Mistä löytäisi saksanpaimenkoiran kasvattajan jolta eräs hullu on

Anonyymi-ap

Eräs ylilaudalla tunnettu hullu on hakemassa joltain viikon päästä sakemanninpennun. Pitäisi varottaa myyjää.

7

557

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        En ole Ylilaudan jäsen, eikä tuollainen saattaa satuttaa eli "on varmasti väkivaltainen" kerro mitään, kaikista voi yrittää mustamaalata vaikka mitä, mutta jos oikeasti pelkäät tai joku muu pelkää, että voisi satuttaa koiraa esim. kasvatusvaiheessa, jos se pentu ei tottele, sitten katsot vaikka kaikkien pentuja tällä hetkellä myyvien kasvattajien yhteystiedot (hankikoira näkyy monta pentuetta nytkin), ja laitat heille tai rotujärjestöön tietoa menemään, myös todisteet mukaan. Tässäkin kannattaa muistaa, että jos tuolla henkilöllä ei ole eläinsuojelurikosta alla, ei tämä ole kuin mustamaalausta. Toki jos itse kasvattaisin saksanpaimenkoiraa, en tuollaiseen kotiin edes myisi, jos olisi mahdollisuus valita ja netistä jotain epämääräistä henkilöstä löytäisin, aika tarkkaan uusien ihmisten kanssa netin selaan omien pentujen kanssa, jos ei ole jo muuta kautta tuttu koti. Onko kyseessä saksanpaimenkoiran pentu, joka rekisteröidään rotukoirana Kennelliittoon, vaiko "puhdas" saksanpaimenkoiran pentu, jota ei rekisteröidä, vaikka vanhemmat saksanpaimenkoiria (välillä molemmat vanhemmat jopa rekisteröity, muttei usein edes niinkään, eli "puhtaita" muka hekin. Noita näkyy paljon, eli pennutkin pentutehtailun tulosta, eikä sitä pennun myyjää silloin kyllä kiinnosta jatkokaan tai kelle edes myy, kunhan vain rahaa saa pennusta). Jospa "puhdas" kahden saksanpaimenkoiran (hyvällä tuurilla nämä edes rekisteröity, huonolla tuurilla ei edes niitäkään) rekisteröimätön jälkeläinen on nyt kyseessä. Esim. moni koira näyttää puhtaalta, vaikka seropi olisikin, kun tietyt ominaisuudet puskevat helpommin läpi fenotyypissä.

        Ja jos tuo henkilö myöhemmin arveluttaa, ja joku miettii, että satuttaa koiraa, voi sen eläinsuojeluilmoituksen tehdä hänestä tarkistuksen ja huolen nimissä myöhemminkin. En kuitenkaan suosittele tekemään kenellekään hallaa tätä kautta, jos ihminen ei muuten vain miellytä, vain, jos oikeasti huolettaa koiran vointi. Miksei jo etukäteen paikalliselle esylle ilmoitus, mutta nyt se kannattaisi tehdä omalla henkilöllisyydellään, nimetön ilmoitus ei paljon paina etukäteen.

        Ymmärrän huolen, mutta nimettömänä se ei ole muuta kuin ehdotus muille, ei anna kuin ehdotuksen tai varoituksen kuten nyt. Toivotaan kuitenkin, että kyseessä olisi vastuuntuntoinen kasvattaja, joka ehtisi tarkistaa kyseisen henkilön nettihistorian, jos omalla tai puolisonsa nimellä sitä pentua on ostamassa (ja kasvattajalla olisi jo ollut nämä oikeat nimet tiedossa ennen sopimuksen kirjoittamista, ainakin itse katson ne viimeistään sopimusta allekirjoitettaessa kuvallisista henkkareista tarkistaen, että henkilöllisyys on sama kuin aiemmin ilmoitettu, ja toki tätä ennen olisin itse etsinyt tietoa annetulla nimellä netistä, ja jos nimi ei myyntitilanteessa täsmäisikään, siirtyisi kyllä myyntikin), ja toivottavasti muualtakin kuin Ylilaudasta sitä tietoa löytyy hänellekin, se alusta kun ei ole ainakaan näin vanhan suosiossa.


