Puijon tornin pyörimissuunta

Jos Puijon torni pyörii vastapäivään ja siellä oleskelee joka päivän viikossa niin nuoreneeko?
..tai jos se pyörii myötäpäivään niin vanheneeko ihminen nopeammin?
30796
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Onko Niuvanniemessä tylsää?

No, Niuvanniemessä on aikaa vaikka miettiä pyörimissuuntaa

Äänestä

Mitä tulee aloitukseen, niin trollit ovat vallanneet tämän keskustelupalstan jo kauan aikaa sitten. Joku tekee, tai tehtailee jokseenkin älyttömiä, tai hölmöjä aloituksia, joissa ei ole mitään päätä, eikä häntää.

Äänestä
  • Koita nyt päättää tekeekö se vai tehtailee?

    Äänestä

Einsteinin yleisen suhteellisuusteorian mukaan tässä tapauksessa nuorenee. Mitä kauempana maan keskipisteestä ihminen on, sitä enemmän hänen aikansa hidastuu suhteessa toisiin. Lentokoneella matkustava on laskeutuessaan vähän nuorempi kuin maassa olevat. Ero on erittäin, erittäin pieni, mutta se on.

1Äänestä

Moniulotteinen aika-avaruus on tosi, tosi vaikea aihe täällä käsiteltäväksi.

1Äänestä
  • Meille Niuvan potilaille tuo moniulotteinen aika-avaruus on simppeli juttu.

    1Äänestä

42 on lopullinen vastaus kaikkeen.

1Äänestä

Myötä/vastapäivään ilmaisu on hyvin epämääräinen. Englantilaiset käyttävät
clockwise tai anti clockwise, siis viisareiden suuntaan. Tai no dikitaalikellojen
aikakaudella lienee yhdentekevää miten sen ilmaisee. Ylhäältä katsottuna
oikealle tai vasemmalle.

Äänestä
  • Myötäpäivään tarkoittaa samaan suuntaan kuin Aurinko kulkee täällä pohjoisella pallonpuoliskolla, vastapäivään taas päinvastoin. Ei ole vaikea juttu ymmärtää. Pitää vain kääntyä etelään päin ja heti huomaa, kummasta on kyse.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Myötäpäivään tarkoittaa samaan suuntaan kuin Aurinko kulkee täällä pohjoisella pallonpuoliskolla, vastapäivään taas päinvastoin. Ei ole vaikea juttu ymmärtää. Pitää vain kääntyä etelään päin ja heti huomaa, kummasta on kyse.

    Myös kellon viisarit pyörii samaan suuntaan kuin aurinko.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Myös kellon viisarit pyörii samaan suuntaan kuin aurinko.

    Aurinko ei pyöri...

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Aurinko ei pyöri...

    Kyllä aurinko pyörii

    Äänestä

Aurinko paikallaan jolloin maapallo pyörii vasemmalle
pohjoisnavalta katsoen. Selkeätä Suomalaiselle mutta
mikä on myötäpäivään?

Äänestä
  • Maapallo ei pyöri se on litteä.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Maapallo ei pyöri se on litteä.

    Havaitsetko limbon

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Maapallo ei pyöri se on litteä.

    Pyörii, se on pitsan muotoinen. Sellainen kuin pizzeria Rosinassa tehdään.

    Äänestä

Puijon torni käännetään kuulemma ensi kesänä ylösalaisin. Kovvoo hommoo, jotten sanos. Se pyörivä osa tulee sitten liki maan pintaa. Helppo mennä eikä korkeanpaikankammoisia huiputa enää sen jälkeen.

Äänestä
  • Muapallo on littee eli eijjoo muapallo.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Muapallo on littee eli eijjoo muapallo.

    Samaan tulokseen olemme päätyneet Niuvan (NTTK)
    Olemme nimenneet Telluksen uudestaan, se on Maalitteä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Samaan tulokseen olemme päätyneet Niuvan (NTTK)
    Olemme nimenneet Telluksen uudestaan, se on Maalitteä.

    Maalätty

    Äänestä

Puijon torniin lisää kierroksia!

Äänestä
  • Tätä kannatan! Sen verran, että voisi kävellä vaakatasossa ikuunapintoja pitkin.

    Äänestä

Vieläkö Puijon vanha torni on olemassa?

Ei näkynyt puoli seitsemän videossa jossa uusi torni vilahti.

Äänestä

Puijon tornin voisi täyttää vedellä. Se toimisi näin ollen varastona siltä varalta, mikäli Kallaveden pohjasta irrotettaisiin tulppa. Lisäksi tornin varren ja nupin pyörimisliike aiheuttaisi vedessä turbulenssia, josta saataisiin loputtomasti vihreää energiaa. Ainoa mitä tarvittaisiin, olisi tornin sisään asennettava propellisarja, jota vesimassa pyörittäisi.

Äänestä

Kuinka kauan on kulunut aikaa/vuosia että Puijon torni on kasvanut nykyisiin mittoihin.
Tyvestä aika järkälemäinen. Yhtään mäntyä ei ole Puijolla jossa olisi noin paksu tyvi. Mahtavaa.

Äänestä

Kuinka monta ihmistä saa kerrallaan mennä Puijon torniin ylös?

Voiko mennä kolme bussilastillista?

Äänestä

Sinun pitäisi kiertää aurinkoa vastapäivään, niin silloin nuorentuisit.

Äänestä

Puijon tornin tulevaisuus

Äänestä

Miksi Puijon torni pyörii niin pitkästyttävän hitaasti? Ehdotan, että nopeutta lisättäisiin niin, että keskipakoisvoiman avulla voisi kävellä seinäpintaa pitkin. Silloin kävellessä ei tarvitsisi kaartaa koko ajan loivasti vasemmalle tai oikealle, vaan sen sijaan voisi kävellä suoraan eteenpäin. Tämä toki saattaisi edellyttää seinien ja nykyisten ikknapintojen suoristamista. Toki alkuvaiheessa testejä voisi tehdä henkilöillä, joilla on eri pituiset jalat.

Äänestä

Up!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos Puijon torni pyörii vastapäivään ja siellä oleskelee joka päivän viikossa niin nuoreneeko?
..tai jos se pyörii myötäpäivään niin vanheneeko ihminen nopeammin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu