Kalkkimaalikaton maalaus?

Anonyymi-ap

Kysessä ilmeisesti 60-luvulla rakennettu kerrostalo, jossa katot on maalattu kalkkimaalilla ja sitten aikojen saatossa vedetty yli ties millä maaleilla useampaan kertaan.

- https://fi.wikipedia.org/wiki/Kalkkimaali

Keittiön katossa on ei-harmonisesti vedetty maalipinta korkkailee siellä täällä ja viimeisenä pintana on jonkin paksu kerros 'ties mitä' maalia. Muuan maalari sanoi, että ko. katto tulisi ennen uudestaan maalausta pudistaa betoniin saakka, sillä muutoin se tulee korkkaamaan.

Muissa katoissa valkoinen maailipinta on ihan tikissään, mutta olohuoneessa edellinen asukas on tyrinyt tapenoinnin kanssa ja ilmeisestikin vedellyt liisteripensselillä sinne tänne seinän yläosan maalipinnan pälle (noin 25 cm kaistale), joka näyttää siksi paikoin likaiselta. Itse kattopinta on siisti.

Tekisi mieli maalata vain nuo OH-seinän yläosna reunukset, mutta paha sanoa minkä maalin valitsisi ja sitten haasteena olisi myös värisävyn kohdileen osuminen.

ps. Tuo manittu tapetointi on sitten vielä ihan oma juttunsa. Pintaan on laitettu paksu hieman rappaustyyppinen tapetti, mutta vain seinän puolivälistä ylöspäin. Sitten koko hoito on maalattu ylhäältä alas yli ja puolivälissä seinää vaakasuunnussa kiertää 13 cm leveä tapetti-reunanauha piilottamassa rajakohtaa. Kaikki tulisi ottaa pois ja aloittaa seinien pinnoitus nollasta :/

Härski-hartikainen vetäisi vain uuden maalin seiniin tapettien ja rajanauhan yli, siistin yhtenäistä nopeasti ...

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MyrkynVihreillä on vaalien jälkeinen Kärsimys-Tippuri !
      - Eikä TippuriLääkettä oo !

      HÄÄÄÄÄÄÄH HÄÄÄÄÄÄH HÄÄÄÄÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7578
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3632
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1090
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      953
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe