:( tuntuu epätoivoiselta, en tiedä kelle puhua asioistani ja en löydä ketään jonka kanssa olla. olen siis lähinnä yksin ja toivoton. on mulla huolia, kuten vaikka muutto jossa vaihdan koulua, yms. pelottaa jotkut asiat niinkuin että saanko ikinä kavereita jotka ymmärtää mua ja muut sellaiset.. mua usein stressaa ilman syytä ja ei oo ketään tukena. unenlahjani ovat kuitenkin todella hyvät :0. en tiedä onko masennusta, ahdistusta tai jotain muuta mutta mikä auttaisi..?
Vastaukset 7
- Anonyymi
Nyt voisi asian kääntää toisin päin. Ala itse ymmärtää itseäsi ja muitakin! Miltä kuulostaa?
Ei kukaan halua alkaa vain auttajaksi ja toisen ymmärtäjäksi. Ystävyys ja toisen ymmärtäminen pitää olla vastavuoroista. Sinä et voi vain vaatia, sellaisen kanssa ei kukaan jaksa olla.
Tietyissä asioissa jokainen on lopulta yksin.- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17841073w
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Tuollainen on ainakin täyzin turha pelko etttä kukaan tekisi sinulle miän pahaaa, koska olet koko sukuinesikin niin merkityksetön hahmo tai tapahtuma.
- Anonyymi
Hyvän kaverin tunnistaa siitä kun hän lahjoittaa sinulle 2 miljoonaa euroa käteistä rahaa ja sanoo: maksa takaisin kun jaksat, ajattele lahjana tätä rahaa.
- Anonyymi
Kukaan ei voi ymmärtää sinua paremmin kuin sinä itse! Turhaan etsit ymmärtäjää.
- Anonyymi
Voithan saada uusia kavereita uudesta koulusta.Sitä vaan joskus stressaa asioista ihan turhaan mutta jos on kovin herkkä niin asia tuntuu isolta.Voitko ajatella jotain uutta harrastusta esim.kuoro siel on ihan hyväksyvä meininki.Jos olo on kovin tukala niin koulun terkkarilla vois käydä joka arvioi onko tarvetta esim.lääkäriin.Tsemppiä!
- Anonyymi
Kuulostat siltä, että olet tosiaan aika yksin murteittesi kanssa. Voisitko kääntyä koulussa kuraattorin puoleen ja kertoa hänelle huolistasi ja toiveistasi. On monia tahoja ja keinoja, jotka voisivat auttaa sua sun tilanteessa, mutta ensin niistä pitää kertoa jollekkin. Yksin ei tosiaan kannata murheiden ja huolien kanssa jäädä. Eli kuraattori tai psykologi tai ihan vaan joku luotettava opettaja, josta pidät. Hänellekkin voi kertoa, ja hän sitten ohjaa tarvittaessa sinua eteenpäin oppilashuollon piiriin. Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521033Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20955Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl503820- 48766
- 45692
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE179583Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59558Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550