    • Anonyymi

      Otsikon olisi pitänyt olla VAROITUS KASVATTAJILLE! Avatessani tän ketjun näytti enemmän siltä kuin sakemanni olis taas osoittanut huonon käytöksen merkkejä, ja joku epätoivoinen omistaja luulisi että sen on pakko olla kasvattajan vika, kun on muka hullu koira kyseessä, kasvatuksessa tai koulutuksessa ei oo vikaa, sukulinjahan se...

      Mutta siis jos oikeasti jollekin tunnetusti väkivaltaiselle hullulle sakemanni pentu menossa, niin estäkää jos vain voitte.

      • Anonyymi

        Joo, ei ollenkaan juopottelijoille koiria. Ensiksi on itsensä kasvettava ihmisinä ja lopetettava sekoilut, sitten vasta koiran harkintaa kun on asiat paremmin. Jos nyt menee koira tuohon osoitteeseen, ei tule hyvin käymään siinä.


    • Anonyymi

      Etkö sinä voi onkia tietoa sieltä ylilaudasta? Kennelliiton hankikoira-sivuilla on listattuna kennelliiton alle syntyneet pentueet, joissa on vielä vapaana pentuja. Jos kyse ei ole kennelliiton pentueesta tai pentue on jo loppuunmyyty, niin hankalammaksi menee, sillä saksanpaimenkoiria syntyy pilvin pimein. Kaikki rekisteröidyt pentueet saat katsottua kennelliiton jalostustietokannasta, olipa pennut jo myyty taikka ei, mutta rekisteröimättömiä ei ole minnekään listattu. Toki saksanpaimenkoirien roturyhmässä facessa voi tähän tapaan varoittaa kasvattajia, josko se sieltä tavoittaisi oikean osoitteen todennäköisemmin kuin täällä.

      https://www.hankikoira.fi/koirarodut/saksanpaimenkoira

    • Anonyymi

      Illan päätteeksi avasin ja samat mietteet, ajattelin jotain koulutusongelmaa, kuten joku muukin tuosta otsikosta. Jos oikeasti joku väkivaltainen ihminen on hankkimassa koiraa, toivotaan että myyjä löytää varoitukset ennen sitä ja ehtii miettiä vielä uudelleen!

      Vihoiksi pistää, jos noin, itellä kun ollut jo kaksi huostaanoton kautta tullutta aikoinaan pahoinpideltyä vanhempaa koiraa esystä ja kaksi nuorempaa"koirasta riippumatonta" kodinvaihtoa yhdeltä järjestöltä, ja kaikissa vähän samat merkit liian kovasta koulutuksesta tietyillä roduilla. Toivottavasti olisi vain ennenaikaista varoittelua tämä aloitus eikä totta, mutta jos oikeasti on olemassa pelkoa koiran satuttamisesta, toivon, että te henkilön tietäjät seuraatte kunnolla häntä ja helpolla teette sen eläinsuojeluilmoituksen jos tarvitsee. Sitä ennen näette vaivaa ja yritätte etsiä sen pennun myyjän ja varoittaa, jos oikeasti pitää miettiä, että uusi omistaja voisi koiraa satuttaa.

      Ei ole tuttu nimi mulle tuo ostaja, vaikka ylilautaa välillä luen, ei myöskään pikaisesti auennut ihmisenä mulle tuo mies tuosta viimeisimmästä langasta tsekaten, kun en ole häntä koskaan seurannut tai aiemmin edes tiennyt. Eli niiden tietäjien pitäisi osallistua tähän muutenkin kuin vain olettamalla, että kaikki heti tietää ja tuntee pikavilkaisulla, kenestä kyse, saati tuosta yhdestä langasta kaikki osaisi lukea kaiken tarvittavan lukematta aiempia lankoja sitä ennen. Plus kun ite koneelta yritin tuon ylilautalinkin avata äsken, oli taas bottiherjailut päällä kirjautumatta, liekö oma VPN vai ylipäänsä tietty selain taas kyseessä? Ei varmaan monikaan täältä jaksa lähteä lukemaan niitä ketjuja/"lankoja", jos ei valmiiksi jo ole käyttäjä tai tiedä kenestä on kysekään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe