Lahti on ajanut alas mielenterveyspalvelut. Resursit ovat riittämättömät apua tarvitsijoiden määrään nähden. Esim. avoklinikoilla apua antavat ovat sairaanhoitajia, joilla on hyvällä tuurilla terapiakoulutus. Se ei vastaa, eikä auta potilaiden tarpeeseen. Moni potilas jää yksin sairautensa kanssa. Jos olet joutunut / päässyt sairaseläkkeelle, et saa kun harvakseltaan aikoja jos silloinkaan. Hoito ja saatu "apu" on ala-arvoista, eikä todellakaan auta ihmistä elämässä eteenpäin. Lahti säästää ihan vääristä kohteista, kuten ahneilla kunnanjohtajilla tapana on.
Huono ja alas ajetut mielenterveyspalvelut tulevat näkymään mm. väkivaltaisina tekoina, päihteiden lisääntyvä käyttönä ja itsemurhina.
Kaikilla ei ole vara yksityiselle, eikä Kela edes suostu korvaamaan kaikille käyntejä, vaikka olisi tarve spesialistille. Kunnan puolelta ei löydy enää psykologeja, ainoastaan muutama psykiatri joiden ammattitaito on kyseenalaista.
Varallisuutesi ja asema yhteiskunnassa määrää sen, millaista hoitoa saat.
Suomi - hyvinvointivaltio, mikä vitsi!
Lahti ja mielenterveyspalvelut
19
1705
Vastaukset
- Anonyymi
En suosittele kunnan puolta. Ensin luvataan auttaa ja sitten vedetäänkin matto jalkojen alta! Luottamus rikotaan rumasti. Itselleni osui psykiatri, joka päätti nöyryyttää minua toisen alan lääkärin kanssa vain sen tähden, että yritän parantaa itseäni mm. kirjoittamalla blogia. Toiseksi, potilastietoihisi voi päättyä toisen asiakkaan tietoja, joita ei korjata (B-lausunto).
Kunnan puolella sinua nöyryytetään, kohdellaan toisen luokan kansalaisena, eikä hoitotahdolla ole edes ammattitaitoa auttaa vaikeiden sairauksien kanssa kamppailevia ihmisiä! Kunnan puoli on yhtä turhan kanssa, veronmaksajien rahojen haaskausta.
Valitettavasti kunnan hoitoon joutuvat / jäävät kaikkein heikommassa asemassa olevat ihmiset, joita yhteiskunta ei muutenkaan arvosta.
Suomessa ihmisarvon määrittelee varallisuus ja asema yhteiskunnassa. Hyvä hoito kuuluu vain harvoille ja valituille.- Anonyymi
Korjaus: hoitotaholla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korjaus: hoitotaholla.
Maailman mies matti vierumäeltä hoitaa
Säälistä pitävät matkoillakin mukana
Ei matti ymmärrä juna meni jo - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maailman mies matti vierumäeltä hoitaa
Säälistä pitävät matkoillakin mukana
Ei matti ymmärrä juna meni joMiksi matin pitää pyrkiä pelaamaan ja sekoittamaan kavereiden ryhmät, eivät kaikki halua sen mittareita kannettaviksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi matin pitää pyrkiä pelaamaan ja sekoittamaan kavereiden ryhmät, eivät kaikki halua sen mittareita kannettaviksi
Matti voi mennä pois ketjua trollaamasta ja vetää pahan silmän päänsä yli ja heittää voltin!
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17842310f
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Sairaanhoitaja - terapeutit jotka syrjäytti psykologit on Sanna Marinin hallituksen aikaansaannosta. Saa nähdä, missä seuraaksi pamahtaa painekattila?
- Anonyymi
Kunnan johtajat ovat tunnetusti ahneita. Lahdessa Kymirinki hyvänä esimerkkinä. Sitten kun hommat kusee...kaikki pesee kädet, eikä kukaan ota vastuuta teoistaan.
- Anonyymi
Ei Lahdessa mikään toimi!
- Anonyymi
Mieliala lääkkeet tappaa ,joka vuosi jonkun.Lukekaa tappava psykiatria ja lääkinnälliset harhat.GSK lääkefirma tekee korruptio.En tykkää tästä firmasta ja on väärin et ihminen kuolee lääkeeseen.Kiinalainen lääketiede Elina Hytönen masennus lukekaa myös.
- Anonyymi
On totta, että lääkkeiden haittavaikutuksista ei puhuta tarpeeksi. Monet mielialalääkkeet lisäävät murhanhimoa tai tekevät ihmisistä kävelevän "zombin." Vaakakupissa painaa lääkkeiden hyöty / haittasuhde. Lääkeyritykset ovat tunnetusti rahan ahneita, hyvänä esimerkkinä korona. Suomi on edelleen hyvin lääkekeskeinen maa. Pahimmillaan lääkkeillä hoidetaan omaa ammattitaidottomuutta.
- Anonyymi
Ruumiita alkaa kohta tulla... On sen verran huonolla tolalla asiat...
- Anonyymi
Tilanne on sama koko Suomessa!
Hei,
On olemassa monia auttamistahoja, joihin voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti.
Tässä koottuna yhteystietoja:
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi joka viikko ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Lähes åäivittäin on useita ryhmächattejä eri kohderyhmille. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ysätävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Matille terveisiä, älä tunge itseäsi fliitteihin joita et tunne äläkä niihinkään joita tunnet
Aikuisen oikeadti osaamme ja tiedämme mitä tai miten pelaamme
Vielä vähemmän ulkomaan reissuilla - Anonyymi
Taitaa olla suuri puhdistus menossa 🤔 Sairaat ja heikot yksilöt karsitaan pois yhteiskunnasta.
- Anonyymi
Lahdessa tuhlataan kaikki rahat herrojen omiin tarpeisiin. Asukkailla ei ole väliä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait273176Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3853Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68770Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3740Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60684Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 41560
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20559Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3549- 11543