoa toimitella näitä tuppukylien lehtisiä.
Suomessa on paljon näitä tuppukyliä,
samoin kuin meitä tuppukylissä asuvia ihmisiä -
ja muualle maailmaan näistä tuppukylistä
lähteneitä ihmisiä, eli
entisiä tuppukyläläisiä...
Jotka näkevät etäämpää laajemmasta perspektiivistä kuinka sulkeutuneita ne tuppukylät ja sinne jääneet voivatkaan olla. Eipä siinä, olisivat itsekin jumittaneet samalle tasolle elleivät olisi lähteneet hakemaan kokemusta ja näkemystä maailmalta.
Tuppukyläisyys säilyy geeneissä,
maailmalta saatu sivistys on usein vain pintasilausta,
ellei ihmisessä ole myös sydämen sivistystä.
Moni muualle muuttanut naureskelee
tuppukylien asukkaille, mutta nauraa
samalla omalla itselleen...
Maailmalta työkokemuksena tai opiskelulla saatu sivistys on arvokasta sivistystä . Kyllä siihen sydämenkin sivistystä tarvitaan ja rohkeutta lähteä pois tutusta ympäristöstä suureen tuntemattomaan. Kaikilla ei ole mahdollisuutta jäädä aloilleen kotipaikkakunnalleen. On olosuhteiden pakosta lähdettävä, jos haluaa opiskella, tehdä työtä ja edetä elämässään.
Sanoit "Moni muualle muuttanut naureskelee
tuppukylien asukkaille, mutta nauraa
samalla omalla itselleen...". Kukas tässä on ihmisille edes naureskellut? Ei tietääkseni kukaan. Lähinnä taisi olla kyse lehden ajoittain surkuhupaisesta linjasta. Tuppukylien lehdet ovat usein melko ahdasmielistä ja sietämätöntä luettavaa, ellei niihin osaa suhtautua ymmärtäväisellä huumorilla.
Ihminen voi lähteä tai jäädä, miten itse haluaa.
Hyvähän se on, jos väkeä menee ja tulee, geenienkin kannalta.
Jotkut vain näkyvät suhtautuvan ylimielisesti kotipuoleen jääneisiin ihmisiin, heidän tekemisiinsä ja elämäänsä tuppukylässä...
On eri asia todeta jokin tyhmä teko, ruotia sitä ja toivottaa jatkossa parempaa, kuin noin vain ylimalkaisesti väheksyä paikkakuntaa ja ihmisiä yleensä.
Varsinkin, kun itse on juuriltaan samoja tuppukyläläisiä.
Älä sitten väheksy geenejäsi, tuppukyläläisiä, itseäsi tai muitakaan ihmisiä. Itsetunto-ongelmiinsa voi vain itse vaikuttaa. Puhe oli vain lehdestä, ei asukkaista. Laajensisit aihepiirin käsittelyä geeneihin ja asukkaisiin joten voit jatkaa niiden käsittelyä itsesi kanssa.
Niin laajensin yleiselle tasolle, omien havaintojeni, näkemieni, kuulemieni ja lukemieni perusteella.
Minä nimenomaan en väheksy geenejäni, tuppukyläläisiä, itseäni tai muitakaan ihmisiä,
enkä naura "paskaista naurua" millekään, tai kenellekään...
Hiukan vain joskus hymyilyttää sisäänpäin, kun huomaa, että joku tai jotkut kuvittelevat olevansa enemmän kuin ovatkaan.