STT uutisoi eilen, että nykyisten päähallituspuolueiden edelliset pääministerit Sipilä ja Rinne ovat hakeneet työttömien kansanedustajien sopeuttamisrahaa toimeentulonsa turvaamiseksi!
Heidän puolueensa on viime aikoina puhunut paljon niin suuresta erityisesti osaajien työvoimapulasta, että ulkomailta on tuotava valtavasti työvoimaa.
Joten on käsittämätöntä, että näille valtakunnan korkeimmilla päättäjän paikoilla oleville ei löydy töitä, eivätkä he ole kilpailukykyisiä työmarkkinoilla, edes tämän väitetyn ennenkuulumattoman suuren työvoimapulan aikaan, kun nyt lisäksi korostetaan erityisesti koulutuksen ja osaamisen merkitystä?
Vanha viisaus kuuluu, että ei se hullu ole, joka paljon pyytää, vaan se, joka liikaa maksaa!
Tässä asiassa voidaan sanoa, että pyytäjä ja maksaja ovat samat, ei tosin omasta lompakosta, koska Sipilän hallitushan se ”korjasi” näitä sopeutusraha perusteita, ja hyvin harkitustihan se on saajien parasta ja oma tulevaisuuskin huomioiden tehty!
SIPILÄ JA RINNE NAUTISKELEE SOPEUTTAMISRAHALLA
16
212
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä meillä on hyvinvointi yhteiskunta ainakin joillekin!
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178427497
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
mitempä se miljonääri muuten pysyisi hengissä jos ei saisi sopeutusrahaa? sama sankari asialla joka olisi aikoinaan laittanut työttömät töihin työmarkkinatuen saamisen edellytyksenä. Tyytyi työttömiä päähän potkivaan aktiivimalliin.
- Anonyymi
Kalevan nettisivulle oli tästä asiasta tullut hetkessä niin paljon vihaisia kommentteja, että asian kommentointi oli pitänyt sulkea jo aamupäivällä.
- Anonyymi
Mihinkähän Sipilä on ne miljoonansa tunkenut ja osaamisenta kadottanut, toimeentulo luukulla täytyy olla?
- Anonyymi
Ohan siel muitaki lusmuja jotka kymmeniä vuosia nostaneet isoa sopeutuseläkettä.....menisivät peruspäivärahalle kuten muutki työttömät....
- Anonyymi
Onhan meillä työtön opettajakin tuilla elämässä.
Mitäs sitä pjärven trollille muuta? Joka aamuisella kierroksella jonka yhteydessä hypit palstalta toiselle pyydyksiäsi kokemassa ja jos ei ole saalis uinut trollin pyydyksiin nostat avauksiasi ylös vastaamalla itse itsellesi minkä jälkeen jäät puskiin kyttäämään saatko vastauksia. Sensuuri kehiin kun käry käy (luotsi trollaa) .
- Anonyymi
tr.OlIilIe kirjoitti:
Mitäs sitä pjärven trollille muuta? Joka aamuisella kierroksella jonka yhteydessä hypit palstalta toiselle pyydyksiäsi kokemassa ja jos ei ole saalis uinut trollin pyydyksiin nostat avauksiasi ylös vastaamalla itse itsellesi minkä jälkeen jäät puskiin kyttäämään saatko vastauksia. Sensuuri kehiin kun käry käy (luotsi trollaa) .
Tätä samaa kirjoitusta postailet useammille palstoille, kunnes se poistetaan. Tuo sepostus on joskus ollut minunkin kirjoituksen vastauksena. Keksisit parempaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tätä samaa kirjoitusta postailet useammille palstoille, kunnes se poistetaan. Tuo sepostus on joskus ollut minunkin kirjoituksen vastauksena. Keksisit parempaa.
Ei se keksi mitään, se vain luulee.
- Anonyymi
Jos sellaiset eivät kelpaa työmarkkinoille, jotka ovat juuri olleet pääministerinä eli valtakunnan korkeimpana päätöksentekijänä, he eivät ole olleet päteviä eikä kyvykkäitä Suomen korkeimpaan virkaan!
- Anonyymi
Sipiläkin köyhä polo, miten sille riittää 3000 kuukaudessa .
- Anonyymi
Se pääministerien toimeentuloraha eli ansiosidonnainen on moninverrin suurempi kuin luulet!
- Anonyymi
Onko Purra parempi eli 2004 - 2016 sossuntuilla?
- Anonyymi
Älä pöljä vainoa Purraa valehtrelemalla, kun et tunne hänen työhistoriaa!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385436Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2955266Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä694557Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692455Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481890Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311848Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161762Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735- 1051526