hei. sain haastemieheltä käräjäoikeuskutsun istuntoon missä olen vastaajana/syytettynä metsästysrikkomuksesta. ymmärsin että kotivakuutuksen oikeusturvavakuutus ei kata yllättäen jos on "syytettynä" ja työssä käyvä ihminen ei saa oikeusaputoimistosta apuja? syyte on kuitenkin asiasta mikä ei pidä paikkaansa. onko ainut vaihtoehto mennä käräjille yksin , kertoa oma tarina ja odottaa päätöstä ?
lisäksi luit että sakkojen lisäksi istunnosta tulee myös omat kulut, jos istuntoon asti tarvisi mennä niin onko mahdollista kenties syyttäjän kanssa keskustella asiasta ja viimeisenä sopia jotain että säästyisi ylimääräsiltä kuluilta ? kiitos
rikossyyte
Anonyymi-ap
2
418
Vastaukset 2
- Anonyymi
Tunnusta ja sovi syyttäjän kanssa pienestä sakosta, olet kuitenkin jossain elämänvaiheessa syyllistynyt metsästysrikokseen. Nyt vain kärysit !
- Anonyymi
Vastaavaa asiaa kyselin tällä palstalla aiemmin, eikä kuulemma pysty sen jälkeen, kun haasteen on saanut. Tässä se keskustelu.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17742748/rikosasiassa-haaste
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181151
- 791140
- 77611
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9528- 47513
- 17511
- 44475
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112451- 41442
- 15426