... todellisen havaintoesimerkin siitä miten pakkoenglanti vaikuttaa haittaavasti maailmankuvaan sitä rajoittaen.
Joku on näemmä unohtanut minkä maan passi hänellä on taskussaan ja mitä tuli luvattua sotilasvalassa ja ajaa nyt meille täysin vieraan vallan asiaa ja on huolissaan vain sen eduista.
Omalla maalla ja sen kielillä ei ole mitään väliä.
Joku on näemmä unohtanut minkä maan passi hänellä on taskussaan ja mitä tuli luvattua sotilasvalassa ja ajaa nyt meille täysin vieraan vallan asiaa ja on huolissaan vain sen eduista.
Omalla maalla ja sen kielillä ei ole mitään väliä.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Landets egna språk har inget värde mera.
Ikävää mutta totta.
Ei ainakaan tämän palstan kieliaktiiveille.
De har hamnat på soptippen.
Vilket brott mot vårt fosterland och våra språk.
Sådant borde inte få hända.
För problemavfall.
Vem är skyldig,på vems ansvar ?
Tragiskt är det.
Det är sorgligt men sant.
Varför protesterar inte våra beslutsfattare ?
De har kasserats.
Det är tragiskt.
Man tror inte sina ögon vid läsandet av vissa texter här.
De bryr sig inte.
Kriminellt är det.
De kastas på sophögen.
Problemavfall räknas de som.
Närapå landsförräderi.
Våra beslutsfattare.
De språken har skrotats.
Det hade nog inte Snellman kunnat tänka sig.
Det är svårt att tro.
Aktiva applåderar.
Brott mot dem som offrade sitt liv för Finlands självständighet.
Det skulle man aldrig ha trott.
Otroligt helt enkelt.
Vem ska "åtalas "?
Suomen Ilmavoimat ovat siinä edelläkäviöitä. Heidän lentokielensä on englanti ja koneissa ei ole yhtään suomenkielistä tekstiä, ainakaan ulkopuolella. Ne ovat jotain Finis air forcea.
Eikä luultavasti sisäpuolellakaan. Suomen kielellä ei ole kohta edes armeijaa.
Inom flyget har väl engelska länge redan varit språket som används.
Du är för dum för att vara pilot, så det spelar ingen roll för dig.
Sinä olet senverran tyhmä ettet ole oppinut väittelytaitoa etkä käytöstapoja?
Ilmavoimat (ja koko puolustusvoimat) on organisaatio jolla on kansainväliset pelikaverit.
Koko maailman ilmailukieli on englanti.
Poikkeuksena vissiin venäjä ja pohjois-korea joista meidän ei tarvitse ottaa oppia.
Mitä luulet käyvän jos lähettäisimme kansainvälisiin harjoituksiin vain suomea ja ruotsia puhuvia sotilaita?
Ennen ilmavoimat toimi suomeksi l. englanti sivuuttanut suomenkielen tuollakin saralla. Ikävää kehitystä, kohta suomenkielellä ei ole edes armeijaa.
Englanti siis alkaa olla maassamme samassa asemassa kuin ruotsi 1700 -luvulla.
Det stämmer.
Före som engelskan blev älskat språk i Finland.
Internationell kutym.
Totta!
Tänään lisää havaintoesimerkkejä siitä, miten syvälle vieraan maan ja kielen palvontaan aktiivi on vajonnut.
Englanti on Suomessa tavallinen ja arkinen asia. Vain kieliaktiiville englanti on palvonnan kohde.
Liiankin tavallinen, arkemme kun kyllästetty sillä niin että se alkaa jo kyllästyttämään.
Sen käyttöaste alkaa kieltämättä hipoa jo tylsyyden rajoja, totta.
Kaupallisten radioiden (joita joutuu kuuntelemaan esim. ostoksilla) englanninkieliset shittilistat lähentyvät vesikidustusta.
Kuuntelepa, miten radiotoimittajat ja tubettajat puhuvat englantia. Jotkut toki puhuvat sitä sujuvasti, mutta on monia, monia, jotka tankkaavat sanoja niin kuin ne olisivat suomalaisia sanoja: store, node, future... Eli solkkaavat sitä tankero-englantia, josta Sorsa vai oliko se Karjalainen tuli tunnetuksi. Onko tämä kielitaitoa? Yritin kuunnella verkkosivun tekoa opettavia suomalaisia. Ajattelin, että vaikka osaankin englantia hyvin, olisi mukava vaihteeksi oppia tietokonesanoja suomeksikin. Useita videoita kuuntelin. Opettaja puhui: '...margin...display...line...title...' fingelskalla. Ei nuo ole vaikeita sanoja. Jos ei viitsi opetella ihan perusasioita englannista, kannattaisi olla käyttämättä tuollaista puolikieltä.
Vai onko se alentuvaisuutta? Luulevatko nuo sönköttäjät, että muut suomalaiset eivät ymmärrä heitä, elleivät he lausu sanoja 'suomalaisittain'?
Pyhää pakkoenglantia ei saa loukata lausumalla sitä huonosti?
Det är åtminstone inget problem för dig, för jag tror inte att du kan engelska mer än du kan svenska.
Bra, då kan du börja plugga engelska.
Tuollainen ylimielinen asenne ajoi asiansa ehkä 1960-luvulla, nyt se on vain tyhmyyttä.
Luuletko todella että joku olisi voinut välttää pyhän pakkoenglantisi?
Inte är deras dyrkan normal.
Vaikuttaa ilmeisen haitallisesti, kun palstalle on postattu viesti, jonka mukaan englannin kielen käyttö on "täysin ilmaista"(??).
Eli muut kielet siis maksavat, mutta englannin kielen käyttö viranomaispalveluissa, kouluopetuksessa ym. on "täysin ilmaista".
Mihin englannin "täysi ilmaisuus" mahtaa perustua? Olisi kiinnostava tietää. Voisiko postauksen laatija kertoa meille.
Det har frågats förut,men inget svar,
Mitä sanoisivat Snellman ja Agricola ? Eivät kai he tällaisen takia taistelleet suomen kielelle hyvää asemaa ?
Snellmanin haudalla taitaa olla sen verran iso paasi, ettei pieni pyörähtely näy ulospäin.
Havaintoesimerkkien jakelu jatkuu.
"Englanti ei ole pakollinen vaikka se olisi pakolllinen", vai miten se nyt meni.
Englanti taitaa olla useimmissa kunnissa pakollinen kouluaine.
Tällä palstalla väitetään, että se on vapaaehtoinen.
Tämä on hieman outo palsta.
Englanti taitaa olla pakollinen vain työpaikoissa jotka ovat kansanvälistä kauppaa tekeviä yrityksiä. Alempitasoisiin tehtäviin niihin pääsee sitten pelkällä suomen- tai ruotsinkielellä.
Ennen kuin aloitatte korjaamiseni, niin kerron omasta kokemuksesta, että myös Tukholmassa ruotsalaisen yrityksen neukkarissa asiat hoidetaan englanniksi.
Englanti alkaa olla pakollinen, jossain muodossa, lähes kaikissa vähänkään isommissa yrityksissä.
Kyllä sitä pakkoenglantia on muuallakin, kuin vain kansainvälistä kauppaa tekevissä yrityksissä.
Saa aikaan päätöntä jankutusta.
Englannin ylivaltaa ei saa arvostella.
Ei näemmä. Totuuksien laukominen englannista on kiellettyä täällä.