STT uutisoi eilen, että nykyisten päähallituspuolueiden edelliset pääministerit Sipilä ja Rinne ovat hakeneet työttömien kansanedustajien sopeuttamisrahaa toimeentulonsa turvaamiseksi!
Heidän puolueensa on viime aikoina puhunut paljon niin suuresta erityisesti osaajien työvoimapulasta, että ulkomailta on tuotava valtavasti työvoimaa.
Joten on käsittämätöntä, että näille valtakunnan korkeimmilla päättäjän paikoilla oleville ei löydy töitä, eivätkä he ole kilpailukykyisiä työmarkkinoilla, edes tämän väitetyn ennenkuulumattoman suuren työvoimapulan aikaan, kun nyt lisäksi korostetaan erityisesti koulutuksen ja osaamisen merkitystä?
Vanha viisaus kuuluu, että ei se hullu ole, joka paljon pyytää, vaan se, joka liikaa maksaa!
Tässä asiassa voidaan sanoa, että pyytäjä ja maksaja ovat samat, ei tosin omasta lompakosta, koska Sipilän hallitushan se ”korjasi” näitä sopeutusraha perusteita, ja hyvin harkitustihan se on saajien parasta ja oma tulevaisuuskin huomioiden tehty!
SIPILÄ JA RINNE NAUTISKELEE SOPEUTTAMISRAHALLA
16
194
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä meillä on hyvinvointi yhteiskunta ainakin joillekin!
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178427497
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
mitempä se miljonääri muuten pysyisi hengissä jos ei saisi sopeutusrahaa? sama sankari asialla joka olisi aikoinaan laittanut työttömät töihin työmarkkinatuen saamisen edellytyksenä. Tyytyi työttömiä päähän potkivaan aktiivimalliin.
- Anonyymi
Kalevan nettisivulle oli tästä asiasta tullut hetkessä niin paljon vihaisia kommentteja, että asian kommentointi oli pitänyt sulkea jo aamupäivällä.
- Anonyymi
Mihinkähän Sipilä on ne miljoonansa tunkenut ja osaamisenta kadottanut, toimeentulo luukulla täytyy olla?
- Anonyymi
Ohan siel muitaki lusmuja jotka kymmeniä vuosia nostaneet isoa sopeutuseläkettä.....menisivät peruspäivärahalle kuten muutki työttömät....
- Anonyymi
Onhan meillä työtön opettajakin tuilla elämässä.
Mitäs sitä pjärven trollille muuta? Joka aamuisella kierroksella jonka yhteydessä hypit palstalta toiselle pyydyksiäsi kokemassa ja jos ei ole saalis uinut trollin pyydyksiin nostat avauksiasi ylös vastaamalla itse itsellesi minkä jälkeen jäät puskiin kyttäämään saatko vastauksia. Sensuuri kehiin kun käry käy (luotsi trollaa) .
- Anonyymi
tr.OlIilIe kirjoitti:
Mitäs sitä pjärven trollille muuta? Joka aamuisella kierroksella jonka yhteydessä hypit palstalta toiselle pyydyksiäsi kokemassa ja jos ei ole saalis uinut trollin pyydyksiin nostat avauksiasi ylös vastaamalla itse itsellesi minkä jälkeen jäät puskiin kyttäämään saatko vastauksia. Sensuuri kehiin kun käry käy (luotsi trollaa) .
Tätä samaa kirjoitusta postailet useammille palstoille, kunnes se poistetaan. Tuo sepostus on joskus ollut minunkin kirjoituksen vastauksena. Keksisit parempaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tätä samaa kirjoitusta postailet useammille palstoille, kunnes se poistetaan. Tuo sepostus on joskus ollut minunkin kirjoituksen vastauksena. Keksisit parempaa.
Ei se keksi mitään, se vain luulee.
- Anonyymi
Jos sellaiset eivät kelpaa työmarkkinoille, jotka ovat juuri olleet pääministerinä eli valtakunnan korkeimpana päätöksentekijänä, he eivät ole olleet päteviä eikä kyvykkäitä Suomen korkeimpaan virkaan!
- Anonyymi
Sipiläkin köyhä polo, miten sille riittää 3000 kuukaudessa .
- Anonyymi
Se pääministerien toimeentuloraha eli ansiosidonnainen on moninverrin suurempi kuin luulet!
- Anonyymi
Onko Purra parempi eli 2004 - 2016 sossuntuilla?
- Anonyymi
Älä pöljä vainoa Purraa valehtrelemalla, kun et tunne hänen työhistoriaa!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464309
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on134132Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443388Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai883330En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143167Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42460- 252449
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h602313Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141888