En siedä elämää enään en tunne juuri mitään muuta kuin tuskaa 12 psyykelääkettä kokeiltu ne on hyvin tehottomia minulle eikä hyödyt voita haittavaikutuksia. Ocdtä oon sairastanu reilut 15 vuotta ja on vaikka mitä diagnooseja mutta vieläkin lääkärit ei ole varmoja mitä minulla on. On ollut psykooseja 3 kpl skitsofrenia diagnoosi (peruttu) sekamuotoinen ahdistus masennushäiriö pakkooireinen häiriö passiiviagressiivinen käyttäytymishäiriö krooninen unihäiriö etc. Henkistä väkivaltaa olen joutunut kokea vauvasta asti koulussa alaaste opettaja kiusasi minua ja amiksessa kiusattiin. Itsemurha yrityksiä n 5 kpl takana ja nykyään mietin päivittäin itsemurhaa mutta en uskalla. Ei ole juuri enään mitään tehtävissä kun suomessa ei ole kuntoutusosastoja ja avohoito on tehotonta?
Masennus ja ahdistus
Anonyymi-ap
3183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voimia sulle,oletpa joutunut kokemaan kovia jo lapsuudesta asti.Joskus käy niin että tehokasta lääkettä ei tunnu löytyvän oireisiin se on melkoista hakuammuntaa.Hyöty ja haitta on sitten eri juttu mikä pitää aina punnita kun lääkettä kokeilee.Hoitoa on tosi vaikea saada suorastaan häpeällistä tämän päivän Suomessa.Läheisenä joudun taistella että saan ocd oireiselle apua,omatkin voimat alkaa hiipua mutta en luovuta.Oletko hakenut vertaistuesta apua,netistä ja facesta löytyy sekä yhdistyksistä.Ei näitä kukaan muu ymmärrä kun saman kokenut,näin oon todennut.Toivottavasti et tee mitään pahaa itelles vaan haet apua.
Onneks ocd on menny parempaan siihen kyl oli lääke viim vuonna mikä oli tehokas sertraliini mutta vatsa ei kestäny. Sit ocd liittoo on ku googlettaa mut ei ollu oma juttu. Niin toivotaan että en anna periksi.
Saako kysyä minkälaisia ocd oireita sulla on ?