Jo neljäs Hankook kesärengas vuotanut tyhjiin 4 vuoden sisällä

Anonyymi-ap

Ensin oli yhdessä autossa Kinergy Eco 2 renkaat. Yhteen ilmeistyi nyrkin kokoinen kupla kylkeen, vaihtoon meni. Pian sen jälkeen toinen oli vuotanut tyhjiin, taas uusi rengas tilalle.

Tuon jälkeen vaihdettiin Ventus Prime 3 renkaisiin, jo toisena kesänä yhdessä pysyi ilma huonosti, kolmantena kesänä ihan tyhjä.

Toisessakin autossa myös Ventus Prime 3, ei ajettu edes kahta täyttää kesää mutta taas yksi vuoti tyhjiin nyt ekalla viikolla kun oli alla.

En muista että tyhjiä renkaita olisi koskaan aiemmin ollut autoissamme kuin korkeintaan kerran 20 vuodessa, mutta nyt noin 4 vuodessa käytännössä joka kesä on Hankookin joku kesärengas tyhjä. Talvirenkaissa en ole havainnut samaa ongelmaa mutta ei kyllä voi suositella Hankookin kesärenkaita, äärimmäisen herkästi hajoavia.

12

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisättääköön vielä että perheessä myös kolmas auto jossa on ollut vain Michelin ja Goodyear renkaita, yksikään ei koskaan tyhjentynyt vaikka ajetaan samoista paikoista jne.

    • Anonyymi

      Höpö, höpö...

    • Anonyymi

      Oletko varmaa, että kirjoitat Hankook renkaista. Yleensä tälläiset kokemukset ovat Nokian kesärenkaista.

      • Anonyymi

        Nokian kesärenkaista ei kokemusta, vain Nokian Nordman jotka muuten oli hyviä (eivät ainakaan tyhjentyneet) mutta kuluviat erittäin nopeasti loppuun.

        Aloituksessa mainitty Hankook mallit jotka kyseessä.

        aloittaja


    • Anonyymi

      Liimanhaistaja käynyt puhkomassa, aseta kamera valvonta!!

      • Anonyymi

        Ei täällä maalaiskunnassa ole liimanhaistelijoita eikä puhkomisjälkiä renkaissa. Esim viimeisimmässä ei löydetty näkyvää vauriota mutta niin vaan ei ilma enää pysy. Talvet renkaat ovat lukitussa tallissa.

        aloittaja


    • Anonyymi

      Vuotaakohan ne venttiilit vai vanteen välistä tai jostain kumin halkeamasta. Peräkontin vararengas ei se sentään ikinä tyhjentynyt vaikka auton ikäinen ja normaali rengas ei semmoinen sirkkeli.

    • Anonyymi

      Hankook ajattelin hankkia, mutta luettuani vuotamisesta, taidan ostaa Kumhot.
      Kumhoista on edellisestä autosta hyvät kokemukset.

      • Anonyymi

        Oikeastaan tuossa autossa jossa oli nyt keväällä alle 2 kesää ajettu Hankook tyhjä, oli aiemmin Kumho Ecowing. Ei ainakaan koossa 205/55r16 huomaa erityistä eroa näiden välillä. Kumhoissa ainakin pysyi ilmat loppuun asti.

        aloittaja


    • Anonyymi

      Vanhat venttiilit vuotaa, ne kannattaa uusia 2v välein!

      • Anonyymi

        Vararenkaani on 20 vuotta vanha. Eipä ole sinä aikana vuotanut rengas, venttiili saati sitten vannekaan. Taitaa olla kauppiaan uskomus tuokin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe