No niin. Niin no

Anonyymi-ap

Taas tuli muistettua faktat. Kyllä se harmittaa vieläkin. Oma tyhmyys. Mutta sanoisin tällä kokemuksella, ettei mun mitään tarvi todistella. Kyllä se maailma näyttää, mikä on totuus. Kuka on mitäkin pohjimmiltaan. Minua voisi vaikka sanoa tylyksi pohjalaisakaksi.
Muistuu kuitenkin mieleen eräs ihminen, joka osuvasti totesi, että kukaan ei tee mitään joojoo- miehellä tai -naisella. Tosipaikan tullen ne on ne hankalat jääräpäät, jotka hoitaa pahat paikat. Luotettavasti ja varmasti. Mä toivoisin jo löytäväni omani. Sellaisen naiselleen lojaalin, suoran ja rehellisen jääräpään, jonka käsiin voi uskoa kaiken pahassakin paikassa. Sellaiselle uskallan enää sydämeni antaa.
J. Vartiainen- Duran Duran
https://youtu.be/Ahld8m_hBlE

4

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikissa meissä pieni pohjalaismuija asuu. Selkä suoraks ja suu puhtaaks. Kiertää, kaartaa, juujuu, käykäy, joojoo, parempi sanoo ei käy.

      • Anonyymi

        Näin on. Suora selkä, suora puhe.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin on. Suora selkä, suora puhe.

        Sitä kai kaikki haluu. Rehellisyyttä. Paskanjauhajia ei viitti kattella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe