Eri lestadiolaiset yhdistykset on perustettu emoyhdistysten (Vl, El ja uusheräys) ajauduttua valtataisteluun ja ihmisoppien viidakkoon.
Erehtymättömät emoyhdistykset eivät tietenkään mitään sovintoa tee. He ottavat esikuvakseen paavin, paavikaan ei koskaan tee parannusta, hän kun on erehtymötön Jumalan sijainen maan päällä.
Emoyhdistyksien ideaan kuuluu erehtymättömyys, siis muut tarvitsevat parannusta, - eksynyt emoyhdistys ei koskaan.
Erot johtuvat nimenomaan siitä, että yhdistys on jämähtänyt isiltä perittyjen ihmisoppien ja ihmiskäskyjen viidakkoon. Johto pitää kiinni saavutetusta edusta, erehtymättömänä Jumalan sijaisena.
Kristinuskossa sovinto saavutettiin Kristuksen ruumiin uhrilla KERTAKAIKKIAAN!
2
169
Vastaukset
- Anonyymi
Hepr. 10:5 Sentähden hän maailmaan tullessaan sanoo: "Uhria ja antia sinä et tahtonut, mutta ruumiin sinä minulle valmistit;
Hepr. 10:6 polttouhreihin ja syntiuhreihin sinä et mielistynyt.
Hepr. 10:7 Silloin minä sanoin: 'Katso, minä tulen-kirjakääröön on minusta kirjoitettu-tekemään sinun tahtosi, Jumala'."
Hepr. 10:8 Kun hän ensin sanoo: "Uhreja ja anteja ja polttouhreja ja syntiuhreja sinä et tahtonut etkä niihin mielistynyt", vaikka niitä lain mukaan uhrataankin,
Hepr. 10:9 sanoo hän sitten: "Katso, minä tulen tekemään sinun tahtosi". ...
... Hän poistaa ensimmäisen, pystyttääkseen toisen.
***) Hepr. 10:10 Ja tämän tahdon perusteella me olemme pyhitetyt Jeesuksen Kristuksen ruumiin uhrilla kerta kaikkiaan.
Tästä huolimatta lakihenkisyys elää rehottaa kristinuskon keskellä ja voi hyvin.
Se voi hyvin, koska se vastaa järjen päätelmiin justiinsa nappiin.
Toinen vakava eksytys kristinuskon parissa on synnittömiksi tulo ja kehon edelleen kehittyminen, paremmaksi ja paremmaksi.
Näinhän ei valitettavasti tapahdu, vaan taistelu paholaisen juonia vastaan jatkuu elämämme loppuun saakka. Nimittäin jos ihmisen omatunto on valvomassa Jumalan sanan valossa.
Näitä on muitakin toki, yksi ryhmä latelee katteettomia lupauksia parantumisista, ja houkuttelee katteettomien lupausten lisäksi lihaa hytkyttävällä rytmimusiikilla.
Ev.lut kirkosta kyllä tehdään parannusta, vaikka ei edes kuuluta kirkkoon. Oma ryhmä vain ylistelee itseään.
Jos ihminen elää totuudessa, hän on ristiin naulittuna Kristuksen kanssa. Päivä päivältä Jumalan sanan valossa kirkastuu lisää, kuinka syntinen minä olenkaan, Mutta samalla Kristuksen antama usko tarttuu Jumalan armoon, Kristuksen lahjavanhurskauteen, joka on mittaamattoman kalliilla uhrilla ansaittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1223714Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292423Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442068Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701021Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5939- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61835En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30830- 42744
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies95740