Kun seurakunta rukoili tasa-arvoista avioliittolakia vastaan, kanttori Toni Pussinen ajatteli, ettei hänen mielenterveytensä kestä – Nyt aika on kypsä julkiselle kaapista poistumiselle, kysyn vaan miksi?
Eikö tämä nyt ole ihan yksityinen asia. Ei kukaan muukaan hetero kulje huutamassa heterouttaan. Ihme poseeraamista, ole mitä olet. Ja ole rauhassa.
Eikö tämä nyt ole ihan yksityinen asia. Ei kukaan muukaan hetero kulje huutamassa heterouttaan. Ihme poseeraamista, ole mitä olet. Ja ole rauhassa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kyllä minäkin ajattelin samaa.Jokainen olkoon mitä on tarviiko sitä
toitottaa julkisesti.Olisi edes ajatellut lapsiaan ja kiusaaminen on
koulussa yleistä.Mikä lie syynä mut helvetin hyvä soittaja on.
Toivottavasti tämä ei haittaa hänen uraansa.Kaikkea hyvää hänelle
jatkossa ja ehkä ikääntyminen tuo järkeä ja ajattelukykyä enemmän
”Olisi edes ajatellut lapsiaan ja kiusaaminen on
koulussa yleistä.”
Pakko tulla sanoo tähän vuoden vanhaan viestiketjuun, että Tonin vanhimpana lapsena, mie samaistun tähän lauseeseen. Ei sillä että miuta homous haittaa (terveisin fellow lgbtq tyyppi) mutta kuitenki.
Siis miehän oon lukiossa, eikä täällä kukaa oo kiusannu: se oli pahinta sillo alakoulussa…
Mutta joo… oon vihanen että miun piti käydä tän kaiken läpi ja samaan aikaan ylpee et miun iskä on saanu voimaa olla avoimesti homo.
homous ei oo pahin asia joten ei tartuta siihen. Älkää te pahottako mieltänne, ku mie oon ainut kenellä siihen on oikeesti oikeus :)
Voimia ja jaksamista.
Kaikesta tekin pahoitatte mielenne.
Olen aloittajan kanssa samaa mieltä
ois pitäny mölyt mahassaan
Mikään seurakunta ei rukoile julkisesti heteroliittoja vastaan. Ja antaa olla heterojen rauhassa.
Pussisen tapauksessa on juuri päin vastoin, kyllä se saattaa laittaa miettimään, ja tulemaan vähän esiinkin kun oma työnantaja ja yhteisö hyljeksii sinua, perusteenaan joku tuhansia vuosia sitten sepitetty satukirja..
Enpähän tuota usko tällä kirjoituksella yhteisön hyjljeksimesestä.
Päinvastoin Pussista on aina kunnioitettu erinomaisena ja verrattu
jopa kansainväliseen soittotaito foorumiin kuuluvaksi.
Itsekkin olen sitä mieltä että kuuluisi taidoiltaan euroopan
parhaimmistoon urkujen soittajana.
Mutta jotainhan tässä on takana ja se on erittäin ikävää kun tähän
pisteeseen on tultu.Minä ainakin olen yksi mielensä pahoittaneista
ja uskon että niitä on Joutsenossa muitakin
Mistä pahoitit mielesi?
Niin ja kenen pitäisi pyytää sinulta anteeksi sitä kun pahoitti sinun ja muutaman muun joutsenolaisen mielen?
Minulta ei tarvi pyytää anteeksi ,mutta sinulla itselläsi
taitaa olla ( pullat uunissa )
Täällähän on vapaus kirjoittaa mielipiteensä asioista
pahoittaa nyt mielensä tai ei .Mutta sinua se nyt näyttää
kiinostavan enemmän kuin vähemmän????
Kantores minores.
CONSCIENTIA
Marja-Sisko teilattiin aikoinaan omiensa toimesta, naurettiin ja haukuttiin ulos koko pitäjästä. Nyt homous ja erilaisuus on ok imatran seurakunnassa, akat ajelee puoli päätä kaljuksi ja vedetään kuin kukon heltta pystyyn ja ollaan nii erilaisii sateenkaarihuivit kaulas syntisten pöydässä.. kaik ollaa nii wannabe lepakkoja vaikkei tosiasiassa olla nähty paljasta v*ittua lähempänä kuin tykypäivillä saunan lauteilla.Mitä vittua täällä sotketaan vesijohtoveteen..? Seurakunnalla tuntuu olevan tälle erikoisseokselle ihan oma vesijohtohaara ja venttiili...