Mercedes-Benz E 350 E Sedan (AA) 4OV 1991CM3 A - hybridi(bensiini/sähkö) 2018
Myyjä: Autoliike Palomäki Premium
Auto ostettu 6.3.23 (68800km). Vika ilmeni 24.3.23 (70000km)
Vian kuvaus ja todettu ongelma:
Akkulaturi kytkentä. --> Pikatesti herjaa 12 voltin virransaantia dc/dc muuntimelta. --> Akun jännite tarkastettu akulta auton käydessä--> 11.5 volttia --> ei kunnossa, ei lataa 12V järjestelmää.
12 voltin johto tarkastettu tehoelektroniikalta --> liitos hapettunut
Johto hapettunut lähes kokonaan poikki ja sitä irrotettaessa katkesi kokonaan.
Johto on tilattava ja uusittava.
Hapettunut johto on sen verran paksu, että hapettuma kyseisessä johtosarjassa on ollut jo pidemmän aikaa.
Kustannukset:
Diagnoosi: 1038€
Korjaustyö: 1209€
Uusi johtosarja: 349€
Monelta korjaamolta ja autokauppiailta kysytty. Kaikkien mielestä tämä johtosarja ei ole kuluva osa ja virhevastuu on liikkeen. Auto seisoo edelleen Vehon pihalla. Veho on myöskin samalla linjalla kuin muutkin. Mersu huollettu kerran ei valtuutetussa korjaamossa, tän takia se ei mene mersu takuuseen.
Autoliike Palomäki sanoo kustannusten menevän 50/50.
Mielipiteitä/ neuvoja kaipaisin.
Mersu e350e hybrid johtosarja hajosi alle 3vk oston jälkeen
17
3213
Vastaukset 17
- Anonyymi
Ota yhteys kuluttaja-asiamieheen, turha täältä on mielipiteitä kysellä, ne ei vie asiaa eteenpäin.
- Anonyymi
Ihana tarina, mutta miksi halusit tuon jakaa?
Suoli ei anna lausuntoa tai ratkaisua sinulle asiaan. - Anonyymi
Harmin paikka. Korjaa romusi äläkä tälle itke.
- Anonyymi
Valmistus ja suunnitteluvika jos johtosarjassa vika ja sitä ei fyysisesti rikottu, esim muun korjauksen ym autojen noston yhteydessä.
Jos normaali sadevesi ja roiske aiheuttaa vastaavaa ja vedenpoistoreijät ja muut on aina puhtaan niin silloin joku suunnitteluvika.
Mielestäni kulut ei kuulu sinulle diagnoosista ja korjauksesta, osasta, vaan maahantuojan, Mersun maksettavaksi.
On mieletön veloitus diagnoosista ja korjauksesta. Pieni tuntimäärä ja pienipalkkainen asentaja hommissa.
Saa virheettömän auton ostettua omaksi käytettynä 2000e jossa ei koskaan tule tuollaisia € korjauksia vaikka ajaa 200 000km oston jälkee. - Anonyymi
Onnea Harri?
- Anonyymi
Avauksessa on se syy, miksi en ikinä osta käytettyä autoa. Ne kalleimmat kilometrit kun ajaa itse, niin yleensä tietää missä kunnossa auto on. Ja sen varusteet.
Tietysti uudessa autossa ne tyyppiviat tulevat omalle kohdalllekin, mutta eipä tarvitse arvuutella onko joku tyyppivika korjattu jo takuuaikana vai onko kyseessä pommi joka on siirtynyt seuraavalle omistajalle.
Eikä ainakaan tarvitse varautua sellaisiin yllätyksiin jollainen omalle kohdalle sattu kun olen erehtynyt kerran ostamaan arvokkaan auton vähän käytettynä. Ja se pommi oli se, että auto sisälsi 2x arvokkaat alkuperäiset vanteet seuran sporttiosastolta. Osoittautui, että talvirenkaille laitettu sarja oli peräisin todennäköisesti kolariautosta.
Noin 2500€ vannesarja muuttui samalla hetkellä käytönnössä arvottomaksi. Ja tuollaista kiistaa on vaikea kääntää ostajan voitoksi. Enkä edes alkanut kiistelemään asiasta, katsoin peiliin ja jatkoin matkaa jotain oppineena. - Anonyymi
Mese on kallis hankkia ja korjata.
Toyota on laatuunsa nähden edullinen ostos ja säilyttää arvonsa. - Anonyymi
Olen MB kusipää mutta MB:ni paloi juuri poroksi turunväylällä.
T: BMW kusipää - Anonyymi
Jos auto on takuuaikana ( 2 vuotta ) huollettu asianmukaisesti missä vaan , niin takuu on voimassa . 2 vuoden jälkeen voidaan edellyttää merkkiliikkeen huoltoja takuun voimassa pysymiseen . Virhevastuu ei ole takuu . Sillä ei ole voimassaolo aikaa .
- Anonyymi
Vuosimallin 2018 autossa, takuu tuskin on voimassa enää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuosimallin 2018 autossa, takuu tuskin on voimassa enää.
Kiassa olis vielä takuu voimassa . Saksalaisessa autossa ei tietenkään ole .
- Anonyymi
Joo varmasti seiska lehti maksaa AP:lle mojovasti
- Anonyymi
"Diagnoosi: 1038€"
Joko asentajat tekee töitä puvut päällä ja kultaiset työkalut kädessä, tai sitten sattui kohdalle asentaja joka ei osaa ja aikaa kului ihan tolkuttomia määriä.- Anonyymi
Kyllä, Oulussa ainakin riittää kun aamulla ilmestyy työpaikalle ja iltapäivällä heti häviää kotiin kun työaika päättyy.Välillä ei tarvitse saada mitään hyödyllistä aikaan.
- Anonyymi
Merkkiliikkeissä on paljon oppipoikia, ja valitettavasti heidänkin "harjoitteluista" veloitetaan asiakkaalta täysi tunti veloitus.
- Anonyymi
Kun yhden kaapelin vikaantuminen aikaansaa 2500 euron laskun, on aika mielenkiintoista matematiikkaa se, että hybridillä pitäisi säästää ajossa.
Taidan jatkaa 25 vuotta vanhalla autollani ajamista edelleen. Pienillä vioilla on menty, mutta nyt ilmeisesti alkuperäiset takaiskunvaimentimet alkaa olla lopuillaan.
Iskarit on nettikaupassa poistomyynnissä hintaan 9 euroa / kpl. Ja kun ne on vielä eri helppo itsekin vaihtaa niin ei voi kuin ihmetellä "rikkaiden" ongelmia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 231182
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71557
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398