Ostimme kihlat, 14 karaatin kiiltäväpintaiset, kultaiset sormukset. Viikko sormusten käyttöönotosta alkoi näkyä selviä kulumisen merkkejä, syviäkin naarmuja. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?
Sormukset kuluvat !!!!
????????
41579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.naimakaupat.com/haaopas/haapari/sormus_materiaali.php
Täältä löytyy paljon artikkeleita sormusten kulumisesta, materiaaleista ja kivistä.
Kirjoittaja on näköjään kultaseppä.
silloin, jos sormessa komeilevat sekä kihla- että vihkisormus, ne alkavat ajan kuluessa syödä toisiaan ohuemmiksi. siksi kävin juotattamassa sormukseni yhteen niin (hinta n. 30e, ei paha), että ne kuitenkin näyttävät kahdelta erilliseltä sormukselta. yhteen juottaminen vähentää ainakin osin sormusten kulumista.
Minlla on sukulaiskultasepän käsin tekmät valkokulta- ja keltakultasormuksen 18 karaatin kultaa, kihla n ollut 9 kk ja vihkisormus 1 kk sormessa ja kyllä molemmissa on jo naarmuja, vaikka ovat taatusti laadukkaat. Mielestäni pikku patinointi kuuluu asiaan ja kertovat eletystä elämästä, kihlat ja vihkisormukset kun ovat joka päivä käytettäviä arkikoruja.
sormessa molemmat sormukset, ei merkkejä kulumisesta.Työ vaatii n 20 käsienpesua/pv.
vaan enpä ole muutakaan tavaraa kuluttanut rikki.