Auttakee hyvät immeiset ja kertokaa miten sellaisen tarrapalan saa nätisti pois seinästä?
Olen joskus tyhmänä laittanut jonkun pienen taulun seinälle sellaisella kiinni ja nyt en meinaa saada sitä tarraa millään pois. Onko siihen mitään vippas konsteja?
Millä tarra pois seinästä??
13
28152
Vastaukset
- seinä
on?
- Peppi
on maalattu ilmeisesti tapetin päälle valkoisella maalilla. Sellasta röpelöpintaista sen on. Suurimman osan tarrasta saa kyllä hinkkaamalla pois mutta siihen jää se tahmea osa. Miten ihmeessä sen saa pois?
- Vaiko muuta?
Peppi kirjoitti:
on maalattu ilmeisesti tapetin päälle valkoisella maalilla. Sellasta röpelöpintaista sen on. Suurimman osan tarrasta saa kyllä hinkkaamalla pois mutta siihen jää se tahmea osa. Miten ihmeessä sen saa pois?
Sinitarra lähtee sinitarralla painelemalla, mutta jos on ollut kauan seinässä, jättää ikävän rasvatahran.
- liima_liisa
Gr-1000 1000.jpg http://www.nosotuote.fi/24
Liiman ja purukumin poistoliuotin.
Erikoisliuotinaine liiman, purukumin, potkujälkien yms. poistoon. Tuote soveltuu kaikille vettä kestäville koville pinnoille. Pehmittää purukumin ja liiman, jolloin ne on helppo irrottaa puhdistettavalta pinnalta. Ei vahingoita kumi- eikä kangaspintoja
- putsasin
Meillä putsattiin Sinitarrat seinistä asetoonilla ja veitsellä raaputtaen.
Samalla tehtiin kestopäätös, ettei sinitarraa enään taloon tuoda. - keino
Pyyhi tarrakohtaa puhtaalla tavallisella pyyhekumilla! Lähtee takuulla!
- ihan
warmasti lähtee lakkabensiinillä.
- minäolenrobotti
Toimiii!!
- Anonyymi
Aralle pinnalle voi ollakin hyvä, kovilta pinnoilta irrottaa rasva hyvin ja usein lähtee liimat ihan vaan tarralla itsellään painelemalla.
- kynsilakanpoistoainetta!
Eli, kokoile kynsilakanpoistoainetta. Sillä mulla lähti edellisen asukkaan jättämät tarratahrat.
- Anonyymi
Lähtee kynsilakan poistoaineella etenkin jos on kosteudenkestävällä tai lastenhuonemaalilla maalattu kiviseinä. Kipsilevyn ja hennon maalin kassa pitäää olla varovainen, ettei lutraannu maali mukana.
- kokenut mummo
Taltta ja vasara, ei mikään noista.
- alchemistelixir
Suolahappo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p766970Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576058Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543394Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293119Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901632Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171368Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181096- 601073
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11000Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1977